Allt från Computex 2023

Söker folk att spela med i inferno act 3 hardcore

Permalänk
Medlem

Söker folk att spela med i inferno act 3 hardcore

Obs: hardcore.

Jag spelar en barbar, mina stats varierar mycket beroende på vilka packs jag möter men är ungefär:
60k-80k hp
9000-10500 armor
700-1000 all resist
8k -14k dmg
100-450 loh

Jag har enbart spelat solo än sålänge, men jag skulle tro att följande gruppkombinationer borde vara rätt bra:
barbar
2x monk
wd

barbar
monk
wd
wiz/dh

Är dock öppen för förslag. Posta gärna ungefärliga stats så att jag vet ungefär vad jag kan förvänta mig. Jag vill att du åtminstone gjort hela act2.

Visa signatur

Var glad så länge du lever för du är död så länge

Permalänk
Medlem

Eftersom ganska många har läst min post utan att svara tänkte jag att det kanske vore på sin plats att berätta lite mera om min bakgrund.

Jag skulle beskriva mig som en solid spelare som en direkt ger sig, jag har inte ännu dött av någon gameplayrelaterad orsak i diablo 3 på level 60 (jag har däremot dött av dc och att folk inte clearat goblin games). Jag har spelat diablo 2 hardcore mycket framgångsrikt från och till i över 11 år och varit med om många ladder resets. Jag har också spelat wow på hög nivå från vanilla fram till Ulduar som främst tank.

Mina vänner harvar antingen runt i sc eller i act1/början av act2 och verkar inte ge sig fan på att diablo ska ner. Om jag inte hittar någon att spela med kommer jag troligen att klara det själv inom nån vecka, men det känns ändå lite roligare att spela med ett team av bra och trevliga spelare

Visa signatur

Var glad så länge du lever för du är död så länge

Permalänk
Medlem

Tror inte att folk läser utan att svara pga brist på bakgrundsinfo om dig, utan snarare beror det nog på att det kanske inte råkar finnas just så många spelare som du söker efter Dyker väl upp någon så småningom dock.

Permalänk
Medlem

Jo, tanken för det slog mig väl också, fast jag trodde att det var väldigt många som hade - eller var på väg att - cleara hela spelet på hardcore. Samtidigt förstår jag att de flesta som gjort eller är på väg att göra det har sina grupper som de spelat med hela vägen och kanske inte i första hand tar in någon ny såhär på sluttampen efter att ha farmat goblins den senaste månaden tillsammans.

Visa signatur

Var glad så länge du lever för du är död så länge