Permalänk
Medlem

Värt att uppdatera BIOS? (N56VZ)

Hej!

Jag såg precis att det finns en ny version av BIOS till Asus N56VZ. Min fråga blir då, är det värt att uppdatera? Läste runt lite och vissa säger att man inte borde uppdatera om det inte är något tydligt fel på den version som man har (då det kan vara riskabelt). Är denna fara överdriven?

Permalänk
Medlem

Ingen mening att uppdatera BIOS'et om allt fungerar som de ska för dig, tycker jag allafall.

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk
Medlem
Skrivet av Elghinnarisa:

Ingen mening att uppdatera BIOS'et om allt fungerar som de ska för dig, tycker jag allafall.

ok, tack för din input Ne vill ju inte ta onödiga risker, var bara känslan av att "kommer det en ny uppdatering så måste det ju betyda att något blir bättre" som höll på att ta över ^^

Det är turbo-boosten som ska ha blivit bättre med den nya uppdateringen, men har ju funkat fint att lira TSW på datorn som den är så antar att det inte behövs.