En enkel bärbar gaming laptop.

Permalänk
Medlem

En enkel bärbar gaming laptop.

Hejsan alla kunniga (ja, jag vill kunna lika mycket som ni!

Jag har långt om länge funderat på att införskaffa en laptop som jag kan lira lite småspel som League of legends, Wow osv på, men är inte villig att ge mer än 6-8 tusen kronor. Jag bryr mig inte så mycket om full grafik i dessa spel, men bryr mig desto mer om att slippa lagg och andra störningar. Finns det laptops som passar min beskrivning eller är det fortfarande så att man för att ens ska kunna köra spel och kunna njuta lite av dem måste punga på med tiotusentals kronor fortfarande?

Vad ni vidare kanske bör känna till är att jag äger en två stationära datorer för tillfället, en arbetsmac i studentlägenheten samt ett gameingmonster i föräldrahemmet i Helsingborg. Orsaken till att jag vill/smått behöver en bärbar är att jag reser rundor mycket och skall börja resa rundor mycket mer inom några månaders tid.

Jag är en väldigt tacksam kis och tackar er därför för all hjälp ni gett mig tidigare samt, för den hjälp jag förhoppningsvis kan få här också!

Permalänk

Jag håller faktiskt själv på att försöka införskaffa mig en dator, som ska tåla League of Legends. Jag har dock kollat i en helt annan prisklass än du, på datorer ner till 4000, och det verkar som (se till att få detta bekräftat av någon annan först) om de faktiskt ska tåla League of Legends, som trots allt inte är så krävande. I klassen 6-8 k är väl det enda som kan fallera att grafikkortet skulle kunna vara för klent, om datorn liksom inte är gjord för spel...

Visa signatur

Detta inlägg gjordes i ett nyktert tillstånd.

Permalänk
Medlem

League of legends är inte krävande alls, det kan du till och med spela på de flesta interna grafikkort. Wow kräver dock lite mer, hur mycket kan jag dock inte säga.

Hur är det med storlek på skärm etc, vad vill du ha där?

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Tja :)

Då jag reser mycket, har tänkt använda den under föreläsningar osv, så skulle en 15,6" skärm vara mest optimalt.. Dock funkar större såväl som mindre. JAg spelar ganska mycket wow, så gärna lite prestanda! jag vet bara inte vad jag ska kolla på, och kan man hitta något som funkar under 6000:- så skulle jag bli extra glad..

Permalänk
Skrivet av niksch:

Då jag reser mycket, har tänkt använda den under föreläsningar osv, så skulle en 15,6" skärm vara mest optimalt.. Dock funkar större såväl som mindre. JAg spelar ganska mycket wow, så gärna lite prestanda! jag vet bara inte vad jag ska kolla på, och kan man hitta något som funkar under 6000:- så skulle jag bli extra glad..

http://www.inet.se/produkt/1969526/msi-ge60-0nc-084ne kan jag rekommendera. köpte den igår. hyfsat bra grafikkort som klarar de senaste spelen på inte högsta, men välgodkänd nivå. två saker jag är litet missnöjd med. Touchpaden är inte bra och fläkten kan tjuta igång även om man inte har några program på. annars jättenöjd.

Skickades från m.sweclockers.com