Komplettera telenor 4g, vad blir bäst, telia adsl?

Permalänk
Medlem

Komplettera telenor 4g, vad blir bäst, telia adsl?

Hej!

Jag har ett telenor 4g abbonemang men 100 gb i månaden räcker inte så vad göra?

Telia adsl 30 mbit ca 430 kr

Ett till telenor 4g 30 mbit för ca 200 kr (kostar 249 men mifi routern som medföljer behöver jag så drar den från priset)

Netatonce adsl?

tele2 4g?

Något bättre förslag?

Jag har haft telia adsl 24 tidigare men fick inte ut mer än runt hälften av farten, med telenor får jag förtillfället ut 30 mbit/s enligt bredbandskollen. Det pratas ju dock mycket om att 4g bara kommer bli sämre och inte roligt då att sitta med två bundna kontrakt med 4g dessutom är även 200 gb per månad för lite men bättre än 100 gb så klart. Jag använder viaplay och funderar på att skaffa fler streaming tjänster och datan rullar snabbt på.

Om vi säger att jag får ut runt 10 mbit av telia räcker det för att streama full hd?

Respons tiden på 4g är ca 25, kommer inte ihåg vad jag hade med adsl, vilket är bäst tror ni?

Om telenor fyller på med kunder så farten försämras kan man då bryta kontrakten tror ni?

Vet inte riktigt vad göra, kanske ha ett 4g som jag kör mer än 100 gb och låter det bli strypt ibland och ett abbonemang som jag försöker att inte överskrida 100 gb med, är det bästa strategin?

mvh

Visa signatur

i5 3570k 3,4-sapphire 7950 boost flex-16 gb 1600 mhz-samsung 830 ssd 128 gb-gigabyte b75m-d3h-corsair hx620-antec chassi/Acer w700 i3