Permalänk

Ultrabook till skolstarten

Tjenare!

Skolstarten ligger bara runt hörnet och jag hade tänkt spendera mina hårt införtjänade pengar på en sprillans ny ultrabook. Prisklassen jag hade tänkt mig var upp till 15/16k. Hade helst velat ha en quad-core men verkar inte finnas något vettigt på marknaden just nu. Mac är även ett alternativ men jag värderar rå processorkraft över ett snyggt utseende då datorn även kommer användas till diverse olika spel.

Så det jag undrar är:
Vad är det bästa jag kan få tag i?
Är det smartare att vänta?
Är mac något att ha?

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Zenbook(med IPS skärmen) eller Macbook antar jag.

Men personligen hade jag valt Linux/Windows alla dagar i veckan över OS X x)

Dustinhome har ca 1k rabatt på
http://www.dustinhome.se/product/5010638166/asus-zenbook-prim...
Om man är student.

Permalänk

Ser verkligen jätte bra ut men är inte så hemma på intel. Kan man förvänta sig mycket ifrån processorn? På datorn jag har idag så är det en AMD FX-4170 quad core, vilken jag inte har några problem med, hur mycket kan jag förvänta mig av zenbookens i7a?

Permalänk
Medlem

http://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-3517U-Notebook-Pro...

Den är tvåkärning, men Intel har sjukt bra IPC på sina. Plus att det är hyperthreading på så att den kan köra 4 trådar om programmet använder det

Visa signatur

PS3 Slim 750GB PSN: Asseroth
Dator:
i7 4790k | Gigabyte GA-Z97P-D3 | 32GB DDR3 | SanDisk SSD 128GB, OZC SSD 256MB, Toshiba 4TB, Toshiba 3TB | AMD Radeon R9 290x 4GB| Corsair CS650W | Fujitsu 27" 1080p & AOC 24" 1080p | Windows 10 Pro x64

Permalänk
Medlem

Eller så köper du en gaming-dator för pengarna så har du en kraftfull speldator+arbetsdator!
Nä skämta bara

Permalänk

Ah, tack så mycket för infon. Mycket informativt!

Kan ju lätt köpa en Alienware och imponera på alla grundskolans wow-lirare

Permalänk

Pc-konsulten ska släppa sin Mobility vecka 34, 14" som är delvis konfigurerbar och man kan få i7-3612QM som är 4-kärnig med hyper-threading så kan hantera 8 trådar till skillnad från 3517u som Asus Zenbook Prime har. Dock så har Asusen i särklass bäst skärm. Sen finns ju Dells nya XPS-maskiner.

PC-konsultens M-128B 14", hamnar väl runt 11-12k skulle jag kunna tro: http://www.pc-konsulten.se/barbara/mobility.html
Dell XPS 14 ultrabook med i7-3517, 1600x900, Geforce GT630m för 14990kr: http://www.dell.com/se/p/xps-14-l421x/pd?c=se&s=dhs&l=sv&cs=s...
Dell XPS 13" med i7-2637m och 256GB SSD för 12990kr: http://www.dustinhome.se/product/5010621906/dell-xps-13-ci7-1...

Visa signatur

[Fractal Design Define S] [Asus Z170-A] [i5-6600K] [ASUS 970 Strix] [4x4GB Corsair Vengeance LPX 2400mhz] [Samsung EVO 250GB x2] [Cooler Master Hyper 212 Evo] [2TB Western Digital WD20EARS] [2TB Western Digital WD20EARX] [750GB Samsung Spinpoint F1 HD753LJ] [Logitech G5] [Qpad MK-85 Pro] [Logitech x230] [ASUS MG279Q 27"]

[Bärbar: MSI GE60: i5-3210, GT 650m]

Permalänk
Medlem
Skrivet av sandaryon:

Ser verkligen jätte bra ut men är inte så hemma på intel. Kan man förvänta sig mycket ifrån processorn? På datorn jag har idag så är det en AMD FX-4170 quad core, vilken jag inte har några problem med, hur mycket kan jag förvänta mig av zenbookens i7a?

Rent generellt gäller det Intel > AMD vad gäller prestanda. Även om det finns ett par undantagsfall i gränsländerna, alltså där prisklassernas gränser är lite diffusa.

Jag kan rekommendera Asus Zenbook Prime UX31A, den har allt man kan begära av en Ultrabook idag. Värt att nämna är att det inte är en spelmaskin utan en lätt, nätt, laptop med fokus på bra batteritid samt relativt hög prestanda. Perfekt för typ slökoda lite i soffan, på bussen och i klassrummet.

Visa signatur

Ingen part kan vinna eller förlora en diskussion, då en diskussion är för gruppens gemensamma utveckling kring ett ämne.
►Jag förbehåller mig rätten att ha helt upp åt väggarna fel◄