Permalänk
Medlem

Kanaler i router

Hej!

Jag har i min router inställd på kanal 1.
Har läst att 1, 3 och 11 är de som man helst skall välja.
Min fråga är om man har valt 1, har man alltid den kanalen då?
Stänger aldrig av routern.
Vet någon hur många enheter som kan vara anslutna till en kanal?
Läste att den max kan vara 4 st. om det nu stämmer.

Om man väljer auto, innebär det att routern söker efter lediga kanaler.
Hade det tidigare, var inte så stabilt.
Laptoparna som var anslutna kopplades ned hela tiden.

Med vänlig hälsning

Putte333

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Tack

Tack för tipset!

Permalänk
Rekordmedlem

1,6,11 är de som inte överlappar varandra, men bor du i tätbegygt "laglöst" område så kan nån ha ställt in så nåt annat fungerar bättre.
Det finns ingen egentlig begränsning i nätverket för hur många klienter du kan ansluta till en accesspunkt, däremot så bör du nog inte ha mer än 5 wifienheter på en "hemma" accespunkt pga att de har för klen kapacitet, företagsprylar brukar orka med mycket mer och de anger dessutom den absoluta gränsen där minnet tar slut, för varje ansluten pryl drar kapacitet utöver den bandbredd de ska dela på pga att prylarna ska adressera o hålla reda på regler o dyl för flera enheter, det lär iofs gå sirapsegt lång innan dess.
Det här är annars troligen den värsta accespunkten du kan skaffa idag http://www.xirrus.com/Products/Wireless-Arrays/XR-Series/XR-6... den klarar fullt bestyckad 1792 användare, och den har dessutom en massa riktantenner så den kan hantera många användare genom att den "siktar" på rätt enhet.

Om du vill se hur näten ser ut runt dig så kolla med inssider.

Mäta nätverkshastighet:
http://www.softpedia.com/get/Network-Tools/Misc-Networking-To...

Guide till iperf:
http://openmaniak.com/iperf.php

För de som vill ha ett grafiskt interface till iperf:
http://www.softpedia.com/get/Network-Tools/Network-Testing/JP...
Det kräver att man har Java JRE
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index...

InSSIDer för att mäta signalstyrkor och kolla kanaler och angränsande wifinät:
http://www.metageek.net/products/inssider/
http://itunes.apple.com/us/app/inssider/id507308266?mt=12&ign... MAC versionen tyvärr inte gratis på itunes.

http://www.xirrus.com/Products/Wi-Fi-Inspector

De har lite olika finesser och är båda bra att ha i verktygslådan om man ska trimma ett wifinät i win.

Kolla stabilitet genom att pinga under en längre tid
http://www.pingplotter.com/download.html

Snabbt o enkelt bilduppladdningstjänst (utan registrering o dyl) där man kan ladda upp en skärmdump som kan hjälpa till om man behöver hjälp:
http://forumbilder.se

Kopiera in "Hotlink för forum (alt. 1)" direkt i swec inlägget där du vill att bilden ska synas.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Tack

Tack för all hjälp!