[Köpråd] Router för 100/100 + 50/5 Mbit/s fiber
Jag har tidigare haft en ADSL-uppkoppling som har gått till en pfsense-baserad router på en ALIX-bräda.
Jag har nu äntligen fått glasfiber indragen i lägenheten. Sitter ett fiber-uttag, kommer just nu inte ihåg vilket format, i hallen.
Jag kommer att få 50/5Mbit/s internet av den ena providern, det är även den providern som står för telefon och IP-tv. De har redan levererat sin router. Jag misstänker att jag inte kommer att vara nöjd med den dock.
Jag sitter i funderingarna att skaffa ytterligare en 100/100Mbit/s uppkoppling av en annan provider, som också erbjuder native ipv6
Det jag skulle vilja ha är följande: 2 linor in till en pfSense-router som sedan släpper ut allting på LAN och möjligen DMZ.
Jag skulle behöva rekommendationer på val av hårdvara till en ny router eftersom jag misstänker att min ALIX-burk inte kommer att räcka, det är bara en 600MHz Geode processor i den. Enligt vad jag har läst klarar de bara av ca 80Mbit/s i en riktning, eller 50/50, vilket vore för lite.
Är den bästa lösningen att skaffa en Mini-ITX bräda som bestyckas med t.ex en i3 plus ett dual- eller quad-port nätverkskort? Eller vill ja ha en nyare version av Atom, t.ex D2700, istället?
Min första tanke är något som liknar denna konfiguration. Sedan ett tilllägs NIC-kort samt en mediakonverter för att omvandla ifrån fiber till koppar.
Tror ni att detta räcker för att routa 150/55 Mbit/s? Finns det någon som har en bättre lösning?