Stark efterfrågan på datorer med Windows 8 och pekskärm

Permalänk
Skrivet av Jimicro:

Jag känner också som så att jag vill ha en dator med touch. Sen förstår jag inte varför de inte kan göra budget-dator med touch? Hade min nuvarande Netbook haft touch och W8 så hade jag varit jättenöjd. Touch är väl lite en gimmick, folk är vana från mobiler och surfplattor att peka på skärmen så varför inte även laptopen?

Är väl bara att installera. Har själv en EEE 10" som jag installerat pekskärm på, funkar helt ok. Kör XP på den, testade lite med win7 men föredrog det äldre OSet på den burken få alla drivrutiner var anpassade för det.

Touch-kit finns på eBay och kostat några hundralappar. Dock ej multitouch, men faktiskt rätt smidigt med pekskärm på en så liten dator, handen är ju ändå precis vid skärmen när man skriver.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Storburk: Ryzen 7 3700X, MSI B450M Mortar, FD Define Mini, CM M2 Silent 720W, 32 GB, ASUS RX 580 8GB, NVME SSD + HDD - HTPC: Ryzen 5 2400G, 16 GB, NVME SSD, BeQuiet 550W - Bärbar: ASUS F3SR, Core2Duo@2,6-3,1Ghz 4 GB, SSD

Permalänk
Medlem
Skrivet av KTL:

http://www.eurogamer.net/articles/2012-11-28-microsoft-trumpe...

Väver man samman lite annan statistik så är det inget vidare om det är vad Microsoft levererat istället för vad som nått slutkund. Det är för tidigt att säga att det sålt väl även om Microsoft gärna vänder vilka siffror de än får fram som en framgång. Microsoft får hoppas på alla plattor som dyker upp framöver.

Frågan är dock om det på något sätt skiljer jämfört mot hur man gjorde vid lanseringen av Windows 7, även den gången hade man fördelaktiga introduktionserbjudanden som gjorde att leverantörer tjänade på att "köpa på" sig licenser för senare försäljning.
Den första Windows 7 licens jag köpte var tex del av ett splittrat familjepack och levererades via Amazon.

Man hade också gratis uppgradering från Vista på datorer levererade efter ett speciellt datum kontra som denna gången en visserligen ordentligt subventionerad men ändå inte kostnadslös uppgradering.

Visa signatur

/havoc

Permalänk
Medlem

Rubriken antagligen missvisande, borde stå nog stå:
"Stark efterfrågan på bärbaradatorer med Windows 8 och pekskärm"
Jag kan hålla med om att det inte är helt dumt att flytta den patetiska pekplattan på bärbara från under tangentbordet till själva skärmen. Men en vanlig stationär dator med pekskärm känns som en extremt dålig ide.

Och utan att ha några direkta siffror på det så känns det som om de flesta "casual" användare av datorer köper bärbart. Kan inte minnas när någon icke datornörd i min bekantskapskrets köpte en stationär dator. Däremot så köps det bärbara till höger och vänster.

Visa signatur

"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru

Permalänk
Avstängd

tycker faktist att windows 8 är totalt onödig såvida man inte har pekskärm ,har bara sett och hört hur det fungerar så just därför mitt resonemang

Visa signatur

Intel core i7 3770k 4,6ghz - 16gb ddr3 - 4tb lagring ,256gb SSDhd - gtx 670
testat SLI och fick i 3dmark 15600 på performens

Permalänk
Skrivet av Martinus:

Är det ett antingen eller? De bästa skärmarna som finns att köpa för konsumenter är ju utrustade med touchscreen vad jag vet!
Där sitter dom ju redan med led-skärmar medan vi sitter kvar med lcd!

Om det finns en 15,6" med IPS och touch nästa gång jag ska handla laptop är jag beredd att välja det. Det var inget jag hittade denna gången ;).
I övrigt vill jag nog inte ha massa fingeravtryck på skärmen för lite pekande. Är väll främst när det kommer till bildhantering jag kan tänka mig att touchen blir bättre än det vanliga gränssnittet.

Visa signatur

Livets 3 pelare:
SEX, MAT & KAFFE.

Permalänk
Inaktiv

Nej, det känns sjukt opraktiskt att använda en dator med touch i dagligt användande.

Permalänk
Inaktiv
Skrivet av #enbom:

Att ha en 24-tums skärm med touch tror jag är väldigt opraktiskt. Har själv inte testat dock. Men som jag ser det så verkar det lättare och smidigare att navigera med en mus som ligger bredvid tangentbordet. Man behöver inte lyfta armen lika mkt efter varje gång man skrivit något och sedan ska klicka på något. Det är dessutom tror jag dåligt för axlarna om man har skärmen som en normal användare, dvs rakt framför sig cirka 50cm. Det som gör touchskärmar så accepterat på mobiltelefoner tror jag är för att det är inget extra arbete. Mobiltelefonen ligger redan i handen och det gör det inte svårare att använda (man använder ju ändå en mobil med touch på samma sätt som man använder en mobil utan touch, med tummen oftast). Inget extra lyft. Jag kan tänka mig att större touchytor kanske kan fungera bättre på skärmar som ligger ner eller lutar neråt men då blir det jobbigare för nacken att sitta och titta neråt hela tiden. Ergonomiskt sett så ser jag inga fördelar med större touchskärmar om man ska använda en sådan under en lite längre period. Mindre portabla touchskärmar gör det inte jobbigt att använda.

Just nu ser jag det mer som ett hinder än något annat, att ha touch på större skärmar. Kanske funkar hyffsat bra på laptops dock eftersom man har laptops så pass nära sig, typ i knäet. Men vet ej. Jag har inte råd att ta reda på det heller.

Kanske blir något bättre framöver. Är väl bara vänta och se. Finns väl inte så mycket annat att göra.

Så himla bra summerat tack! Dessa förespråkare för touchskärmar på datorer vet inte vad de svamlar om. Det fungerade inte 1983 och det kommer inte fungera nu heller (på datorer). Det är inte ergonomisk försvarbart.

Se här:

http://www.youtube.com/watch?v=X-THdG5gVTw

Permalänk
Medlem
Skrivet av Henrik6504:

Windows 7 kommer säljas med nya datorer ändå tills i oktober 2014. Så det är ju ingen som tvingar en att använda det.
Jag köpte ny stationär med Windows 8 för ett tag sedan.
Visst är det en stor omställning med W8, men samtidigt tycker jag det är skoj att lära sig nåt nytt.

Sen är det ju ett faktum att allt det nyaste kommer till Windows 8 först. Explorer 10 och andra applikationer m.m.

Att IE10 skulle vara ett dragplåster stämmer ju bara om man använder IE som webläsare, vilket är ganska ovanligt idag. Sist jag använde IE frivilligt var någon gång tidigt 2005. IE är alltid hopplöst efter, så om man överväger att skaffa 8an bara för IE10 kanske man borde fundera på att byta webbläsare istället.

Visa signatur

ozzed.net Min egenkomponerade 8-bit musik. Gillar du musiken från gamla klassiska NES eller Gameboy och liknande är det värt ett besök. :) Jag finns också på Spotify, Bandcamp, Jamendo, Youtube, och du kan även följa mig på Twitter och Facebook.
Vet du att du har fel? Signalera detta tydligt med Argumentationsfel och gärna Whataboutism.

Permalänk
Medlem
Skrivet av oceanic:

Samtidigt finns det en artikel från samma källa som motsäger M$ uttalande:
http://www.telegraph.co.uk/technology/microsoft/9714730/Heada...

Vissa gillar fullskärms bläddring och flottiga pekskärmar... andra inte.

Ja iofs, men länken jag skickade handlade om hur många licenser dom sålt för windows 8. Alltså sålda eller uppdaterade licenser för operativsystemet. Men din artikel handlade om antalet windowsbaserade datorer som sålts sedan releasen. Där ingår ju mycket mer fakta än bara antalet sålda windows 8 licenser jämfört med tidigare microsoft operativsystem. Det är ju inte uteslutande windows 8 på alla windowsbaserade datorer som säljs idag. Så även om det är en indikation, ja, så speglar inte det antalet sålda licenser för windows 8 jämfört med tidigare operativsystem.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk

Jag har en tablet laptop från HP sedan 2 år tillbaka, som man kan använda med både fingrar, en inbyggd penna, och såklart vanligt tangentbord+pekplatta. Väldigt smidig att använda om man tex tecknar mycket, då det i princip funkar som en digital sketchbook när man vänder på skärmen, med obegränsat antal ark och möjligheten att enkelt skicka över till andra datorer i samma format. Jag hade mycket gärna velat se mer utveckling på denna fronten då jag gärna skulle vela ha en mer högupplöst skärm och bättre pennor.

Exempel;

Men för vanligt användande som tex surfande så ser jag inte någon som helst fördel. Förstår inte hur folk kan envisa med touch i de fall där det är så mycket smidigare med fysiska knappar. Lika idiotiskt som att gå från tangentbord+mus till gamepad i fps-spel.

Visa signatur

Intel i7 6700k @4.7Ghz | Be Quet! Dark Rock Pro 3 | Asus Z170 ROG Hero VIII | 32GB DDR4 Corsair Vengeance 3000Mhz | Asus 1080Ti Strix OC | Samsung 950 Pro M.2 250GB, Samsung EVO 850 120GB, Samsung EVO 840 250GB, & Seagate 7200rpm 4TB | Corsair HX 1050W | Fractal Design S | Asus Xonar U7 | Sennheiser PC360 | TrackIR 5 + ProClip | Eizo 27" EV2736W | HTC Vive | Windows 10 Pro

Permalänk

Blir lite skrämd när jag läser den tråden, har folk verkligen sådan extrem brist på lediga USB-portar?
För det låter ju på folk som att man omöjligen kan koppla in en pekskärm utan att för den sakens skull kasta bort musen.

Visa signatur

Dator:
*Censurerad av jantelagen*

Permalänk
Medlem
Skrivet av n_sandstrom:

Blir lite skrämd när jag läser den tråden, har folk verkligen sådan extrem brist på lediga USB-portar?
För det låter ju på folk som att man omöjligen kan koppla in en pekskärm utan att för den sakens skull kasta bort musen.

Fast om gränssnittet är svårjobbat, trogt, och allmänt värdelöst om man jobbar med mus och tangentbord är det ju inte mycket mening att använda dem.

Visa signatur

ozzed.net Min egenkomponerade 8-bit musik. Gillar du musiken från gamla klassiska NES eller Gameboy och liknande är det värt ett besök. :) Jag finns också på Spotify, Bandcamp, Jamendo, Youtube, och du kan även följa mig på Twitter och Facebook.
Vet du att du har fel? Signalera detta tydligt med Argumentationsfel och gärna Whataboutism.

Permalänk
Skrivet av Ozzed:

Fast om gränssnittet är svårjobbat, trogt, och allmänt värdelöst om man jobbar med mus och tangentbord är det ju inte mycket mening att använda dem.

Så om du har ett program på datorn som gillar pekskärm, och ett som gillar mus, måste du välja inputenhet permanent och avinstallera ena programmet för all framtid då?

Visa signatur

Dator:
*Censurerad av jantelagen*

Permalänk
Medlem
Skrivet av Lurcazzus:

Om det finns en 15,6" med IPS och touch nästa gång jag ska handla laptop är jag beredd att välja det. Det var inget jag hittade denna gången ;).
I övrigt vill jag nog inte ha massa fingeravtryck på skärmen för lite pekande. Är väll främst när det kommer till bildhantering jag kan tänka mig att touchen blir bättre än det vanliga gränssnittet.

Vad sägs som att titta på ASUS Zenbook U500VZ med 1080p IPS och touch?

Visa signatur

Vincent Gustafsson

Än en dag går solen upp.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Chris_Kadaver:

Att pilla på skärmen "bara för att man kan" när det egentligen inte behövs? Lite som att jystera pupillen i ögat med tumnageln för att öka och sänka ljusinsläppet. Ingen bra idé med andra ord... Jag HATAR när folk ska visa något på datorskärmen genom att applicera ett fint fingeravtryck på min nyligen rengjorda skärm.

Fast om du tänker lite längre så lär inte pekskärmar ha samma kontaktyta som en vanlig skärm delvis inte samma avtryck. Eventuellt glas som gör det enkelt att torka av.

Visst kan det gå snabbare att peta på skärmen ibland än att dra pilen, speciellt om man har laptop då det är vinklat och närmare kroppen än stationär dator med skärm.

Permalänk
Medlem
Skrivet av n_sandstrom:

Så om du har ett program på datorn som gillar pekskärm, och ett som gillar mus, måste du välja inputenhet permanent och avinstallera ena programmet för all framtid då?

Där har du problemet. Windows 8 lider av grav schizofreni och det blir inte bra hur man än gör. Windows 7 på pekskärmar blev en totalflopp för att det inte är anpassat till desktop, och samma sak kommer hända med 8an fast tvärt om, alltså att det är anpassat för pekskärmar och kommer floppa som desktopoperativ.

Du KAN givetvis ha kvar mus och tangentbord och endå ha touch-skärm. Men vad är vinningen? Vill du ha en ratt på skrivbordet också för de fall där du spelar bilspel? Eller en joystick till flygspelen, kanske rent av en plotterskrivare för när du jobbar i Autocad?

Om "normalfallet" är att man använder det ena, så kommer det alltid kännas konstigt att byta. Och om man använder touch till nästan allt är ju musen och tangentbordet bara i vägen utom just när man använder det där programmet som trivs med mus och tangentbord. Det blir för dumt med flera gränssnitt på samma plattform. Det kommer aldrig folk att vänja sig vid.

Visa signatur

ozzed.net Min egenkomponerade 8-bit musik. Gillar du musiken från gamla klassiska NES eller Gameboy och liknande är det värt ett besök. :) Jag finns också på Spotify, Bandcamp, Jamendo, Youtube, och du kan även följa mig på Twitter och Facebook.
Vet du att du har fel? Signalera detta tydligt med Argumentationsfel och gärna Whataboutism.

Permalänk
Skrivet av Ozzed:

Där har du problemet. Windows 8 lider av grav schizofreni och det blir inte bra hur man än gör. Windows 7 på pekskärmar blev en totalflopp för att det inte är anpassat till desktop, och samma sak kommer hända med 8an fast tvärt om, alltså att det är anpassat för pekskärmar och kommer floppa som desktopoperativ.

Du KAN givetvis ha kvar mus och tangentbord och endå ha touch-skärm. Men vad är vinningen? Vill du ha en ratt på skrivbordet också för de fall där du spelar bilspel? Eller en joystick till flygspelen, kanske rent av en plotterskrivare för när du jobbar i Autocad?

Om "normalfallet" är att man använder det ena, så kommer det alltid kännas konstigt att byta. Och om man använder touch till nästan allt är ju musen och tangentbordet bara i vägen utom just när man använder det där programmet som trivs med mus och tangentbord. Det blir för dumt med flera gränssnitt på samma plattform. Det kommer aldrig folk att vänja sig vid.

Nu går du helt ifrån ämnet och drar upp ditt uttjatade "metro"-hat igen.
Windows 8's startskärm går utmärkt att navigera, både med mus, tangentbord eller pekskärm, troligtvis ännu bättre om man har alla tre.

Men det hör inte hit.

Pekskärmar är till för en utökat styrmöjlighet av datorer, inte för att ersätta musen. På samma vis som musen inte ersatte tangentbordet.
Det primära syftet är att låta program dra nytta av extra möjligheter, på det viset som passar programmen bäst.
Att windows 8 har taget pekskärmsstödet (som påbörjades för länge länge sedan) ytterligare några steg är ju bara en bonus.

Precis som då Windows 3 kom, och man slapp skriva i dos för att växla mellan två program med musstöd.

Visa signatur

Dator:
*Censurerad av jantelagen*

Permalänk
Medlem

En windows 8 tablet vore inte fel.

Permalänk
Medlem
Skrivet av n_sandstrom:

Nu går du helt ifrån ämnet och drar upp ditt uttjatade "metro"-hat igen.
Windows 8's startskärm går utmärkt att navigera, både med mus, tangentbord eller pekskärm, troligtvis ännu bättre om man har alla tre.

Men det hör inte hit.

Pekskärmar är till för en utökat styrmöjlighet av datorer, inte för att ersätta musen. På samma vis som musen inte ersatte tangentbordet.
Det primära syftet är att låta program dra nytta av extra möjligheter, på det viset som passar programmen bäst.
Att windows 8 har taget pekskärmsstödet (som påbörjades för länge länge sedan) ytterligare några steg är ju bara en bonus.

Precis som då Windows 3 kom, och man slapp skriva i dos för att växla mellan två program med musstöd.

Att det i teorin GÅR är en sak, men det BÖR inte göras om det inte är praktiskt. Vad grafiskt vs textbaserat gränssnitt har med diskussionen att göra förstår jag inte alls, båda navigeras ju primärt med tangentbordet, vilket man inte kan säga om metro.

Hur som helst så är det inget hat mot metro. Tvärt om funkar det bra på plattor och dylikt. Det enda jag har ett "hat" mot är i sådanna fall schizofrena miljöer.

Visa signatur

ozzed.net Min egenkomponerade 8-bit musik. Gillar du musiken från gamla klassiska NES eller Gameboy och liknande är det värt ett besök. :) Jag finns också på Spotify, Bandcamp, Jamendo, Youtube, och du kan även följa mig på Twitter och Facebook.
Vet du att du har fel? Signalera detta tydligt med Argumentationsfel och gärna Whataboutism.

Permalänk
Medlem

Urk, nej tack... När tekniken inte kostar något extra och det är täckt med ett lager som gör att fingeravtryck inte syns så kanske... Jag kan inte tänka mig en enda situation där jag (idag) skulle vilja trycka på skärmen hellre än att använda tangentbordskommando, mus eller pekplatta. Jag hade t o m hellre haft en 3D-skärm!

Permalänk
Skrivet av Virre39:

Vad sägs som att titta på ASUS Zenbook U500VZ med 1080p IPS och touch?

I detta testet saknar U500VZ touch?
http://www.idg.se/2.1085/1.480255/asus-zenbook-u500vz-tung-tu...

Visa signatur

Livets 3 pelare:
SEX, MAT & KAFFE.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Joellar:

Har en Microsoft Surfade, aldrig vart mer nöjd med en dator. Må vara en ARM-enhet, men funkar ändå efter samma princip. Man fattar inte hur skönt det är med touchskärm innan man använt det ett tag. Väljer Surfacen framför min laptop ALLA gånger. (förutom när jag måste använda den för program som inte finns i Microsoft store). Allt går sjukt mycket snabbare med touch och allt blir mycket enklare.

Grattis, du har förstått konceptet med en surfplatta. Hur detta kan ha någon som helst inverkan på hur bra bärbara datorer med touch fungerar förstår jag inte riktigt.

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem
Skrivet av jOnÄTÄn:

Är det värre än mus o tangentbord eller gamepad med bakterier? Hört flera påstå att pekskärm skulle vara dåligt pga bakterier, men är det värkligen värre än alternativet (förutsatt att du kör med samma hygien på båda)

Ja, det var 10 gånger värre med pekskärmar mot tangentbord/mus. Det är ganska anmärkningsvärt.

Visa signatur

”Ingen må utsättas för godtyckliga ingripanden i fråga om privatliv, familj, hem eller korrespondens.
Artikel 12, FN:s deklaration för mänskliga rättigheter

Permalänk
Medlem
Skrivet av Fredag:

Ja, det var 10 gånger värre med pekskärmar mot tangentbord/mus. Det är ganska anmärkningsvärt.

Länka gärna något test. Tycker det är konstigt att en skärmpanel skulle samla mer bakterier än ett tangentbord eller mus om man tar på båda med samma fingrar.

Permalänk
Medlem

Men varför envisas så himla många på att de inte vill ha en laptop med touch?
Frågan var om du ville ha touch på din dator. En dator behöver inte var en laptop eller en stationär data.
Dator medför laptop, men laptop är inte ekvivalent med Dator. Din mobil i fickan är en dator, din kalkylator från gymnasiet är en dator och såväl är tablet en dator.

Vem skulle inte vilja ha touch till sin miniräknare?

Visa signatur

Stationära:[Fractal Design R2], [Asrock Fatal1ty Professional] , [Vengeance low profile 1600mhz]
[Intel Core i5 2500k 3.3 ghz (Kyld av Noctua nh-d14)], [ Referens XFX HD 6970],
[Corsair TX 650 watt], [ca 750 GB utrymme], [2x Gentletyphoon Utblås och 2x Fractal design inblås]

Permalänk
Medlem
Skrivet av Ozzed:

Detta är som att bli förvånad över att efterfrågan på skedar går upp om man säljer soppa som enda föda. Windows 8 är det sämt anpassade operativsystemet till mus och tangentbord som Microsoft någonsin gjort, så om folk vill ha Windows 8 vill de förmodligen ha pekskärm också, ungefär som man gärna äter soppa med en sked. Men om man föredrar att äta med gaffel och endå serveras soppa är det lite svårt.

Men sluta säga att det är en "enorm efterfrågan" och allt sån't. Det är det så fan heller. Wndows 8 når inte ens upp i Vistas siffror. Och i vissa mätningar får det inte ens en procent. Windows 7 hade 4.5% redan innan det lanserats till allmänheten. DET är närmare "enorm efterfrågan" i så fall.

Tack, hoppas alla läser ditt inlägg

Jag dricker soppa i glas för övrigt, jk

Visa signatur

▩ Monitor: ASUS Swift 27" @ 1440p/165Hz ▩ CPU: Ryzen 7700X ▩ Cooling: Corsair H170i ELITE 420mm ▩ GPU: MSI 3080 Ti SUPRIM X ▩ Memory: Corsair 32GB DDR5 Vengeance ▩ Motherboard: ASUS Crosshair X670E Hero ▩ M.2: Samsung 980 Pro ▩ PSU: Corsair HX1200 ▩ Chassi: Corsair 7000X ▩ Geekbench 6: 2903 ▩ Time Spy: 19 340

📷 Mina fotografier
👍 SweClike - Synligare färg på dina likes

Permalänk
Medlem
Skrivet av flashen:

Tack, hoppas alla läser ditt inlägg

Jag dricker soppa i glas för övrigt, jk

Vänta du bara tills Macbooks/Air kommer med pekskärm och anpassat gränssnitt då blir det andra kommentarer från vissa kan jag lova.

Jag återkommer om några år så kan jag säga att jag hade rätt!!

Permalänk
Medlem
Skrivet av leafbranch:

Vänta du bara tills Macbooks/Air kommer med pekskärm och anpassat gränssnitt då blir det andra kommentarer från vissa kan jag lova.

Jag återkommer om några år så kan jag säga att jag hade rätt!!

Haha touché!

Ja den som lever får se

Visa signatur

▩ Monitor: ASUS Swift 27" @ 1440p/165Hz ▩ CPU: Ryzen 7700X ▩ Cooling: Corsair H170i ELITE 420mm ▩ GPU: MSI 3080 Ti SUPRIM X ▩ Memory: Corsair 32GB DDR5 Vengeance ▩ Motherboard: ASUS Crosshair X670E Hero ▩ M.2: Samsung 980 Pro ▩ PSU: Corsair HX1200 ▩ Chassi: Corsair 7000X ▩ Geekbench 6: 2903 ▩ Time Spy: 19 340

📷 Mina fotografier
👍 SweClike - Synligare färg på dina likes

Permalänk
Medlem
Skrivet av Uzor:

Men varför envisas så himla många på att de inte vill ha en laptop med touch?
Frågan var om du ville ha touch på din dator. En dator behöver inte var en laptop eller en stationär data.
Dator medför laptop, men laptop är inte ekvivalent med Dator. Din mobil i fickan är en dator, din kalkylator från gymnasiet är en dator och såväl är tablet en dator.

Vem skulle inte vilja ha touch till sin miniräknare?

Nja frågan var/är Vill du ha en dator med Windows 8 och pekskärm.

Och som svar på frågan (utan att blanda in citatet) Ja skog1s vill hemskt gärna ha det Många nissar här verkar inte fatta att man kan kombinera flera saker, det ena utesluter inte det andra saker. Det är bara en fördel att ha valmöjligheter.

Skrivet av FireFox:

Skippar nog allt som har med Windows 8 att göra, känns som att varannan utgåva är en rejäl flopp.

Din mening jag citerar är inte den mening jag läste imorse, varför har du redigerat den? Våga stå för vad du skriver, även om det blir fel, var en man! Alla ser ändå ditt original genom dom som citerat dig.

Skrivet av downup:

nja, blir så fettigt och pekskärm kan aldrig ge den matta ytan jag gillar.

Jo det är väldigt sant det du skriver, men man kan tvätta händerna Och en pekskärm har inte samma yta som en vanlig. Själv tycker jag att det syns mest när skärmen är Off. Och det tar typ 5 sec att torka den och det är inte ofta det behövs.

Skrivet av Fredag:

Pekskärmar utan penna blir äckliga och är en bakteriehärd.

Jaha, är inte allt vi rör vid en bakteriehärd?

Skrivet av FireFox:

Helt riktigt inget jag missat dock kan jag inte alls hålla med om att det ser ut att vara gediget och genomtänkt.

Tar man ifrån användare att ha det dem är vana vid så skjuter man sig själv i foten enligt min åsikt, hade lätt kunnat lösas genom att ha två alternativ vid t.ex. installation.

Det är ju därför 4 - 5 åringar fattar Windows 8 på bara några minuter!! Kids som aldrig har suttit vid en dator, fattar direkt vad dom ska göra och hur dom ska föra sig i Win 8. Dom greppar det direkt. Det roliga är att många hardcoredatanissar inte greppade lika snabbt, eller så tänkte dom bara så svårt

Är inte det genomtänkt? Och det är inget jag bara skriver, det var på nyheterna för nån månad sen. Kasta en Win 8 dator på en 4 åring, och det tog inte många minuter för ungen att komma igång! Inte fråga, inte ett ljud han bara körde på!

Vadå inte genomtänkt!!

Det som är roligt, är att folk med väldigt stor datorvana/Windows inte fattar ett skit av Win 8 och det är av en ända orsak, dom ser bara felen Dom vill/kan inte se det nya.

Skrivet av Diversion:

Musen fungerar ju, det går inte att jämföra. En pekskärm är ju livsfarlig för axlar om man arbetar med en dator eller sitter längre stunder. En laptop kan man ju ha i knät men en stationär?

Ja det skulle ju vara livsfarligt att göra en kombi av alla! Eller:) Är du så enkelspårig att du inte kan se möjligheterna? Tänk på det!

Skrivet av Zeuxlarsson:

Jag röstade nej av samma anledning till att jag inte har något surfplatta. Jag ser inte behovet. Min släpbara plus iphone4 räcker för min del.

Skaffa dig en surfplatta! Jag lovar, du kommer inre att ångra dig! Jag tvekade med innan, idag ligger alltid plattan nära tillhands.

Skrivet av Ozzed:

Jag har kört det 2 timmar om dagen ungefär, på jobbet, sedan Consumer preview släpptes.

Att köra Windows 8 med Classic shell gör att jag bidrar till Microsofts statistik och blir del i de som "gillar" Windows 8, och det gör jag inte. Det är snarare så att förändringarna förutom Metro inte är värt det. Om folk kör classic shell med hatar Metro kommer MS endå tolka det som att folk gillar Metro för att de kör Windows 8, pch det vill jag inte vara en del av. Metro är för Windows vad Mona Sahlin var för Sossarna. De må ha utvecklats i övrigt med med det stolpskottet vid rodret märktes det inte ens.

Jag ogillar riktningen som Microsoft har tagit Windows i. Ingen fnös åt de som hoppade över Vista och väntade på Windows 7. Och om jag måste välja meddan W8 och Vista väljer jag Vista, men nu finns ju W7, lyckligtvis.

Tycker du har helt fel inställning! När man börjar använda ett nytt OS så måste man ha ett öppet sinneslag! Att tycka det är roligt med allt nytt och ha en vilja att lära sig. Det går inte att börja med en "detta är inte bra" inställning!

Det blir inte objektivt alls!

Det du skriver är bara så tvärtom, att det kan bara gå åt ett håll, och det är åt det hållet du redan bestämt dig för!

Visa signatur

Pc 1--> [AsRock DualSata2][AMD4600+X2][7800GT] [Intel SSD X-25 80GB G2][1TB F3][750GB IDE][4GB XMSCorsiar]Pc 2--> [Asus Crosshair] [AMD 4800+X2] [2st 8800GT i SLI] [RAID 0 2x250GB] [6GB XMSCorsair] [Corsair HX750]Pc 3-->[HP Microserver 12TB]Pc 4--> AsRock P67 Extreme 4,i7 2600K @ 4.0 GHz,830 256GB,16GB 1600MHz, R9 290X Foto [Nikon D7000][70-300/35 1,8/18-55 [Skärmar=24",24",24" Eyefinity]