Byta tangentbord på Lenovo X1 Carbon

Permalänk
Medlem

Byta tangentbord på Lenovo X1 Carbon

Är det någon som vet/har erfarenhet av hur och om man kan byta tangentbord på en X1 Carbon?

Är nämligen intresserad av att köpa en men kan inte riktigt motivera prislappen och tänkte därför köpa en när jag är i USA. Problemet då är ju amerikanskt tangentbord som jag gärna skulle vilja slippa.

/Maren

Visa signatur

Det är jag osm är Mar

Permalänk
Medlem

Förresten är det någon som vet hur det skulle påverka garantin? Den enda gången jag gjort något sånt här va det en gammal dator som jag sket i.

Visa signatur

Det är jag osm är Mar

Permalänk

vad jag kan se så är keylayouten fräst ur laptop chassit. Så att byta till en svensklayout är omöjligt om du inte vill sätta en dremmel i datorn iom att US har en "rak" return key och sen har SE layouten en tangent extra iom att vi har en kort vänster shift. Men varför vill man ha SE layout? US ftw!:)

Permalänk
Medlem

Hmm det har du fan rätt i. Dammit! Ja då är väl frågan om det är värt det ändå...Åh vilka I-landproblem man har ibland.

Visa signatur

Det är jag osm är Mar