Permalänk
Medlem

[QUOTE="Danzle;12499201"]Nu fick ju dom inte se de olika upplösningarna bredvid varandra utan en upplösning i taget.
Hade dom visat en upplösning per tv så hade nog de kanske sett större skillnad.

Intressant läsning ändå. Ska precis skaffa ny TV och kommer hålla ett öga på tråden.[/QUOTE]

Ska man köpa ny TV är ju detta mindre intressant eftersom det i princip enbart sälj FULL-HD skärmar idag (med undantag för enstaka plasmor?)

Permalänk
Medlem
Skrivet av smurfisen2k:

Hmm intressant. Om jag inte räknat fel nu så är alltså inte exempelvis Iphone 4S skärm tillräcklig?
https://www.google.com/search?q=arctan+(+(32+in)+%2F+(2+m)+%2...

Jag fick 48 cm och avrundande till 50 cm när jag mätte avståndet från vad jag tror de flesta håller sin mobil.

Du har räknat rätt. På långsidan skulle en upplösning på ~1700 pixlar behövts för "killer samples" (vågräta eller lodräta svarta och vita linjer utan kantutjämning) på en ljusstark skärm. 1920x1280 skulle alltså vara perfekt för en 3,5" 3:2-skärm på en halv meters avstånd.
(3.5 in) / (0.5 m) * 3 / ((3^2+2^2)^0.5) / tan ( 0.3 arc minutes ) = 1 695.25082

I den här typen av fall är det emellertid smidigare (= färre variabler att hålla redan på) att räkna på PPI (Pixels Per Inch) när det finns angivet för skärmen, eftersom avståndet är fixt men bildförhållandet kan variera.

Vi vill ha en PPI på omkring 600 på en halv meters avstånd:
(1 in) / (0.5 m) / tan ( 0.3 arc minutes ) = 582.125118

iPhone 4S ligger "bara" på 326 PPI. Här har du en förenklad formel för det:

arctan ( p ^(-1)*(1in/0.5m) ) in arc minutes

Ersätt p med skärmens PPI (i vårt fall 326):
arctan ( 326 ^(-1)*(1in/0.5m) ) in arc minutes = 0.535697959 arc minutes

Permalänk
Medlem
Skrivet av smurfisen2k:

Hmm kanske det men jag lyckas iallafall inte urskilja pixlarna. På min dator gör jag det absolut, och ännu mer på min projektor. Men inte på "the new ipad", iphone och liknande enheter.

Punkter (och enskilda pixlar) är mycket svårare att urskilja än streck (som utgörs av dessa). Svarta mot vita linjer är det som gäller (och inte en svartvit checkerboard eller liknande). Kanske ett svart linjepar med en pixels mellanrum mot en vit bakgrund (och tvärtom) på högsta ljusstyrka och kontrast? Dessutom måste du ha bra syn (brytning) och skärmen vara ljusstark (men klar och skarp, med hög kontrast och inte bländande såklart). Vidare förutsätts att inget fusk sker, t.ex. kantutjämning eller annat sudd.

edit:
Om du vill vara extra taskig kan du utnyttja den svaghet skärmens subpixlar utgör för att få extra tjocka svarta streck. Exakt hur du går tillväga beror på hur skärmens subpixlar ligger. Den vanligaste formationen för LCD är att subpixlarna ligger på rad vertikalt:

RGBRGBRGB RGBRGBRGB RGBRGBRGB

Om ligger som ovan kommer [RGB][xxx][RGB] (där x = släckt) att ge ett svart mellanrum på tre subpixlar medan [Rxx][xxx][Rxx] kommer att ge ett svart mellanrum på fem subpixlar:

Jämför:

RGB RGB RGB RGB RGB RGB

Med

R R R R R R

Eftersom ögat är känsligast för grönt, är det nog bäst att köra på gröna streck i så fall [xGx][xxx][xGx]. Testa även längsta möjliga avstånd (sju svarta subpixlar, men då blir det olika färger) [Rxx][xxx][xxB] för skojs skull:

R B R B R B

Microsoft ClearType använder t.ex. subpixlarna för att kantutjämna text:

http://www.microsoft.com/typography/cleartypeinfo.mspx

På min 23" kan jag (med viss svårighet) se att ordningen är vertikala linjer av RGB medan det med lätthet går att se att ordningen på min TV är vertikala linjer av BGR. Subpixlarna kan även ligga t.ex. diagonalt.

edit2: Vilket måste vara förklaringen till att text ser konstig ut (på min TV) även i grafikläget, men normalt sett använder jag något av 4:2:2-lägena (annars fungerar inte all post-processing, t.ex. MotionFlow tillåts inte i RGB-lägena) så då ser skrivbordsanvändning skräp ut i vilket fall som helst. Att kunna använda 1080p i Full RGB (4:4:4) vore ett trevligt första steg (i väntan på 4k).

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Ser gärna din källa på ovan påstående som hela din argumentation bygger på. (Alltså att ~1 bågminut per pixel skulle utgöra begränsningen för människans syn.)

Jag har ingen konkret källa, förutom de standardiserade syntest som används över hela världen för att mäta just synskärpa. 1 bågminut räknas som fullgod "normal" syn, även om vissa extremt skarpsynta individer tydligen ska kunna urskilja ner till 1/2,6 bågminut.

Har du någonsin gjort ett syntest? Bokstäverna som motsvarar synskärpa 1,0 är förbannat jävla små.. Det är inte med någon som helst lätthet man läser dem, utan bara precis så att man får någon susning om vilka bokstäver det är. Och de är fem bågminuter.

Här har du förresten en testbild med lodräta linjer istället för pixlar. Resultaten verkar stämma överens med den förra som har ensamma pixlar.
http://www.entropy.ch/pictures/lcdscreen-testpattern.png

En subpixel-variant med gröna linjer(rGbrgb). Jag får samma resultat som ovan på längre avstånd, men däremot tycker jag rent spontant att de gröna strecken är lättare att urskilja på mitt normala, kortare avstånd.
http://i.imgur.com/bms1k.png

smurfisen2k:
Går det att visa bilder 1:1 pixelmappat i iOS-webbläsaren? Det är ett krav för att såna här pixeltest ska fungera.

Permalänk
Skrivet av dagbro:

smurfisen2k:
Går det att visa bilder 1:1 pixelmappat i iOS-webbläsaren? Det är ett krav för att såna här pixeltest ska fungera.

Jag har ingen iOS-enhet

Permalänk
Medlem
Skrivet av Yrch:
Skrivet av Danzle:

Intressant läsning ändå. Ska precis skaffa ny TV och kommer hålla ett öga på tråden.

Ska man köpa ny TV är ju detta mindre intressant eftersom det i princip enbart sälj FULL-HD skärmar idag (med undantag för enstaka plasmor?)

Jo visst om du bara fokuserar på det.
Tänkte personligen mer på storlekar och avstånd. Sen är det väl alltid kul att veta hur saker fungerar.

Permalänk
Medlem
Skrivet av fagballs:

Sitter o häckar på en 720p tv, så kallad "hd ready", och vill kolla på blurayfilmer. Kommer jag vinna något på en blurayfilm, eller kommer det se ut som dvdfilmer tack vare upplösningen?

Självklart ser det betydligt bättre ut även på en 720p tv.
sedan kanske endel dvd vinner lite på att uppskalas, beroende på om din gammla dvd spelare klarade uppskalning eller inte.i såfall har du ytterligare en annledning till en blu-ray spelare

Sedan texten brukar se kantig och dålig ut med dvd, text ser mycket bättre ut från en blu-ray.

Sedan att bildkvalitet kan skilja mellan olika filmer, men var ju precis samma med dvd, finns en och annan dvd med nästan vhs kvalitet.

Permalänk
Medlem

Lånar väl tråden lite då. Sitter även jag på en HD-ready 32", är dock lite sugen på att uppgradera mig och köpa en Full-HD med samma storlek. Är skillnaden på en 1080p-film (sitter cirkus 70 cm ifrån) värd 4-5000?

Permalänk
Medlem

vad något är värt är ju oftast beroende på vilken plånbok man har, hur enthusiatisk man är
det är en ganska personlig fråga... men altså bara uppgradera till samma storlek fast annan upplösning verkar ovärt i mina ögon.

men att gå från 32" 720p till 42" 1080p är säkerligen värt att göra

Permalänk
Medlem
Skrivet av dagbro:

Jag har ingen konkret källa, förutom de standardiserade syntest som används över hela världen för att mäta just synskärpa. 1 bågminut räknas som fullgod "normal" syn, även om vissa extremt skarpsynta individer tydligen ska kunna urskilja ner till 1/2,6 bågminut.

Har du någonsin gjort ett syntest? Bokstäverna som motsvarar synskärpa 1,0 är förbannat jävla små.. Det är inte med någon som helst lätthet man läser dem, utan bara precis så att man får någon susning om vilka bokstäver det är. Och de är fem bågminuter.

Här har du förresten en testbild med lodräta linjer istället för pixlar. Resultaten verkar stämma överens med den förra som har ensamma pixlar.
http://www.entropy.ch/pictures/lcdscreen-testpattern.png

En subpixel-variant med gröna linjer(rGbrgb). Jag får samma resultat som ovan på längre avstånd, men däremot tycker jag rent spontant att de gröna strecken är lättare att urskilja på mitt normala, kortare avstånd.
http://i.imgur.com/bms1k.png

Dold text

Eftersom du tog upp det i den andra tråden får jag väl svara här också.

Du har alltså ingen källa med andra ord. Då uppmanar jag å det bestämdaste att sluta slänga dig med siffror du saknar grund för och sluta att sprida myter baserade på dina grundlösa siffror, inte minst sluta häva ur dig sådant här:

Skrivet av dagbro:

Alla eventuella detaljer som hamnar innanför den där enstaka bågminuten som ögat kan se kommer obönhörligen att jämnas ut till en enda "smet" där det inte går att urskilja någonting alls(som sagt inte ens svart från vitt). Ögat är fantastiskt, men inte så fantastiskt som du verkar tro. Att du ser skillnad beror nog delvis på placebo och delvis på att de "lågupplösta" bilderna är bikubiskt skalade fram och tillbaka.

Du hänvisar till svenska Wikipedia som inte heller hänvisar till någon källa (Wikipedia i sig är ingen källa). Nåväl, svenska Wikipedia skriver i alla fall:

Citat:

variationerna inom det normala kan vara S=0,6 - 2,5

http://sv.wikipedia.org/wiki/Synsk%C3%A4rpa

Enligt din egen länk faller alltså 1 bågminut / 2,5 = 0,4 bågminut "inom det normala" (om jag tolkat måttet "S" rätt?).

Ja, jag har gjort syntest, men kommer inte ihåg resultaten. Tänk även på att den siffra för synskärpa som anges beroende på sammanhang kan vara per bågpar och att det krävs minst två pixlars bredd för att kunna skapa ett bågpar. 0,6 bågminuter per linjepar = 0,3 bågminuter per pixel. Det kan även handla om prickar (och inte linjer) och prickar har vi som sagt mycket svårare att urskilja (och är därför inget giltigt "killer sample").

För en del är tydligen även de allra minsta bokstäverna för stora så att en "svårare" tavla måste användas (eller den "lättare" flyttas längre bort):

Citat:

Vad som är normalt är givetvis olika hos olika människor. Om vi börjar med synskärpan (upplösningsförmågan) som vi mäter med synprövningstavla, bokstäver, siffror eller andra symboler på ett visst avstånd. Normal synskärpa (visus) sägs vara S=1,0 men variationerna inom det normala kan vara S=0,6 - 2,5! Jo det finns faktiskt vissa människor som ser 2,0 och några lite mer. Det betyder att man måste ha en särskild synprövningstavla med dessa små bokstäver eller flytta den vanliga längre bort.

http://www.arkiv.certec.lth.se/lectures/jorgen/syn_och_optik/...

Likväl handlar det inte om att man måste kunna läsa finast möjliga text på upplösningen för att det ska gå att "urskilja någonting alls".

Du har uppenbarligen inte förstått vad jag menat när jag skrev "Kanske ett svart linjepar med en pixels mellanrum mot en vit bakgrund (och tvärtom) på högsta ljusstyrka och kontrast?" Som jag skrev i den andra tråden går "killer samples" av det här slaget inte ut på att du ska mörda din hjärna, utan skärmen. Du ska jämföra linjepar (t.ex. två svarta parallela vågräta respektive lodräta linjer mot en vit bakgrund), inte spamma hela skärmen så att det blir en gröt där det inte finns något tydligt att fokusera på och därigenom försöka lura hjärnan att smeta ut det (som du upplever det).

Här är ett snabbt ihopslafsat exempel:

Du ska köra med den linje- och färgkombination som du tycker är lättast att urskilja. För den som ens i något fall på någon ledd kan urskilja (eller ens ana) att det rör sig om två olika parallela streck (och inte samma) är upplösningen inte tillräcklig för perfektion på det avståndet.

Det går tyvärr inte att ABX:a utan att krångla själv (eftersom skärmens gammaramp gör att 1st 0xFFFFFF-pixel normalt sett lyser starkare än 3st 0x555555-pixlar).

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Eftersom du tog upp det i den andra tråden får jag väl svara här också.

Du har alltså ingen källa med andra ord. Då uppmanar jag å det bestämdaste att sluta slänga dig med siffror du saknar grund för och sluta att sprida myter baserade på dina grundlösa siffror, inte minst sluta häva ur dig sådant här:

Du hänvisar till svenska Wikipedia som inte heller hänvisar till någon källa (Wikipedia i sig är ingen källa). Nåväl, svenska Wikipedia skriver i alla fall:

http://sv.wikipedia.org/wiki/Synsk%C3%A4rpa

Enligt din egen länk faller alltså 1 bågminut / 2,5 = 0,4 bågminut "inom det normala" (om jag tolkat måttet "S" rätt?).

Ja, jag har gjort syntest, men kommer inte ihåg resultaten. Tänk även på att den siffra för synskärpa som anges beroende på sammanhang kan vara per bågpar och att det krävs minst två pixlars bredd för att kunna skapa ett bågpar. 0,6 bågminuter per linjepar = 0,3 bågminuter per pixel. Det kan även handla om prickar (och inte linjer) och prickar har vi som sagt mycket svårare att urskilja (och är därför inget giltigt "killer sample").

För en del är tydligen även de allra minsta bokstäverna för stora så att en "svårare" tavla måste användas (eller den "lättare" flyttas längre bort):

http://www.arkiv.certec.lth.se/lectures/jorgen/syn_och_optik/...

Likväl handlar det inte om att man måste kunna läsa finast möjliga text på upplösningen för att det ska gå att "urskilja någonting alls".

Du har uppenbarligen inte förstått vad jag menat när jag skrev "Kanske ett svart linjepar med en pixels mellanrum mot en vit bakgrund (och tvärtom) på högsta ljusstyrka och kontrast?" Som jag skrev i den andra tråden går "killer samples" av det här slaget inte ut på att du ska mörda din hjärna, utan skärmen. Du ska jämföra linjepar (t.ex. två svarta parallela vågräta respektive lodräta linjer mot en vit bakgrund), inte spamma hela skärmen så att det blir en gröt där det inte finns något tydligt att fokusera på och därigenom försöka lura hjärnan att smeta ut det (som du upplever det).

Här är ett snabbt ihopslafsat exempel:

http://img502.imageshack.us/img502/126/linjepar.png

Du ska köra med den linje- och färgkombination som du tycker är lättast att urskilja. För den som ens i något fall på någon ledd kan urskilja (eller ens ana) att det rör sig om två olika parallela streck (och inte samma) är upplösningen inte tillräcklig för perfektion på det avståndet.

Det går tyvärr inte att ABX:a utan att krångla själv (eftersom skärmens gammaramp gör att 1st 0xFFFFFF-pixel normalt sett lyser starkare än 3st 0x555555-pixlar).

Jag tror att jag vet varför våra resultat skiljer med en faktor om tre.. Du vill av någon anledning få tre pixlar(svart-vit-svart) att smälta ihop till en. Tänk efter själv - om du ändå inte ser den vita linjen i mitten så slösar du ju bort information(och datorkraft). Du hade lika gärna kunnat ha en enda tjockare, mörkgrå linje(eller en lägre upplösning).

Permalänk
Medlem
Visa signatur

" Va är det för jävla bonne som sätter en gris på en häst? "
- 2 blyga läppar, Ridande poliser.

Permalänk

Du kommer se skillnad. Allt annat pixel tjafft är orelevant för frågan.

Permalänk
Skrivet av Cityfella:

Du kommer se skillnad. Allt annat pixel tjafft är orelevant för frågan.

Bra att marknadsföring har ett större grepp om människan än det rationella.

Permalänk
Medlem
Skrivet av dagbro:

Jag tror att jag vet varför våra resultat skiljer med en faktor om tre.. Du vill av någon anledning få tre pixlar(svart-vit-svart) att smälta ihop till en. Tänk efter själv - om du ändå inte ser den vita linjen i mitten så slösar du ju bort information(och datorkraft). Du hade lika gärna kunnat ha en enda tjockare, mörkgrå linje(eller en lägre upplösning).

Jag har utgått från den standard du så tydligt satt vid teoretiska uträkningar och förtydligat i följande inlägg i tråden (vissa fetningar är mina):

Skrivet av dagbro:

Slutsats? På mer än två meters avstånd från en 32" TV bör man inte se någon som helst skillnad på full HD och 768p!

Kan du ens ana den vita "linjen" (gapet) i mitten kan du faktiskt det.

Skrivet av dagbro:

Den bilden består av enbart svarta och vita pixlar. Min synskärpa ligger på 1.2 korrigerat, alltså en bit över fullgod syn(har recept på det). Sitter jag mer än 1m från min 27" 1080p-skärm flyter bilden till en enda jämngrå yta. Är det då ett rent sammanträffande att varje pixel vid 1m avstånd tar upp ganska precis 0,95 bågminuter av mitt synfält?

Om man inte ens kan se skillnad på en 100% svart och en 100% vit pixel under 1 bågminuts upplösning, hur i hela friden ska man då kunna se skillnader på skärpan i en film?

Kan du ens ana den vita "linjen" (gapet) flyter bilden inte ihop till en enda jämngrå yta och du kan se skillnad.

Skrivet av dagbro:

Alla eventuella detaljer som hamnar innanför den där enstaka bågminuten som ögat kan se kommer obönhörligen att jämnas ut till en enda "smet" där det inte går att urskilja någonting alls(som sagt inte ens svart från vitt). Ögat är fantastiskt, men inte så fantastiskt som du verkar tro. Att du ser skillnad beror nog delvis på placebo och delvis på att de "lågupplösta" bilderna är bikubiskt skalade fram och tillbaka.

Kan du ens ana den vita "linjen" (gapet) har ögat inte obönhörligen jämnat ut den detaljen till en enda smet där det inte går att urskilja någonting alls (som sagt inte ens svart från vitt).

Ironiskt nog kan det mycket väl vara du som erfar den värsta placebon (eftersom du räknat ut vilket resultat du "borde" få) samtidigt som du anklagar andra...

För egen del har jag inga direkta klagomål på 1080p idag i praktiken. Det känns som att materialet utgör den största begränsningen just nu. Och som sagt ser jag fram emot att vi ska få full 1080p först (även i chroma), kanske främst för att det skulle tvinga tillverkarna att få MotionFlow (och liknande) att fungera i 4:4:4. Blu-Ray-material är bara 4:2:0 (inte 4:4:4 som din dator).

Se: http://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling#Sampling_syst...

edit: Om det inte framgått är det jag vänder mig mot etablerandet av myter som "forumsanningar" (som i värsta fall sprider sig vidare), i synnerhet när de framställs ha ett matematiskt och vetenskapligt underlag.

Permalänk
Rekordmedlem

Finns det några bra (fria/gratis/självkostnadspris) testbilder eller skivor som man kan använda för att utvärdera hembiosar, att mata signalen från en pc utelämnar ju dvd/blurayspelaren och dess ev påverkan, dessutom kunde det vara intressant att se vad som händet tex vid hårdvaruskalering och hur olika dsp funktioner påverkar.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Jag har utgått från den standard du så tydligt satt vid teoretiska uträkningar och förtydligat i följande inlägg i tråden

Ok, jag erkänner att ditt test med linjepar är långt bättre än ett uniformt mönster(som automatiskt jämnas ut av hjärnan), och att jag har tänkt helt fel om hopsmältningen av olika linjer.

Däremot vidhåller jag det jag skrev i mitt förra inlägg - Du behöver inte smälta ihop tre pixlar för att få ut "max" av din upplösning. Snarare slösar du bort en hel del iom att du kunnat sitta närmre eller haft en större skärm.

Här är en testbild med subpixlar istället - den har lite mindre avstånd. De tre sista är de värsta subpixelpar man kan skapa inom två pixlars bredd(t.ex. RgbrgB). Högre krav än så är rent slöseri.

Permalänk
Medlem

Nu har du blivit lurad igen.

Carlton Bale har i det här fallet även han felaktigt utgått från att siffran 1,0 bågminut per pixel skulle utgöra begränsningen för det mänskliga ögat, när den i själva verketet ligger på ~0,3. Multiplicera värdena angivna i y-axelns skala med 0,3 så hamnar du rätt.

Eftersom du tydligen ska vara moderator för Minhembio har jag gjort ett motsvarande diagram åt dig:

http://img341.imageshack.us/img341/7852/viewingdistancemetres...

Vill du ha det i en högre upplösning än 640x480 är det bara att hojta till. Jag har anpassat det för våra förhållanden (meter).

edit:
Här har du ett i 800x600 också:
http://img33.imageshack.us/img33/8571/viewingdistancemetres80...

Här följer diagram i fot (feet), om du någon gång skulle behöva det:
800x600 (feet): http://img841.imageshack.us/img841/3733/viewingdistancefeet80...
640x480 (feet): http://img41.imageshack.us/img41/4605/viewingdistancefeet640x...

Beklagar att inte mina är lika "snygga".

uppdaterat med 576p
Permalänk
Medlem
Skrivet av dagbro:

Ok, jag erkänner att ditt test med linjepar är långt bättre än ett uniformt mönster(som automatiskt jämnas ut av hjärnan), och att jag har tänkt helt fel om hopsmältningen av olika linjer.

Däremot vidhåller jag det jag skrev i mitt förra inlägg - Du behöver inte smälta ihop tre pixlar för att få ut "max" av din upplösning. Snarare slösar du bort en hel del iom att du kunnat sitta närmre eller haft en större skärm.

Här är en testbild med subpixlar istället - den har lite mindre avstånd. De tre sista är de värsta subpixelpar man kan skapa inom två pixlars bredd(t.ex. RgbrgB). Högre krav än så är rent slöseri.
http://i.imgur.com/jlJxt.png

Ja, alltså 1080p är inte dåligt. Men det är reaktionärt (och vilseledande) att sitta och motarbeta 4k (2160p) som onödigt, för att inte tala om 1080p. Moores lag och liknande kommer att möjliggöra 4k till överkomliga priser och som ny standard i framtiden.

Jag kan inte urskilja något mellanrum i 1:an och 2:an på skärmen jag sitter vid just nu (1280x1024 på 19" tror jag). 3:an (den blå) är svår men går (blir tydligast om man fokuserar precis överst). Däremot är övriga inte något problem att separera.

edit: 1:an och 2:an går att urskilja om jag sätter mig (läs för huvudet) närmare skärmen (i synnerhet om jag fokuserar på översta eller understa delen).

Permalänk
Rekordmedlem
Skrivet av GaMeR2K5:

Hm... när jag sitter vid datorn så ser jag oftast skillnad mellan HD och vanlig DVD... detta på en 24"-skärm.

Men kollar jag på tv:n, 42"... så ser jag ingen nämnvärd skillnad mellan en blurayfilm eller dvd... dock beroende på filmtyp. I vissa långsamma/detaljerade sekvenser så ser man tydligt skillnaden förstås.

Och hur mycket skiljer det i avstånd?

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Nu har du blivit lurad igen.

Carlton Bale har i det här fallet även han felaktigt utgått från att siffran 1,0 bågminut per pixel skulle utgöra begränsningen för det mänskliga ögat, när den i själva verketet ligger på ~0,3. Multiplicera värdena angivna i y-axelns skala med 0,3 så hamnar du rätt.

Eftersom du tydligen ska vara moderator för Minhembio har jag gjort ett motsvarande diagram åt dig:

http://img703.imageshack.us/img703/8732/viewingdistance640x48...

http://img703.imageshack.us/img703/8732/viewingdistance640x48...

Vill du ha det i en högre upplösning än 640x480 är det bara att hojta till. Jag har anpassat det för våra förhållanden (meter).

edit:
Här har du ett i 800x600 också:
http://img96.imageshack.us/img96/8818/viewingdistance800x600....

Vill du ha en i fot går det såklart att ordna. Däremot är mina inte lika "snygga".

Det verkar väldigt konstigt att jag ska sitta 13meter från min 100" duk för optimal bild, praktiskt sett kan jag säga att om det är "perfection" tror jag att jag håller mig till mitt eller så måste jag väl skaffa nya glasögon

Visa signatur

"One is always considered mad, when one discovers something that others cannot grasp."
- Ed Wood

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Jag insåg just att det du säger om linjepar och 0,3 bågminuter bara validerar mina argument.

Vid en pixelstorlek om 0,3 bågminuter är dina tre linjer(svart, vit, svart) totalt alltså 0,9 bågminuter.. Om dessa 0,9 bågminuter flyter ihop till en enda linje, vad är då ögats upplösning?

Jag tror att du eller dina källor har gjort ett tvättäkta slutledningsfel där.

Jag är f.ö.absolut ingen motståndare mot 4k, det skulle se jättefint ut - både på projektorduken och datorskärmen. På vanliga TV-apparater är det dock rent vansinne. Tyvärr är det väl dit vi måste komma för att materialet ska bli tillgängligt för oss som faktiskt har större skärmar.

Permalänk
Rekordmedlem

Kan vi komma fram till att högre bildfrekvens kanske är det tv borde satsa på först om man måste välja ? men samtidigt kan man gärna öka upplösningen också...

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Matheeeew:

Lånar väl tråden lite då. Sitter även jag på en HD-ready 32", är dock lite sugen på att uppgradera mig och köpa en Full-HD med samma storlek. Är skillnaden på en 1080p-film (sitter cirkus 70 cm ifrån) värd 4-5000?

Vill du även koppla in datorn så är det verkligen värt det.

Permalänk
Medlem
Skrivet av mrqaffe:

Kan vi komma fram till att högre bildfrekvens kanske är det tv borde satsa på först om man måste välja ? men samtidigt kan man gärna öka upplösningen också...

Absolut, men det förbättrar inte befintliga produktioner redan filmade i 24 Hz. Däremot gör 1080p det (och i många fall förmodligen 4k, inte minst de filmade i 4k digitalt). Det ena utesluter inte det andra - på sikt.

Kör själv och älskar MotionFlow (motion interpolation) på min TV.

Skrivet av Ferrat:

Det verkar väldigt konstigt att jag ska sitta 13meter från min 100" duk för optimal bild, praktiskt sett kan jag säga att om det är "perfection" tror jag att jag håller mig till mitt eller så måste jag väl skaffa nya glasögon

Poängen är inte att du ska sätta dig längre bak. Poängen är att högre upplösningar inte är helt onödiga på ett kortare avstånd. Som jag skrev: "Viewing distance at which resolutions approach theoretical perfection"

Från fem meter skulle en vertikal upplösning på ( (100 in) / (5 m) * 9 / ((16^2+9^2)^0.5) / tan( 0.3 arc minutes ) ) = 2853.93 pixlar närma sig teoretisk perfektion.

Se mitt inlägg här: #12519045

Permalänk
Medlem
Skrivet av dagbro:

Jag insåg just att det du säger om linjepar och 0,3 bågminuter bara validerar mina argument.

Vid en pixelstorlek om 0,3 bågminuter är dina tre linjer(svart, vit, svart) totalt alltså 0,9 bågminuter.. Om dessa 0,9 bågminuter flyter ihop till en enda linje, vad är då ögats upplösning?

Jag tror att du eller dina källor har gjort ett tvättäkta slutledningsfel där.

Ögats upplösning (i tappar och stavar) är mig veterligen lägre än den hjärnan kan uppfatta och urskilja. Detta eftersom din blick hela tiden flackar (mikroskopiskt) och du ser med hjärnan (som processar all information).

Nej, de 0,9 bågminuterna flyter inte ihop till en enda linje för alla. Däremot har man mig veterligen inte lyckats få någon att urskilja t.ex. 0,2 bågminuter per pixel. Det är vid 0,3 bågminuter per pixel som vi närmar oss perfektion.

Det är inte så svårt att gå in på länken och läsa själv.

Citat:

So when we define x to be a line pair, as is normally done in modern optics, the 1/a value is 1.7 under good lighting conditions. This was first determined by Konig (1897 [yes that's 1897] in 'Die Abhangigkeit der Sehscharfe von der Beleuchtungsintensitat,' S. B. Akad. Wiss. Berlin, 559-575. Also in: Hecht (1931, 'The Retinal Processes Concerned with Visual Acuity and Color Vision,' Bulletin No. 4 of the Howe Laboratory of Ophthalmology, Harvard Medical School, Cambridge, Mass.) A summary plot of numerous subjects of visual acuity as a function of brightness appears Pirenne (1967, "Vision and the Eye," Chapman and Hall, London, page 132).

The acuity = 1.7 when the light level is greater than about 0.1 Lambert. A Lambert is a unit of luminance equal to 1/pi candela per square centimeter. A candela is one sixtieth the intensity of one square centimeter of a blackbody at the solidification temperature of platinum. A point source of one candela intensity radiates one lumen into a solid angle of one steradian according to the photonics dictionary http://www.photonics.com/dictionary.

The acuity of 1.7 corresponds to 0.59 arc minute PER LINE PAIR. I can find no other research that contradicts this in any way.

http://www.clarkvision.com/articles/eye-resolution.html

0,59 / 2 = 0,295, jag avrundade till 0,3, men har alltid skrivit att videofiler kan slänga på en ytterligare säkerhetsmarginal. (Åtminstone audiofiler vill inte ligga på gränsen om de inte måste.)

Permalänk
Medlem
Skrivet av MrMuppet:

Poängen är inte att du ska sätta dig längre bak. Poängen är att högre upplösningar inte är helt onödiga på ett kortare avstånd. Som jag skrev: "Viewing distance at which resolutions approach theoretical perfection"

Från fem meter skulle en vertikal upplösning på ( (100 in) / (5 m) * 9 / ((16^2+9^2)^0.5) / tan( 0.3 arc minutes ) ) = 2853.93 pixlar närma sig teoretisk perfektion.

Se mitt inlägg här: #12519045

Fast enligt det där så ska ju fortfarande teoretisk perfektion för en 100" med 1080p vara ~13meter så då är frågan vad räknar du som perfekt syn för enligt vad som räknas som "perfekt syn" (20/20) hos optikern och med deras sätt att se Acuity så har du redan vid lite över ~1/4 (~3.7meter för att specificera det mer) av den sträckan börjat blanda ihop detaljer vid den upplösningen och den storleken på "skärm" och visst kan man debattera om 20/20 verkligen är perfekt syn då folk kan ha bättre och exakt hur vårt detaljseende fungerar men låter väldigt skumt att optimalt ska vara så mycket längre bort?

( (100 in) / (13.21 m) * 9 / ((16^2+9^2)^0.5) / tan( 0.3 arc minutes ) ) = 1080.22

För jag har inte perfekt syn men med mina glasögon har jag bättre än 20/20 och när jag ställer mig i hallen 8m+ bort (kommer inte längre bort tyvärr) från min 100" och kör 1080p kan jag säga att jag förlorar en hel del, så matten åsidosatt så det är därav jag har lite svårt att titta på det där diagrammet och köpa dina teoretiska värden framför den faktiska verkligheten av det?

Visa signatur

"One is always considered mad, when one discovers something that others cannot grasp."
- Ed Wood

Permalänk
Medlem
Skrivet av Ferrat:

Fast enligt det där så ska ju fortfarande teoretisk perfektion för en 100" med 1080p vara ~13meter så då är frågan vad räknar du som perfekt syn för enligt vad som räknas som "perfekt syn" (20/20) hos optikern och med deras sätt att se Acuity så har du redan vid lite över ~1/4 (~3.7meter för att specificera det mer) av den sträckan börjat blanda ihop detaljer vid den upplösningen och den storleken på "skärm" och visst kan man debattera om 20/20 verkligen är perfekt syn då folk kan ha bättre och exakt hur vårt detaljseende fungerar men låter väldigt skumt att optimalt ska vara så mycket längre bort?

( (100 in) / (13.21 m) * 9 / ((16^2+9^2)^0.5) / tan( 0.3 arc minutes ) ) = 1080.22

För jag har inte perfekt syn men med mina glasögon har jag bättre än 20/20 och när jag ställer mig i hallen 8m+ bort (kommer inte längre bort tyvärr) från min 100" och kör 1080p kan jag säga att jag förlorar en hel del, så matten åsidosatt så det är därav jag har lite svårt att titta på det där diagrammet och köpa dina teoretiska värden framför den faktiska verkligheten av det?

Dold text

Men det här har ju redan avhandlats i tråden och vi är inte inne på tredje sidan än?

Sammanfattat är inte 20/20 perfekt syn. Utan brytningsfel motsvarar ögats upplösning omkring 20/4 eller 0,2 bågminuter. Men vi har två ögon. Och en hjärna. Men brytningsfel. Allt kombinerat har synskärpor motsvarande strax bättre än 0,3 bågminuter per pixel uppmätts i praktiken (1/1,7/2 < 0,3). Jag kan inte svara för din optiker.

I övrigt, ja? Du skrev aldrig på vilket avstånd du faktiskt ville titta, 5 m var ett exempel.

Att du ser bättre än 20/20 korrigerat betyder väl inte nödvändigtvis att du gör det på längre (eller kortare) avstånd än just 20 fot?

Ska vara 20/4 eller 0,2 amin tydligen (och inte 20/8 eller 0,4 amin)
Permalänk
Medlem

Erat snack om syn får mig att tänka på något företag som skulle analysera vart öga och göra kontaktlinser med perfekt syn, korrigera minsta fel i linsen.. tror det var 30/30 dom snackade om... undrar vad som hände med dom. Kommer inte ihåg vad företaget heter.

Permalänk
Medlem

Skillnaden mellan 720p och 1080p är såpass liten så att du måste stå riktigt nära för att överhuvudtaget se någon skillnad. Sen om du kommer hem till någon som har en HD-ready eller Full-HD så tror jag ingen märker någon skillnad alls.