Permalänk
Medlem

Internet i max 5 sekunder

Nu är det så att vi har ett väldigt udda problem. När vi startar våra datorer har vi ungefär 5 sekunders internet från det att vi öppnar webbläsaren. Sedan dör internetet. Det är inte så att det börjar gå långsamt som stryk, utan det dör helt.
Nu till det underliga, om vi sätter datorerna i sleep mode och sedan väcker dem igen så får vi tillbaka våra max 5 sekunder, vilket gör att vi t.ex. kan gå in på Sweclockers.com, sedan dör internetet igen. Gör vi det igen hinner vi t.ex. gå från startsidan till forumsdelen, och så dör det igen.
Vi har haft problemet i 3 dagar nu, och det är (som ni förstår) extremt irriterande, eftersom det tar kanske 5-10 ”sleepmodes” att komma dit man vill komma.

Vi har 3 datorer hemma, 1 mac, 2 windows (varav ena har Ubuntu installerat). Vi har samma problem under alla 3 operativsystem, så problemet borde inte ligga där.
Vi har testat att starta om routern en halv miljard gånger, fortfarande samma problem.

Är det någon annan som har haft samma problem, och hur löste ni det isåfall?
Vi har som sagt haft det i 3 dagar nu, och det börjar bli väldigt irriterande.. XD

p.s. Som ni förstår hade det förmodligen varit extremt frustrerande att skapa en användare och sedan skriva det här inlägget genom mitt hemnätverk, så just nu sitter jag i skolan och skriver

Permalänk
Medlem

Testa med en dator att kringå routern helt och koppla direkt till modem/nätverksuttag (vad har du för uppkoppling?).
I och med att problemet uppstår på alla era datorer, låter det ju som att felet ligger på en av enheterna som delar ut internet till dem (modem, router eller ISP'n).

Visa signatur

Das Haus, det bästa inom House.

| Asus Strix X570-E | Ryzen 5800X3D | 32GB 3600mhz CL14 | Radeon 6950XT Red Devil | Kingston KC3000 2tb M.2 | 20tb+ HDD | Dell UP3017 30" 2560x1600 |

Permalänk
Rekordmedlem

Fungerar det med en dator som är kopplad utan routern?

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

låter som modemet/router är problemet

Permalänk
Medlem
Skrivet av kokkojambo:

Testa med en dator att kringå routern helt och koppla direkt till modem/nätverksuttag (vad har du för uppkoppling?).
I och med att problemet uppstår på alla era datorer, låter det ju som att felet ligger på en av enheterna som delar ut internet till dem (modem, router eller ISP'n).

Skrivet av mrqaffe:

Fungerar det med en dator som är kopplad utan routern?

Skrivet av Anders91:

låter som modemet/router är problemet

Vi ringde Com Hem (för typ 10:e gången), killen sa nånting om att vpn var trasigt, så han fick starta om vårt internet borta från dem (eller något sånt).
Så nu funkar det igen iaf, tur att det inte var modemet eller routern som var sönder

Tack för all hjälp!