Permalänk
Medlem

Sälja elektronik!

Vet inte riktigt vilken kategori denna tråden passar in i men iaf.

På jobbet håller vi nu på att skrota saker för 11 miljoner kronor. Detta är helt nya oanvända saker som gör ont i min själ att se slängas i lådor. Chefen sa att jag får sälja så mycket jag vill/kan.

Exempel på saker som skall skrotas är kontaktorer, elmotorer, säkringar, plexiglas osv osv.

EX:

Då är min fråga. Tror ni att det finns någon människa som vill köpa sånt här? Och isåfall vart ska man annonsera? Blocket känns inte så troligt att någon sitter och söker på kontaktorer osv.

Så skulle gärna ha tips på om ni ens tror att det går att sälja.

Permalänk
Medlem

På elektronikforumet brukar folk vilja köpa sådant där (om priset är det rätta).
http://elektronikforumet.com/

Även om man inte får så mycket för det så känns det bättre att grejerna kommer till användning än att de slängs.
De som hänger där bygger ju allt från mikroprocessorstyrda robotar till raketdrivna sparkstöttingar...

Permalänk
Medlem

Inga plc'er?:)

Permalänk
Medlem
Skrivet av malte:

Inga plc'er?:)

Jo det finns också!

Permalänk
Medlem

Får man fråga varför ni ska skrota/sälja helt oanvända grejer?

Visa signatur

[D'feldt Audioengine 5+][NuForce ICON HDP][Shure SRH1840][Sennheiser HD650][Alessandro MS1]

Let's go Rangers!

Permalänk
Entusiast

Lägg upp det på blocket. Det sitter förvånandsvärt mycket folk och tittar där. Sen kan du kolla elektronikforum där folk brukar köpa allt och lite till. Om du håller till I närheten av Göteborg kan du höra av dig till ETA på Chalmers. De tar gärna emot all form av elektronik och där kommer det till användning eller så auktioneras det ut på deras årliga auktion. Tror de brukar komma och hämta om det är mycket och om det är fina prylar som det här verkar vara.

Visa signatur

Q9450, HD4850, 8 GB DDR2 800 MHz, 3x750 GB, Antec 300, Dell 2408WFP, U2410, Qnap TS-419p+ 4x2 TB Samsung F4, Asus UL30A-QX056V, Logitech Z-680, Sennheiser HD380pro, M-Audio FastTrack Pro, Ibanez sa160qm, Ibanez TB 15R, Zoom 505II, Ibanez GSR 200, Ibanez SW 35, Cort AC-15, Squier SD-3 BBL, Yamaha PSR 270, Røde NT1-A, Nikon D200, Nikkor 18-70/3,5-4,5, 70-300VR, 50/1,8, 28/2,8, Tamron 17-50/2,8, 90/2,8, Sigma 30/1,4, SB-800, SB-25, SB-24

Permalänk

Hör av dig till någon lokal skola som har El/Automationsutbildning och se om de är intresserade av att köpa något. Brukar vara ont om pengar inom skolan så kan de få tag i billigare grejer i bra skick kan de vara intresserade!

Visa signatur

"to conquer others is to have power, to conquer yourself is to know the way"

Permalänk
Medlem
Skrivet av l4nky:

Jo det finns också!

Vad är det för plc'er?

Permalänk
Medlem
Skrivet av dala56:

Får man fråga varför ni ska skrota/sälja helt oanvända grejer?

För att jag jobbar inom en stor koncern. Vi säljer reservdelar till maskiner i denna koncern. Vi är tvungna att ha en massa delar på lager som inte säljer bara för säkerhetsskull. Sen när det inte har sålt på ett tag så slänger vi det.

Permalänk
Medlem
Skrivet av l4nky:

Jo det finns också!

Det hade ju varit intressant

Permalänk
Medlem

Huge giveaway till alla intresserade

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Blocket och byggahus.se

Visa signatur

In the real world, size matters. And the big guy always win.

Jag har en svart dator med skärm och tangentbord.