Rykte: Playstation 4 utvecklingssystem innehåller AMD A10 "Trinity"

Permalänk
Medlem
Skrivet av Pimpim666:

Det har absolut ingen betydelse. Alla portar från konsol till PC kommer suga och alla portar från PC till konsol samma sak.

Helt enkelt för att det finns nästan oändligt med kombinationer av hårdvara till PC och det går därför inte att optimera spelen alls.
Därför väljer utvecklarna helt enkelt att optimera spelet att flyta BRA på ett speciellt system. Därför kommer system med mycket bättre hårdvara bara få lite bättre bild och system med sämre hårdvara få problem.

Så gnället kommer finnas kvar så länge som kunskapen saknas.

MEN det kommer bli enklare att porta spelen från konsol till PC så PC spelare behöver nog inte vänta lika länge på spel som GTA IV osv.

Klart det har betydelse, att porta från en helt annan processor arkitektur är bra mycket mer jobb än att porta från samma arkitektur även om det är optimerat för ursprungssystemet eller inte. De extra resurserna kan läggas på att få spelet anpassat för PC istället.

Sen kan man ju tänka sig att den nya Sony konsolen kör på OpenGL vilket uppskattas då det underlättar om mer skall släppas för Linux.

Visa signatur

Amiga 3000 (1990), CPU: 68060 66MHz, RAM: 2MB chip 470MB Fast, GFX: ECS+RTG zz9000 @ 1920x1080, HDD: 32GB SSD/PATA, 128GB SCSI, DVD-Brännare/SCSI, Chassi: Original Desktop. www.som99.se

Permalänk
Medlem
Skrivet av anon99339:

Hade du tänkt dig 4K med 120Hz? Nästan inga spel idag är ens 1080p med 60Hz.

De flesta spelen är faktiskt 720p med 30Hz, utom COD, bland annat.

120Hz finns väl ingen anledning till, men upplösningen tycker jag däremot var tråkig. Varför skulle man inte kunna trycka upp det till 4K?

Att även nästa konsollcykel ska hålla oss kvar vid flera år gamla standarder är helt otroligt tråkigt.

Visa signatur

|| Intel 8700K || MSI GTX 1080 TI Gaming X || Xonar DG || Samsung 750 EVO 500GB & Kingston A2000 1TB & Samsung 960 EVO 250GB || XFX XXX 650W || Antec P183 || Asus G-Sync RoG Swift PG279Q || Dell XPS 15 || Thinkpad X220

The Force is like Duct Tape, it has a light side, a dark side, and holds the universe together.

Permalänk
Medlem
Skrivet av som99:

Klart det har betydelse, att porta från en helt annan processor arkitektur är bra mycket mer jobb än att porta från samma arkitektur även om det är optimerat för ursprungssystemet eller inte. De extra resurserna kan läggas på att få spelet anpassat för PC istället.

Du läste inte sista meningen i mitt inlägg och det ovanstående gäller fortfarande.

Visa signatur

Sex kärnigt på modermodemet och ett gäng 680s i hårddisken

Permalänk
Skrivet av MrNubcake:

Om den maxar alla nya spel i 1080p 60 fps äre väl OK. Annars kommer vi PC gamers kunna skratta hysteriskt i några år till.

Skulle nog säga att vi PC gamers får gråta "några" år till.

Visa signatur

PC: Define R3 | Asus Rampage II GENE | i7 920 | EVGA 660ti | 6GB RAM | 3TB HDD | Corsair 750W |
Ljud: Cambridge Audio DacMagic Plus - Beyerdynamic Dt990

Permalänk
Medlem
Skrivet av Pimpim666:

Du läste inte sista meningen i mitt inlägg och det ovanstående gäller fortfarande.

Jag tror fortfarande att samma arkitektur kan leda till att fler spel utvecklas för PC i första hand och sedan portas och optimeras för konsolen istället för tvärt om.

Visa signatur

Amiga 3000 (1990), CPU: 68060 66MHz, RAM: 2MB chip 470MB Fast, GFX: ECS+RTG zz9000 @ 1920x1080, HDD: 32GB SSD/PATA, 128GB SCSI, DVD-Brännare/SCSI, Chassi: Original Desktop. www.som99.se

Permalänk
Inaktiv
Skrivet av FribBe:

Generellt är konsolspel inte ens 720p, tyvärr. Oftast har de också problem att hålla stabila 30 fps trots det.

Jag vet, men och andra sidan får man just vad man betala för skiten! haha

Permalänk
Medlem
Skrivet av XFMImD:

Shit vad folk gnäller på att prestandan är kass...

Vet ni vilket lyft detta är jämfört med vad som finns? Desutom så är en PC och konsol helt olika på jävligt många nivåer!

Det är inte ens samma grupp!

Välkommen till gnällbältet på Internet!

Permalänk
Medlem
Skrivet av f0kke:

Sweclockers är inte endast PC och överklockning. Menar för oss som kanske var intresserad av en intel PS4.

Det spelar väl ingen roll vad en konsoll har för delar i sig, och från vilka tillverkare det kommer, det går ju ändå inte att uppgradera en konsoll så lätt.
Det viktiga är att den har den prestanda som tillverkaren kräver, om det sedan är AMD i som är lite billigare, så gör det inget.
Alla konsoller typ PS4 blir ju iallafall exakt lika oavsätt innehåll.
AMD har ju fördelen att vara bra på både CPU & GPU.
Kanske inte alltid snabbast, men tillräkligt för dagens spel, billigare

Visa signatur

AMD_PERAs Dator Galleri
Jag har försöker att hitta bra delar billigt: AMD, ASUS, MSI, Fractal Design, Corsair, Zalman, Noctua, Kingston, Seasonic, WesternDigital, Sapphire mfl.
Skitbra -sa Bill, Brakskit -sa Bull...
Det blir nog bra när det blir färdigt...Nu slipper jag intel, när RYZEN har kommit...

Permalänk
Medlem
Skrivet av Eott:

Säg ett nutida spel (360 eller PS3) som stödjer 1080p.

Alla xbox spel jag har körs i 1080p...

dock förmodlingen endast uppskalad

Visa signatur

AMD 6900XT - AMD 5800X3D - 32gb @3600Mhz

Permalänk

Jag ser ingen anledning att spel ska ha högre upplösning än 1080 på bra många år ännu. Det finns mycket utvecklingsmarginal i 1080 ännu som skulle ge bättre grafik.

Visa signatur

Intel i7-3770K@4,5GHz 1,275V - ASRock P67 Pro3 REV B3 - Corsair Vengeance Pro DDR3 2133MHz 2x8GB - MSI GTX 1080 Gaming X - Samsung 840 EVO 120GB - WD Caviar Black 6TB - Seagate SV35 2TB - Noctua NH-C12P SE14 - LG DVD+-RW - Seasonic Focus+ Gold 750FX - Antec One Hundred - Dell 25" UltraSharp U2515H 1440p

Permalänk
Medlem

Jag tror att deras plan är att släppa en lite billigare konsoll och korta ner livstiden. Att det är AMD som står för hårdvaran är inte så förvånande, de lär ha prisdumpat en hel del eftersom de nog är rätt desperata nu.

Permalänk
Skrivet av tyrenberg:

Fråga;

Hur kommer det sig att man inte släpper 2 versioner av varje konsol? En för 3-5k och en runt 8-10k?

Jag har inget emot konsolspelandet i sig och gillar att sitta i soffan och spela RPG's.
Men blir en dealbreaker för mig när man inte får någon FSAA eller AF överhuvudtaget. Så varför inte släppa en för lite mer kräset folk och en lite mer mainstream? Känns som det borde finnas en förklaring till detta.

För att då måste man göra två olika versioner av spelet. Men sjukt bra idé!

Alltså, antingen så utvecklar man ju spelet till PC eller till konsol, och ifall till konsol, då gör man ju det till en konsol, inte två. Så ifall man utvecklar spel till den "bättre" versionen av PS4, då blir det en kass portning till den dåliga verionen. Eller?
Plus att det tar onödiga resurser av spelutvecklarna.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Fetkoala:

Alla xbox spel jag har körs i 1080p...

dock förmodlingen endast uppskalad

Uppskalat räknas inte.

Skrivet av XFMImD:

Shit vad folk gnäller på att prestandan är kass...

Vet ni vilket lyft detta är jämfört med vad som finns? Desutom så är en PC och konsol helt olika på jävligt många nivåer!

Det är inte ens samma grupp!

Jag ser denna prestanda possitivt, varför? Jo, för att den är bra, kanske inte så bra som med den fräschaste i7 och fyra GTX690 i en superburk, men det skulle ju inte gå, för dyrt..
Något man ska tänka på när det gäller konsol är att spelen är optimerade för den hårdvaran så spelen funkar mycket bättre än samma spel på samma hårdvara fast på en PC.
Tycker dock inte det är värt att punga ut 6-7 lappar för en ny konsol, ska jag köpa en blir det att vänta tills den ligger på 3-4k, max.

Permalänk
Medlem

AMD måste ha sålt sig billigt för den här affären, eller?

Inget ont om det, kul de fick den så klart men undrar vad vinsten blir

Visa signatur

▩ Monitor: ASUS Swift 27" @ 1440p/165Hz ▩ CPU: Ryzen 7700X ▩ Cooling: Corsair H170i ELITE 420mm ▩ GPU: MSI 3080 Ti SUPRIM X ▩ Memory: Corsair 32GB DDR5 Vengeance ▩ Motherboard: ASUS Crosshair X670E Hero ▩ M.2: Samsung 980 Pro ▩ PSU: Corsair HX1200 ▩ Chassi: Corsair 7000X ▩ Geekbench 6: 2903 ▩ Time Spy: 19 340

📷 Mina fotografier
👍 SweClike - Synligare färg på dina likes

Permalänk
Medlem

EN APU, A10 från AMD Nä, vafan.

Visa signatur

Games!

Permalänk

Skumt att kommande spelmaskin fortfarande anpassas efter 1080p istället för 4k, som troligen kommer vara ny standard när Sony är klar med Ps4,

Visa signatur

Legion 5 Pro" Ryzen 5800H / 32GB ram / 2TB+1TB nvme / RTX 3070 8GB 140w

Permalänk
Medlem

AMD har alltid varit bra när det gäller 'bang for the buck', blir kul att se vad de kan krama ut ur vad som misstänks vara 'budget hårdvara'. PS3 och XBOX 360 failade ju ganska hårt iom att de inte kunde köra spelen i 1080p

Visa signatur

Om du vill att jag ska se ditt svar så tryck på Citera.

Permalänk

Låter bra detta! Känns som att AMD APU är bra till en spelkonsol. Kul för AMD om detta stämmer. Det kan ge dom ännu mer intäkter från spelkonsoler.

Visa signatur

Bärbar Speldator: AMD Ryzen 5 5600H I Nvidia RTX 3050 Ti
Xiaomi Poco X3 Pro I Nvidia Shield TV V2 I PS4 I

Permalänk
Medlem

Hoppas att konsolspelen nu görs i 60fps :).

Visa signatur

|AMD Ryzen 9 5900X| |ASUS ROG Strix B550-F| |Crucial Ballistix 32GB CL16@3600MHz| |PNY RTX 4090 XLR8 Gaming| |Samsung 970 Evo Plus M.2 1TB| |Samsung 860 Evo 1TB| |Samsung 850 Evo 500GB| |Corsair RM1000| |Fractal Design Define R5| |LG OLED 48" C2 Evo|

Permalänk

Att de tittar på en processor med stöd för fyra samtida trådar är en bra trend enligt mig. Ett av problemen med de spel som portas till PC just nu är att de sällan kan köra mer än enkeltrådat och därför bara nyttja en fjärdedel av kraften i en "normal" speldator.

Visa signatur

Jag kan ha fel, men jag tror att jag har rätt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av MuffinManxD:

Det kanske blir ett Playstation 4 endå!

Ja, blev glad när jag hörde nyheten. Mycket trevligt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av som99:

Sen kan man ju tänka sig att den nya Sony konsolen kör på OpenGL vilket uppskattas då det underlättar om mer skall släppas för Linux.

Jo, det skulle vara sjukt trevligt

Permalänk
Medlem

Kanske kan vara läge att förtydliga att det rör sig om en A10 CPU + en grafikkrets. Kändes inte riktigt som att de framgick i artikeln.

"The first kit was essentially just a graphics card; the second-generation development kit is a modified PC featuring AMD A10 accelerated processing unit as well as graphics card, 8GB or 16GB of RAM"

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/2012110123000...

Permalänk
Medlem
Skrivet av Fikabulle:

Kanske kan vara läge att förtydliga att det rör sig om en A10 CPU + en grafikkrets. Kändes inte riktigt som att de framgick i artikeln.

"The first kit was essentially just a graphics card; the second-generation development kit is a modified PC featuring AMD A10 accelerated processing unit as well as graphics card, 8GB or 16GB of RAM"

http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/2012110123000...

Mumms! Då har AMD lite att arbeta med.

Permalänk
Medlem

Om det verkligen är en AMD-propp i Ps3 så köper jag då hellre nästa xbox. AMD har alltid överhettat och varit allmänt ostabila i jämförselse med Intel + sämre livslängd.
Det finns inga seriösa tillverkare som använder AMD då de vet att Intel säljer bättre, och det finns ju såklart en anledning för det, som faktiskt har stämt ganska bra ännu så länge.
Hoppas verkligen inte ryktet stämmer, att dom försöker spara in några kronor på att välja sämre hårdvara, som i slutändan kommer straffa slutanvändaren hårt med tanke på livslängd/ljudnivå/värmeutveckling, då de kunde fått en mycket bättre maskin för bara några kronor mer.

Permalänk
Inaktiv

me like AMD

Permalänk

Go AMD Go
Hoppas att de kan käna lite pengar på det här

Visa signatur

Ryzen 5 2600 - GTX1070 - Corsair vengeance 2x8 Gb - Corsair AX 760w - Dell U2713HM (2560*1440) [/B]

Permalänk
Medlem
Skrivet av Aster:

Nästkommande APU från amd som borde vara släppt lagom tills ps3 ska rulla ut innehåller ju en riktigt fin gpu med prestanda kring 4870-5770. Detta skulle vara ett stort lyft från 5670 i wii och specielt jämnfört med 6800/X1900 som sitter i dagens PS3/X360.

Alt. kanske Cpu:n blir en APU för att ta del av den grafikkretsens GPGPU och till det en extern grafikkrets för grafiken, vilket med rätt programering skulle bli något i hästväg i CPU/GPGPU.

Instämmer, dock är det 7800GTX som sitter i PS3.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Playboy_1338:

Skumt att kommande spelmaskin fortfarande anpassas efter 1080p istället för 4k, som troligen kommer vara ny standard när Sony är klar med Ps4,

4k kommer dock dröja bra länge innan det är standard. De vill börja komma ut med de första panelerna snart, lägg sedan på minst 5 år (i bästa fall) innan det är standard.
Se bara på HDTV idag. Ingen som sänder i Full HD och hur länge har vi haft det i TV-apparater. Runt 2007 började det att bli vanligare...
1080p är fullt tillräckligt för TV än så länge. Viktigare att få högre upplösning på datorskärmar imo.

Permalänk
Skrivet av Aster:

Detta skulle vara ett stort lyft från 5670 i wii

Du menar Wii U.

Att det är en 5670 är bara rykten, ingen vet ännu vad som sitter i den.

Däremot har jag inga förhoppningar om någon extrem gpu då den drar så lite ström, men faktum är att vi inte vet vilken gpu eller cpu wiiu använder.

Det vore också absurt att erbjuda högre upplösning än 1080p när tvspel är menat att nå ut till "dom flesta" och inte dom få stollar som sitter med 4k