Hej kära medlemmar på Sweclockers,
Min förra dator, en Asus UL30VT, tvärdog häromdagen och det är troligtvis moderkortet som har kapitulerat efter 2.5 års samarbete. Alltså, jag behöver en ny arbetskamrat/följeslagare/knävärmare/etc.
De krav jag har är att datorn ska klara av översättarhårdvara samt t.ex. Subtitle Workshop, iofs kanske inte världens mest krävande program. Även behöver den utan problem klara av att spela upp film, via HDMI eller VGA, på TV-skärm. Den bör vara lätt nog att bära omkring på utan problem, men gärna stor nog att man kan se på den utan att bli galen (min förra var 13.3").
De laptops jag har kollat på än så länge är typ Asus U31SG-RX003V, och så såg jag HP Pavilion G6-2011 som låter helt okej men möjligtvis är aningen för tung.
Pris har jag väl tänkt mig upp till 5.000kr, men det skulle vara trevligt om det kunde bli billigare. I och med att jag har insett att den inte lär bli använd till gaming längre (pojkvännen introducerade mig till Xbox 360, och StarCraft 2 lär ju ändå inte släppa något nytt inom livstiden för min nästa laptop *host* Blizzard är långsamma *host*) så vet jag inte om jag helt enkelt inte behöver en laptop med den styrkan i.
Jag har förstått att Intel Atom är skrutt, men det är Intel man ska hålla sig till, typ Intel Core i3 eller i5, och jag läste på lite om grafikkort men jag vet inte hur stor roll Intel HD Graphics 3000/4000 spelar mot GeForce 610m med tanke på vad datorn ska vara till. Spelar det överhuvudtaget någon roll?
Tack på förhand, jag uppskattar hjälpen. Folk på detta forumet har alltid varit till stor hjälp.
//O.