Permalänk
Skrivet av qwerty76:

Jag har också problem men RT-N65U och trådlöst. Fungerar en stund, droppar sen kontakten. Hittar inte lokala servrar via wifi (eller rättare sagt helt plötslgt tappar de bara kontakten)

Har uppdaterat till senaste Firmware. Nä denna åker tillbaka. byter till nåt annat. Tips på vad i max 1000:- VNR3500? Har inte behov av 5ghz. Eller är den för gammal. Vill bara ha nåt som funkar.

Jag upplever samma sak, inte jätteofta men tillräckligt för att det ska vara störande.
Hittade du någon annan hårdvara som du blev nöjd med?

Visa signatur

Seasonic Focus GX 850w || Ryzen 5 5600X || Asus rog strix X570-F || 4x8GB Spectrix D60G DDR4 3600MHZ || 1TB Samsung Pro NVMe || 500GB Samsung Pro NVMe || ASUS ROG Ryujin AURA RGB 360mm || Asus geforce 3060Ti Tuf || Corsair Carbide 275R Airflow White

Permalänk
Medlem
Skrivet av robertr81:

Jag upplever samma sak, inte jätteofta men tillräckligt för att det ska vara störande.
Hittade du någon annan hårdvara som du blev nöjd med?

Det är inte så att den hoppar mellan 5GHz-nätet och 2.4GHz och då får problem?

Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem

Tjo!

Står inför en flytt där jag ska byta till Tele2 som bredbandsleverantör. De skickar visst med en Netgear EVG2000 har jag luskat fram, vilket är en apparat som har väldigt många år på nacken. Jag kommer bo på närmare 120kvm i ett gammalt hus och är lite fundersam till hur den routern kommer orkar trycka igenom signalerna i lägenheten.
Har därför sneglat på Asus RT-N56U som just nu går att få för 599:- på Alina.se. Jag vet att den är hästlängder bättre än routern från Netgear som Tele2 skickar med, men kommer den klara av att köra telefonin också? Eller skulle det gå att koppla in Asus efter Netgear och vad blir skillnaden/resultatet av det? Vill passa på att köpa den nu när den går att få till så bra pris, men samtidigt undrar jag om det är bättre att vänta för att se hur pass väl Netgear EVG2000 står sig när man kommit på plats.