Hej,
Jag läser till kandidat examen i företagsekonomi och är inne på andra året. Jag har dock blivit väldigt intresserad av programmering och har tagit 2 kurser, inledande programmering i java och i c#. Jag vill alltså fortsätta läsa programmering för att bli programmerare/systemutvecklare, jag hade först tänkt söka systemvetenskap men det blev företagsekonomi så överväger att fortsätta med ekonomi men att komplettera med programmering.
Nu till frågan: Finns det något jobb där företagsekonomi och programmering går ihop? Och vad skulle ni rekommendera för fortsatta kurser i programmering?
Har läst diskret matematik och tror jag ska fortsätta med algoritmer i vår till en början. Samt vad man ska inrikta sig på för språk?
Är som sagt öppen för alla förslag och vill gärna ha din synpunkt!
Tack på förhand