Superlux HD668B & HD660

Permalänk
Medlem
Skrivet av Simcon:

Har nu beställt två stycken lurar från thomann.de, Superlux HD-668B (semi-opened) och Superlux HD-660 (closed). Till vardera hörlur har jag beställt till andra pads, AKG velour pad till 668B och Beyerdynamic velour pads till 660. Är andra pads värt det? Tveksamt, men jag ser hellre att jag betalar lite extra och får en bekvämare hörlur, än att snåla in just där och ha en obekväm.

Kostnader för produkter:
Superlux HD-668 B - 29 Euro
Superlux HD-660 - 39 Euro
AKG Velour Ear Pads - 17,30 Euro
Beyerdynamic velour ear pads - 19,30 Euro
International Shipping Rate - 15 Euro

Totalkostnad:
119,6 Euro

Anledning till att jag beslutade mig för att köpa två stycken hörlurar var för att jag konstaterade att det skulle bli svårt att köpa en hörlur som var bra för musik, samtidigt som den skulle skina när jag spelar med den. Så därför blev alternativet dessa två hörlurar, jag kommer fortsätta uppdatera tråden när de anländer. Ljudkortet och micken är redan på väg, så blir till att vänta på lurarna och se när de dyker upp. En annan anledning till att jag köpte två hörlurar var att jag är tveksam till hur länge Superlux lurarna kommer hålla, så vi får se där. Kommer uppdatera tråden med vad jag tycker om dem när hörlurarna anländer.

Funderar på att beställa samma uppsättning själv alternativt endast satsa på HD-660. Men blev lite förvirrad när jag sökte på öronkuddarna på Thorman då jag inte kunde utskilja exakt vilka som är dem rätta (känner mig lite dum:(). Skulle verkligen uppskatta om du kan länka båda öronkuddarna hos Thorman.

Permalänk
Medlem

http://www.thomann.de/se/akg_k240270271_velour_ohrpolster.htm
Passar 668B och har för mig att de även passar 681.

http://www.thomann.de/se/beyerdynamic_dt770_ohrpolster.htm
Passar 660.

Båda hörlurarna är kompetenta och trevliga :), vilken man bör välja beror på musik, ljudkälla och omgivningen i vilken man lyssnar :).

Permalänk
Medlem

Tack för länkarna:).

Permalänk
Inaktiv
Permalänk
Inaktiv

Min Superlux HD660 Mod (DT770 Läder kuddar + DT770 Läder båge + lite bomull bakom varje element) + lite EQ för att ta bort lite vass diskant och ge mer bas:

Fortfarande lite agressivt ljud, det är dock det jag gillar med dessa lurar, ska försöka hitta en bättre EQ för att komma under 55Hz.

Permalänk
Medlem
Skrivet av anon116323:

Min Superlux HD660 Mod (DT770 Läder kuddar + DT770 Läder båge + lite bomull bakom varje element) + lite EQ för att ta bort lite vass diskant och ge mer bas:
http://i45.tinypic.com/1h82vp.jpg

Fortfarande lite agressivt ljud, det är dock det jag gillar med dessa lurar, ska försöka hitta en bättre EQ för att komma under 55Hz.

Bra att jag hittade detta.. Försökte leta rätt på bra inställningar till dessa lurar.. Är lite för lite bas och för hög diskant. Men nu låter de mycket bättre!

Fast jag gillar diskanten och mellanregistret i dessa lurar.. Har också DT770 kuddar, fast velour pads.. Riktigt sköna nu

Visa signatur