Ultrabook med bra batteritid och halvlåga prestanda

Permalänk
Medlem

Ultrabook med bra batteritid och halvlåga prestanda

Bakgrund: Jag trivs egentligen väldigt bra med min gamla netbook (en LG X110) om det inte vore för en sak: batteritiden. Och när jag nu ändå ska köpa något nytt är det lika bra att ta i lite. Jag tänker använda datorn främst för skrivande, surfande och lite enkla photoshop- och indesigngrejer. Inga spel, ytterst lite film.

Krav:
- Batteritid på minst 6 timmar, gärna uppåt 8.
- Vikt på max 1,5 kg.
- En skärm på max 13,3 tum, gärna 11-12.
- Pris högst 10000 kr.
- SSD-disk (kan jag väl i nödfall sätta i själv).
- Tyst. Helst väldigt tyst.
- Bra tangentbord. Det här är förstås väldigt individuellt och jag har som sagt trivts bra med min netbook också.

Önskvärt:
- Matt skärm.
- Bra byggkvalitet.
- Tunn.

Det jag känner är att de datorer som uppfyller de flesta av mina krav samtidigt är onödigt kraftfulla (jag lär inte behöva mer än en i3, liksom) och därmed både får kortare batteritid och blir dyrare. Helst skulle jag ju vilja ha en gammal netbook med bättre batteritid och SSD-disk, liksom. Eventuellt är jag väl beredd att betala för kraft jag inte behöver också, men det är därför jag frågar er. En sak jag är lite sugen på är HP Envy X2 eftersom jag inte har någon surfplatta, men den verkar inte heller riktigt perfekt. Några idéer?

Permalänk
Medlem
Permalänk

Asus Zenbook UX21E (11.6")

http://www.asus.se/Notebooks/Superior_Mobility/ASUS_ZENBOOK_U...

http://www.telia.se/privat/mobilt-bredband/surfplattor-datore...

Rekommenderar, att du går in och testar den i en telia butik.

//AP

Visa signatur

PS3 & PS4-Astro A50-Playseat GT-Thrustmaster T 500 RS Wheel-Ferrari F1 Add-on Wheel

Permalänk
Medlem

Okej! Toshiban verkar falla på instabil (och ömtålig) skärm och hög ljudnivå, Asusen har för dålig batteritid, lite väl grunt tangentbord och även den hög ljudnivå. Tyvärr. Men tack för tipsen, det är mycket nära vad jag är ute efter!

Vad tror ni om HP Envy X2 i det här sammanhanget?

Permalänk
Medlem

Det här är en halvgammal modell som jag misstänker har riktigt bra batteritid http://www.dustinhome.se/product/5010613536/lenovo-thinkpad-x220i-ci3-2-3-4gb-320-12-5-w7p/

Du får själv sätta i SSD och så. Det kanske är en nackdel om du inte vill mecka.

Visa signatur

Intel: Asrock Z370 Extreme M4|8700K@4.9|Noctua DH15|G.Skill Flare X 3200@4000 17-19-19-39 32GB|MSI 1080TI Gaming X|Samsung 960 EVO 1TB
AMD: MSI B350 Tomahawk|RyzenR5 1600X|Fractal Design Celsius S24|Corsair Vengeance@2933 32GB|Asus 970|Samsung830 SSD