Allt från Computex 2023

Varför slutar ljudet fungera när jag uppdaterar grafikkortet?

Permalänk
Medlem

Varför slutar ljudet fungera när jag uppdaterar grafikkortet?

Jag hoppas på att någon därute kan hjälpa mig nu.

Samma sak händer med 12.6 betan samt 12.7 betan till Catalyst. Ljudet försvinner via HDMI när jag uppdaterat från 12.4 (i 12.4 funkar ljudet o allt ser ut att vara inställt på samma vis såvitt jag vet). Har kopplat Hdmin från grafikkort till hemmabio receivern sen vidare från den till tvn. Provat koppla in direkt till tvn men samma sak där, ljudet ur frontpanelen på datorn funkar att få ljud ur (dock går det inte på amd drivaren då). Anledningen till att jag vill uppdatera är att det ibland hänger sig i webläsaren med 12.4 drivarna. För det borde väl inte vara kortet självt som det är fel på?

Gör som så här när jag uppdaterar:
Avinstallerar catalyst
startar om i felsäkert läge o kör driver sweeper på AMD-Display o startar om som vanligt
installerar nya drivare o startar om
Bild kommer men inget ljud

AMD är angiven som standard enhet, den visar i ljudpanelen att den spelar upp ljud men det vägrar att ge ifrån sig ett knyst.

Avinstallerat ljuddrivarna, inaktiverat/aktiverat osv allt utan framgång. Vad är det som ligger o stör eller vad gör jag för fel?

Hjälp uppskattas verkligen för jag måste väl kunna få uppdatera drivarna? Har även varit kontakt med snubbarna på XFX supporten o dem verkar lika konfunderade dem till varför det inte funkar

LÄNK TILL MINA INSTÄLLNINGAR http://imgur.com/a/JGjJD

EDIT: Nu med 12.7b så är det ljud i spel samt youtube men inte windows,winamp m.m. Vad är felet?
Mvh
Micke

Visa signatur

|Playstation 5|MacBook Air|Fiskespö|