Fördröjning/stuttering när jag spammar samma tangent.

Permalänk
Medlem

Fördröjning/stuttering när jag spammar samma tangent.

Hej.

Som titeln säger.

Mer detaljerat:

Tangentbord: g19, senaste uppdateringarna.
Windows 7

När jag spelar dator spel så använder jag samma tangent ofta och extremt snabb repetition för att det krävs i spelet (League of Legends).

Jag har känt väldigt länge att något med tangentbordet inte stämt, så jag testade att spamma samma tangenter i ett text dokument.

Problemet är att när jag spammar samma tangent så låser den sig i några millisekunder och sen fortsätter bokstaven spammas.
Efter det "låst" sig så fortsätter tangenterna spammas men extra snabbt, som om att allt jag spammade inom den tiden det var låst kommer samtidigt efter låsningen plus att jag samtidigt spammar vanligt, med andra ord så kommer texten dubbelt så snabbt än vanligt (efter låsningen)

Så det kan se ut ungefär såhär:

www(låser sig 3 milisekunder)wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Jag märkte också att denna "låsningen" skriver automatiskt efter det slutat låsa sig.
Det händer även när jag håller inne samma tangent och sen släpper den, så fortsätter den skriva fastän jag inte håller inne tangenten längre.

Jag kollade igenom "tröga tangenter" i Windows, men hittade inget som löste problemet.

Ni som spelar LoL kan verkligen förstå hur frustrerande det är när man spammar tex Hourglass så funkar den inte pga denna tangent buggen, och när jag spelar Zyra så får jag ofta bara ut 1 blomma i taget för att spammet låser tangenten så jag inte får ut den andra blomman.

Jag har dött så sjukt många gånger och failat att döda någon pga att spellsen inte reagerar för att tangenterna låser sig på detta konstiga sätt.

Vore tacksam om någon har en bra lösning.

Permalänk
Skrivet av Socka:

Problemet är att när jag spammar samma tangent så låser den sig i några millisekunder och sen fortsätter bokstaven spammas.
Efter det "låst" sig så fortsätter tangenterna spammas men extra snabbt, som om att allt jag spammade inom den tiden det var låst kommer samtidigt efter låsningen plus att jag samtidigt spammar vanligt, med andra ord så kommer texten dubbelt så snabbt än vanligt (efter låsningen)

* Är det möjligtvis en märkesdator? Har dom installerat egen "filterkeys" som kringår "tröga tangenter? Hittar du någon dold sådan programvara i Taskmgr? Har tangentbordet någon egen sådan programvara?

* Blir det så här med alla tgb? Är det då möjligtvis en instabil dator? Har du AMD CPU? Har du konstigt chipset? Överhettar datorn? Är det då en laptop? Är datorn gammal? Har du möjligtvis extremt strömkrävande komponenter i datorn som kan ha slitit ut den o skapat instabil operation? Klent nätagg? Finns det någon annan hårdvara som skapar tung belastning på USB-bussen (antar det är USB-tgb) o stjäl bandbredd? Är det medans HDD/SSD belastas som problemet uppstår? Är det ett rytmiskt förekommande problem - exempelvis att exakt en gång var 3dje sekund så låser sej tgb i 30ms? Jävlas datorn då även med frameskips var 3dje sekund när du tittar på film? ...Om du sätter örat nära datorn - Hör du då om datorn "visslar/piper" till lite tyst (=coil whine) i samband med dessa små låsningar av tangentbordet/systemet - prova i notepad?

Har själv stött på såna här problem när antingen någon filterkeys varit i farten, eller när datorn visat sej vara instabil.
Instabila datorer brukar antingen ha varit överhettade under lång tid o någon komponent har slitits ut, eller ha konstiga chipset, tungkörd hårdvara (tyngre grafikort eller andra kort), alternativt AMD-CPU som ofta är "överklockad" i sitt original-utförande direkt från fabrik för att kunna konkurera med intels övertag i prestanda. Moderkortet eller Nätagget kan oxå pajja om komponenter vill ha för mycket ström under längre tid.

Prova lek med bios. Underklocka CPU/FSB/RAM/GPU, stäng av turbofunktioner, hyperthreading. Lek med powerstates o strömsparsfunktioner.
Antagligen är det kört om det är stabilitetsproblem. Kan ju vara något kretskort slitits ut. Blir ju svårt att spåra problemet om det exempelvis är en kondensator på moderkortet som börjar ge upp för att CPU eller Grafikkortet skapat för stor belastning.

Jag skulle iaf inte ge mej förns jag testat ovanstående.
Plus att jag tycker du ska ominstallera Windows o testa problemet från en fräsh installation innan alla drivrutiner installeras.
Detta kan du nog iofs testa från någon "Boot CD/DVD/USB" utan att behöva göra någon ominstallation.
Typ någon bootbar Mini WinXP / WinPE variant direkt från USB-minne.

PS. tacka vet jag kvalitativa ULV-datorer med IGP eller klenare grafikkort som inte överhettar, slits ut och får stabilitetsproblem

Visa signatur

Dator: EEE901 N270/ 1GB / 20GB SSD ... Kraftigt nedbantat/tweakat Win7 x86 for speeeEED!
Facebook användare? Hatar tidslinjen? gå med i denna FB-grupp:
Undo Timeline ...med lite tur får h*lvetet ett slut!

Permalänk
Medlem

Testa ett annat tangentbord, jag vet när jag hade g19 hemma för nått år sedna så fungerade det inte alls med mitt moderkort. Fick sjuka input delays så fick retunera det.

http://forums.logitech.com/t5/G-Series-Gaming-Keyboards/G19-k...

Visa signatur

[ i7-8700K @ 5Ghz || CM MasterLiquid ml360r || 64GB DDR4 3200Mhz || MSI Z370Pro Carbon || KFA2 RTX 3080TI || EVGA Supernova G2 750W || Samsung 960 EVO || Lian Li pc-o11 Dynamic ]

Permalänk
Medlem

Tack för svar, tog lite tid dock så jag hann att "lösa" problemet.

Jag bytade tangentbord till g110 (samma men utan skärm).

Datorn är väldigt ny och ihop byggd av en riktig dator nörd

Har aldrig haft problem och han har alltid byggt mina datorer.

Jag tror att det är sjävla g19 som har något "mega delay" som du nämnde, vilket jag tycker är väldigt synd

g19's skärm har hjälp mig extremt mycket i de flesta spelen jag spelat, och i ventrilo också, man kan nämligen se vem som pratar på den lilla skärmen, även de som lämnar och ansluter till servern / kanalerna lär sig namn snabbt ^^ och bannar fånar som skriker eller hoppar kanaler för att vara dryga.

Tror ni det finns något sätt att "laga" tangent bordet? eller ska jag bara vänta tills G19-2 kommer?