Jag börjar själv närma mig punkten då jag ska byta till SSD, så jag undrar ungefär samma saker.
1. Jag har själv ingen erfarenhet av SSD, men vissa menar att man ska vänta ut barnsjukdomarna innan man går direkt på en nysläppt SSD. Om så är fallet är 830 den du vill ha. Möjligtvis kanske vi ser en prissänkning när 840 släpps.
2. Det bästa är nog att kolla på en video för att se hur de gör.
3. Det minnet har jag, men jag fick senare lära mig att jag borde ha köpt ett med CL11 i stället. CL10 är enligt tumregeln snabbare, men då det som sitter fastlött på moderkortet är CL11 så ska man köpa ett likadant, annars klockas det ned och går i 1333 MHz i stället. Du vill alltså ha ett till som går i CL11 för att få ut det mesta ur minnet.
4 och 5. Nu har jag inte gjort det, men jag vet att vissa har haft problem med att de har saknat USB 3.0-drivrutinerna så de bör finnas med på usb-stickan när du formaterar datorn. På så sätt kan du installera dem först så att det inte blir några problem. Detta beror dock på om du har ett USB 2.0-minne eller ett 3.0.