Permalänk
Medlem
Skrivet av Marcusk:

Jag har ett överspänningsskydd med garanti på att saker ersätts om de skadas, så jag drar aldrig ur något. Den kostar runt 150kr och om något går sönder av t.ex. blixtnedslag så ersätts allt som går sönder upp till 50 000kr.

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=430750

Finns i en version som skyddar telejacket också:
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=430751

Antar att den garantin ingår med själva produkten, eller måste man köpa den själv?

Visa signatur

| EVGA Z170 FTW | i7 6700k | ASUS RTX 3070 | 16GB DDR4 3200MHz | Cooler Master V850 | Samsung 840 Evo 250GB + 2x WD Black 500GB + Seagate 2TB SSHD + Samsung 970 Evo M.2 500GB |

Permalänk
Medlem
Skrivet av anon146897:

Du drar ut sladdar efter att du har blivit personligt "berörd".

Nej, jag gör det inte. Ungefär av samma anledning som gör att jag inte spelar på lotto.

Men vänta nu. Det är väl raka motsatsen. Det är väl de som inte drar ur elen som spelar på lotto, ex. du?

Visa signatur

He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster. And if you gaze long into an abyss, the abyss also gazes into you.

Permalänk
Medlem
Skrivet av BrutalSwede:

Antar att den garantin ingår med själva produkten, eller måste man köpa den själv?

Ja, det ingår till produkten. Man får gå in på deras hemsida efter man köpt den och registrera produkten inom 10 dagar från köpet med namn, adress etc. så får man garantin. Den var förövrigt på 500 000kr, inte 50 000 som jag skrev förut.

Permalänk
Skrivet av backfeed:

länk till överspänningsskyddet du använder?

Visa signatur

Pappy :"Backup: Skyddar mot datafel när du på fyllan raderar 200GB pr0n och laddar hem två säsonger teletubbies istället."
Jocke1100 :"Det är väl en mekanisk kylavledning... Typ analog kylpasta..."

Permalänk
Medlem

Jag drar ut om den kommer nära för jag bor på landet nästan mitt ute på en äng, men om jag är i en stad så drar jag inte ut. Har en kompis som fått alla sina datorer han haft förstörda för att han inte dragit ur.

Visa signatur

Main dator| Define R3|i7 930|Asus P6X58D-E|1TB Western Digital Caviar Black SATA III|Corsair TX 950W|Creative Sound Blaster Audigy SE|Samsung SH-S223C|GTX 480|Corsair 6 gb ram 1600 Mhz|Windows 7 64 bit| Dell Ultrasharp U2311h|Logitech G700|Logitech G110
Ljud|Denon Avr-1311|Elac FS 57.2|Elac CC 51.2|Dynavoice dynamite S-61|Proson rumble R-8|AKG K 242 HD|AKG K550

Permalänk
Medlem

För att få "bästa" överspänningsskyddet i ett hus, ska man installera ett grovskydd vid inkommande matning till huset, mellanskydd i centralerna och finskydd vid det man vill skydda. Och ska det grävas ner en jordningslina runt huset med tillhörande jordspett, allt av metall som är beröringsbart ska jordas till en gemensam skena. Och gärna åskledare på taket. Då kanske man klarar av en en träff av åskan i närområdet. Det gäller att få samma potential i huset när åskans spänningsvåg kommer in i huset.. Med andra ord, dom sakerna ni är rädda om, dra ut sladden.

Permalänk
Entusiast

Klart det är en reell fara. Blixten slog ner brevid föräldrarnas hus för ett par veckor sedan och grillade det mesta elektriska som var inkopplat. Flertalet apparater inte bara dog utan exploderade så det låg bränd plast lite överallt. Till exempel låg basstationer till trådlösa telefoner i många smådelar utspridda över hela golvet. TV, digitalbox, DVD, mediaspelare med mera var också stendött men hade inte exploderat. Plastflisor från en kabelvinda som stod utomhus sitter nu begravda i husväggen.

Visst, risken är liten att blixten slår ner men gör den det så kan allt som är inkopplat bli skrot.

Bör även noteras att man inte ska lita på närliggande åskledare. Det ligger en kyrka kanske 500 meter bort och det är rejält bra höjdskillnad dit. Den har åskledare. Det står även väldigt mycket träd runt huset och det står ett annat hus 50 meter bort som är rätt mycket högre. Inget av det hjälpte utan blixten slog ändå.

Visa signatur

Q9450, HD4850, 8 GB DDR2 800 MHz, 3x750 GB, Antec 300, Dell 2408WFP, U2410, Qnap TS-419p+ 4x2 TB Samsung F4, Asus UL30A-QX056V, Logitech Z-680, Sennheiser HD380pro, M-Audio FastTrack Pro, Ibanez sa160qm, Ibanez TB 15R, Zoom 505II, Ibanez GSR 200, Ibanez SW 35, Cort AC-15, Squier SD-3 BBL, Yamaha PSR 270, Røde NT1-A, Nikon D200, Nikkor 18-70/3,5-4,5, 70-300VR, 50/1,8, 28/2,8, Tamron 17-50/2,8, 90/2,8, Sigma 30/1,4, SB-800, SB-25, SB-24

Permalänk
Medlem

Överspänningsskydd hit o dit har ni ingen hemförsäkring?
Jag fick 2st datorer en router och en trådlöstelefon utslagen när blixten slog ned vet inte hur nära dock...
ALLT gick på min hemförsäkring 1500kr i självrisk sedan lämnade jag allt till ett lokalt IT-företag som reparerade/dömde ut allt.
Min gaming rigg jag hade då fick ett nytt moderkort och min fd gaming rigg som jag nu har som ren surfa/tanka dator vart det både ny cpu och mb.
Blixten hade slagit ner i en teleledning och tagit allt som var kopplat till mitt tele/nätverk...

Mvh Danne

Visa signatur

MB: Asus ROG Strix Z390 CPU: i7 9700K H2O Kylning: Custom H2O Minne: Corsair Vengeance 3000Mhz 16Gb Grafik: EVGA GTX1080 FTW Diskar: Kingston A2000 M.2 NVMe 500Gb, Samsung 860 EVO 1Tb PSU: Cooler Master Silent Pro M2 1000w Chassie: NZXT 610 Phantom white Skärm: Acer Predator XB241YU 1440P

Permalänk
Medlem

Vet inte om detta nämnts tidigare, men enligt mina egna teorier så är det i princip omöjligt att drabbas av ett blixtnedslag om man bor i stan med nedgrävda ledningar, då under förutsättning att blixten inte slår ner direkt i ditt hus.

Om blixten då skulle slå ner hos grannen så sprids den ju omöjligt i hela elnätet i kvarteret. Dit blixten vill är ju ner i jorden, den snabbast möjliga vägen.

Har jag fel?

Permalänk
Medlem

kör med överspänningsskydd. har något liknade med att om blixten slår ner och den inte skyddar produkterna som sitter i så får man en bra peng...

så jag är inte så orolig, sen bor jag i ett litet 3 vånings hus med massor av höga hus runt omkring, och även billingen (skövde) med dess höga antenner. i vilket fall så är det väldigt osannolikt att den kommer slå ner i vårt hus, och om det gör det så har jag et säkert skydd ändå. (om saker skulle paja ändå så får jag pengar nog att jag kan köpa en ny bil, 2 nya datorer osv ändå... så händer det... let it happen)

har bara varit med om det en gång, min fars datorskärm pajade efter ett blixtnedslag. efter det blev han såklart super nojig och är fortfarande.

ja, om nått skulle paja får jag 75000 Euro

Visa signatur

Censorship is for the weak
----------------------------------
i5 6600K @ 4.7 | MSI GeForce GTX 980 Ti 6GB Gaming | ASUS Z170 PRO GAMING | 16GB 2400mhz | 850 EVO 250GB SSD | 2+1+1TB HDD | NH-U12P SE2 | Define S | XL2411Z 144Hz |

Permalänk
Medlem

vet inte hur många gamla 56k modem som pajat när åskat trampat förbi.
Lika så annan smått och gått.

aldrig någon dator/tv då det har man alltid dragit ut.

Ska beställa några nya grendosor med överspänningsskydd så man har lite störra chans och överleva

Visa signatur

| Asus Zenbook UX430UN | Intel i5 8250U | 8 GB DDR4 | MX150 | m.2 - 256GB SSD |
| Steam - Toivo |

Permalänk
Medlem

Drar alltid ut alla sladdar till datornhörnan och tvn. Vill inte riskera prylar för tiotusentals kronor tar hellre en liten paus i allt då.

Visa signatur

| CPU: Intel 11900K | GPU: ASUS RTX 3080 OC | Moderkort: Asus Prime Z590-A | RAM: Corsair LPX 32GB@3600MHz | CPU-Kylare: Noctua NH-U12A | Primär SSD: Samsung 970 Evo Plus 2TB | Sekundär SSD: Samsung 860 EVO 1TB | Ljudkort: Asus Xonar Essence STX | Nätaggregat: Corsair RM850x v2 Chassi: Fractal Design Define 7 Compact | Kringutrustning: LG UltraGear 27GL850, Dell U2412M, Ducky One 2 Mini, Filco Majestouch 2 TKL, Filco Majestouch 2, Logitech G Pro X Superlight, Sennheiser HD650

Permalänk
Medlem

Haha att dra ut alla sladdar till elektronikprylar skulle vara ett dagsprojekt...

Permalänk
Medlem

Har alltid dragit ut allt när åska är i närheten och kommer alltid att göra det. Varför chansa att ta sönder dyra datorer när det är så lätt att undvika det.

Permalänk
Medlem

Ett tips är att gå runt med en typ skrivbordslampa och sätta stickproppen i alla uttag innan ni kopplar in prylarna igen. Har bränt stereo och nätagget till ps2an och lite annat genom att koppla in grejerna efter ett åskoväder. Låg typ krypström/spänning i ledningarna som brände flera saker. Risken är att nätaggen i datorerna går. Vore surt...

Visa signatur

Gilla min Guide till sweclockers tävlingen! :D : #12510535

Min Sweclockers-låt som aldrig deltog i Jultävlingen. Enjoy! https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=g7gof...

Permalänk

Jag röstade Ja, men egentligen är det lite hur vädret är. Vi drar ut mest för våran router har förmågan att alltid gå söder.

Så vi orkade inte med det längre, så vi drar ut eller jag.

Visa signatur

Dator: Ryzen 7 3700X@Stock | X570 AORUS ELITE | G.Skill 16GB 3600MHz CL16 | ASUS 3080 TUF V2 NON-OC

Permalänk
Medlem

Bor ~500m ifrån havet, i utkanten av ett villaområde och med träd nära huset. Kan också nämna att vårt hus är det största/högsta i närheten. Är åskan avlägsen så bryr jag mig inte, jag har spänningsskydd på datorn och skärmarna - det bör klara det.

Är åskan däremot nära/över så åker sladdarna på datorn, routern och skärmarna ut fort som fan. Likaså när jag åker bort några dagar, då tar jag ut sladdarna - man vet aldrig vad det blir för väder när man är borta.
Har "sprängt" 2 routrar pga åska redan, och känner nu att det är bättre att spela säkert - även om oddsen är 1000 mot 1, vad bryr du dig om det när det är din dator som precis åt en miljon gigawatt?

Som svar på TS: Ja jag drar ut sladdarna, och även om det är lite paranoia över det, så är det inte helt ofarligt att låta sakerna sitta i när det åskar.

Visa signatur

CPU: i9-13900K + Cooler Master ML360L ARGB V2 || GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS.
MoBo: Asus Rog Strix Z790-F Gaming || RAM 32 GB Kingston Fury Beast CL40 DDR5 RGB 5600 MHz.
PSU: Corsair RMe 1000W 80+ Gold || Chassi: Phanteks Eclipse P500A D-RGB.
Lagring: Kingston Fury Renegade M.2 NVME 2TB + Samsung 860 QVO 1TB.
Skärmar: 27" 1440p 144 Hz IPS G-sync + 27" 1080p 60 Hz VA || OS: Win 11 Home.

Permalänk
Medlem

Drar aldrig ut stickproppen från elektronikprodukter eftersom jag bor i stan och samtliga elledningar är nedgrävda - aldrig heller hänt något på alla åren jag levt så vitt jag kan minnas.
Däremot bränner vi ADSL-modem på löpande band, telefonledningen går i luften och man är sällan hemma när åskan sätter igång.. så genom detta har vi säkert avverkat ett tiotal adsl-modem.. detta är också en av anledningarna till att vi bytte till BBB från telia. Eftersom man "hyr" modemen från BBB så står också de för eventuella reparationer, försökte oss på ett sånt där överspänningsskydd för telenätet - men det gjorde att modemet inte kunde kommunicera.. så det fick vara.

Visa signatur

Citera om du skriver till mig. Annars läser jag troligtvis INTE.

Permalänk
Medlem

Nej det gör jag inte.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Marcusk:

Ja, det ingår till produkten. Man får gå in på deras hemsida efter man köpt den och registrera produkten inom 10 dagar från köpet med namn, adress etc. så får man garantin. Den var förövrigt på 500 000kr, inte 50 000 som jag skrev förut.

Får man väl ta ock skaffa sig en sådan

Man måste antagligen jorda hela övervåningen först

Visa signatur

| EVGA Z170 FTW | i7 6700k | ASUS RTX 3070 | 16GB DDR4 3200MHz | Cooler Master V850 | Samsung 840 Evo 250GB + 2x WD Black 500GB + Seagate 2TB SSHD + Samsung 970 Evo M.2 500GB |

Permalänk

Använder en sån där vit grendosa från IKEA och när det åskar stänger jag av datorn och trycker på den oranga knappen ÄR dock väldigt skeptisk till att den skulle klara av åska om det skulle hända men hittills har inga incidenter inträffat (villaområde ganska centralt)
Föräldrarna är väldigt strikta med att allt ska dras ut men även dem trycker bara på den orange:a knappen till grendoserna.

Bor även i en studentlägenhet belägen ovanför en galleria, där borde man vara helt säker right?

Visa signatur

Stationär Dator : FD define r3|Corsair RM 750W|i7 4770K +NH-U9B SE2|Z87-DS3H|ASUS R9 290 4GB DirectCuII|A-data 1600 DDR3 8GB|2TB + 1TB + 1 TB + 120Gb SSD
Bärbar dator : Acer Aspire TimelineX 5820TG

BeErNwHiSkY:Beer and Whisky!

Permalänk
Medlem

Jag har fått ett nätagg uppbränt av blixten när den var hyfsat nära. Fast då satt jag med datorn igång. Numera stänger jag av den i alla fall!

Visa signatur

| Asus GeForce RTX 2070 Super Dual EVO OC 8GB | Ryzen 7 5800X | Asus TUF Gaming B550M-Plus | Corsair Vengeance LPX Black 16GB | Fractal Design North | Corsair RM750X 750W v2 | Noctua NH-U12S |

Permalänk
Medlem
Skrivet av fille3002:

länk till överspänningsskyddet du använder?

Belkin SurgeMaster Gold

Den klarar som sagt 90 kA, men "bara" 6 kV som förstås är rena skämtet jämfört med ett direktnedslag, men mycket bättre än inget.

Visa signatur

5950X, 3090

Permalänk
Medlem
Skrivet av Evilmonkey:

Bor även i en studentlägenhet belägen ovanför en galleria, där borde man vara helt säker right?

Beror p, ligger gallerian ute på en åker eller mitt inne i centrum?
Så länge det är inne i en stad så kan man räkna med att du är någorlunda säker då både ström och telefon är dragit under marken, samt att brukar finnas åskskydd i ingående ström och tele till huset.

Permalänk
Medlem
Skrivet av BrutalSwede:

Man måste antagligen jorda hela övervåningen först

Ja, ett jordat uttag är tydligen ett måste både för att den ska fungera fullt och för att garantin ska gälla. (Inte för att jag vet hur de kan se att jord har använts om något nu går sönder)

Permalänk

Drar möjligtvis ut om det är blixtnedslag riktigt nära, annars inte.

Visa signatur

Du har redan tackat ja!

Permalänk
Inaktiv

Det beror på var du bor anser jag.

Förr bodde jag ute på landet. Vi fick strömavbrott då och då, speciellt när blixtar slog ner i marken etc

Nu bor jag i en lite större stad, servern har gått och tuffat i 2 år

Permalänk
Skrivet av Kvistarn:

Beror p, ligger gallerian ute på en åker eller mitt inne i centrum?
Så länge det är inne i en stad så kan man räkna med att du är någorlunda säker då både ström och telefon är dragit under marken, samt att brukar finnas åskskydd i ingående ström och tele till huset.

Ligger väldigt centralt med många höga hus runt omkring. Och har ingen telefon Bredband och Tv kommer från ett Tele2 uttag vilket allt borde gå under marken. Tele2s huvudkontor ligger ~200m därifrån så borde vara så

Visa signatur

Stationär Dator : FD define r3|Corsair RM 750W|i7 4770K +NH-U9B SE2|Z87-DS3H|ASUS R9 290 4GB DirectCuII|A-data 1600 DDR3 8GB|2TB + 1TB + 1 TB + 120Gb SSD
Bärbar dator : Acer Aspire TimelineX 5820TG

BeErNwHiSkY:Beer and Whisky!

Permalänk
Medlem
Citat:

Använder en sån där vit grendosa från IKEA och när det åskar stänger jag av datorn och trycker på den oranga knappen

Har du otur så kan en strömspik fortfarande gå igenom ledningen och ge överslag i dosan, och har du då riktig otur så kan datorn fortfarande stryka med, trots att dosan är "avstängd".

Visa signatur

CPU: i9-13900K + Cooler Master ML360L ARGB V2 || GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS.
MoBo: Asus Rog Strix Z790-F Gaming || RAM 32 GB Kingston Fury Beast CL40 DDR5 RGB 5600 MHz.
PSU: Corsair RMe 1000W 80+ Gold || Chassi: Phanteks Eclipse P500A D-RGB.
Lagring: Kingston Fury Renegade M.2 NVME 2TB + Samsung 860 QVO 1TB.
Skärmar: 27" 1440p 144 Hz IPS G-sync + 27" 1080p 60 Hz VA || OS: Win 11 Home.

Permalänk

Kopplar ur allting jag efter egen erfarenhet av att saker går sönder, hände senast för 3 veckor sedan. 3 routrar, 1 switch, 1 Dreambox, nätverkskort i en dator och nätverkskorten i 2 Xbox.