Dator/Elektronik Butiker i LA (USA)?

Permalänk
Medlem

Dator/Elektronik Butiker i LA (USA)?

Tjena

I februari börjar resan (Singapore, sydney, NZ och LA)

Hade tänkt försöka köpa mig en Bärbar Dator antingen i Singapore eller I Los Angeles. Av de priser jag hittat på internet så går det att gå en bärbar i USA för runt 11k (P4 2,0 256MB 40gig) Finns även billigare och säkert mer prisvärda, bara ett exempel.

Nu till frågan:

Är det nån som vart i Los Angeles och kan tipsa on några bra Dator eller Elektronikaffärer som är värda att besöka?? Websida till nån av dom ?
Kan man beställa en dator till Hotellet där man bor eller är det riskabelt ? Kommer endast att vara i LA 3 dagar......

I singapore gäller det att kunna snacka bra för att få bra priser, därför är det omöjligt att kolla upp priserna på olika varor på internet. Så går inte riktigt att planera vad man ska köpa där utan bara att man köper om man får rätt pris.

/kenta

Permalänk
Medlem

Egentligen inte svar på dina frågor.. men har du tänkt på saker som:
- Garanti? Kan bli lite omständigt...
- Priser i USA anges som regel utan moms
- Svenskt tangentbord (ganska skönt att ha:)

//Zeuses

Permalänk
Medlem

CompUSA kanske kan ha nåt?
Jag skulle absolut inte beställa till hotellet om man bara bor där tre dar, även om det finns i lager och ska komma på två dagar så är det ju inte helt hundraprocentigt säkert att det gör det...
Det du nog borde göra är att ta reda på vad det finns för bra och billiga affärer i LA som du kan besöka innan du kommer dit. Hur du nu gör det vet inte jag, men testa med att fråga på ett amerikanskt forum. Lite större chans att du kan få bättre svar där.
www.anandtech.com och www.sharkyextreme.com är de sidor med stora forum jag kommer på på rak hand.

Edit: Pricewatch.com har väl inget filter för olika stater?
tror inte det, men du kan ju alltid ta dig en titt där.

Visa signatur

««« »»»

Permalänk
Medlem

Zeuses: Angående garantin så är det inga problem så länge man köper nån av de större märkena, ibland får man lägga till nån hundring för att få internationell garanti. Man väljer bara svensk layout i WinXP..... knapparna hittar man ju

Därför jag ska kolla upp innan vad det finns för olika butiker så att man kan kontakta dom innan för att se vad dom har för olika lösningar.

Jonte: tack för länkarna, ska fråga där. Borde finnas någon som har nån aning i alla fall .....

/kenta