Är jag ensam? [Gillar inte krogen - mod]

Permalänk

Är jag ensam? [Gillar inte krogen - mod]

Är jag ensam om att tycka att gå till korgen är tråkig? Visst träffa polare osv är skoj men finner ingen vidare glädje att gå runt och trängas på korgen som har hög jobbig musik. Känner folk som festar och går ut varje helg men fattar verkligen inte hur dom orkar, är jag ensam?
Det värsta är när man står i kön och en typisk "inne människa" står och tränger och försöker komma före i kön in till krogen/ baren eller snabbmaten efter krogen, blir så trött på skiten...

Edit: Behövde skriva av mig lite, är i ragemode.

Visa signatur

PC: Define R3 | Asus Rampage II GENE | i7 920 | EVGA 660ti | 6GB RAM | 3TB HDD | Corsair 750W |
Ljud: Cambridge Audio DacMagic Plus - Beyerdynamic Dt990

Permalänk
Avstängd

Jag gillar inte heller krogen och själva idén med att man ska dricka alkohol som är bland den sämsta drogen man kan få tag på gillar jag inte heller.

Permalänk
Medlem

Jag tycker precis som dig.
Visst, jag kan väl hänga med om kollegorna går ut och tar en öl för att vara social, men jag tycker verkligen att det är mördande tråkigt. Sitta på en tråkigt stol i evigheters evighet där det inte finns något av intresse att göra.
Jag får bara träsmak i röven och blir dessutom stressad av den stimmiga miljön.

Enda anledningen att jag gett mig ut på dylika ställen är att det, av någon outgrundlig anledning, är ett av de få ställen IRL som finns dit tjejer går och det anses socialt ok att stöta på dem.

Sedan är jag dessutom nykterist då jag inte gillar den här supa sig berusad/full kulturen som finns i alltför stor utsträckning.
Då känner man sig än mer som någon som hamnat på fel ställe då man går till sådana här fester/pubar.

Jag hänger gärna med polare och gör sociala saker ihop, men då bör det vara något kul man gör ihop som att spela badminton, bowling eller vadsomhelst. Att bara sitta framför varandra och få träsmak och bli berusade känns inte som en höjdare direkt.

Visa signatur

Namn : Jesper | Ålder : 45 | In-game namn : iller
Yrke : Matematisk modellerare (finansiell matematik), mjukvaruutvecklare för risksystem.
Utbildning : Doktor i matematik + en del mat-stat, numme och IT-relaterat.

Permalänk
Medlem

Jag håller med

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

Msi b250m mortar|I7 7700k|Asus GeForce RTX 2070 ROG Strix Gaming OC|Corsair Vengeance RGB PRO 16GB|Corsair RM750X V2 750W|Samsung 960 Evo 500gb M2|Cooler Master ML240L V2 RGB|Nzxt H400i|ASUS ROG Strix XG49VQ 49" Super Ultra-Wide HDR |Razer Viper|Razer cynosa chroma lite|Xbox Series X|Epson EH-LS500B|Kingpin Short Throw Frame Screen 104"

Permalänk

Ensamn är fel ordval, asocial tycker jag är bättre. I vilket fall ser jag det mer som naturligt att folk i medelåldern förlorar intresset att sitta ihoo och prata om ingetting.
Finns det något vettigt att diskutera om eller det t.ex är att träffa "online personer" IRL så är det en annan femma.

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".

Permalänk
Medlem

Långt ifrån, att gå ut på krogen/klubbar är fruktansvärt sämst.
Aldrig någonsin tyckt om, inte som fjortis inte nu.

Massa äckliga fulla människor överallt som beter sig som idioter, trångt, bökigt. Usch nej.

Hemmafester osv är miljarder gånger roligare, träffar gott om nytt folk på sådana hela tiden, ser ingen mening varför man ska ge sig ut och trängas med massa idioter.

Permalänk
Medlem

Hemmafest ftw!
Hur fasen ska man kunna umgås när man måste vara fullständigt plakat för att ens orka med ljudnivån ute på krogen?

Visa signatur

Quad-quad core med kvävekylning och kokvattenreaktor.

Permalänk

Inte heller jag gillar krogen, klubbar etc. Helt hopplöst att försöka ha vettiga samtal med mer eller mindre fulla människor som man dessutom knappt kan höra pga den högljudda miljön. Efter ett tag blir man sittandes tyst och väntar på att få gå därifrån, ungefär.

Jag är 29 nu men har alltid känt så här. Har pluggat och varit ute en del i studentlivet osv. men det har alltid, med några enstaka undantag, varit likadant.

Privata fester är lite bättre, men även här förstör andra människors drickande väldigt mycket för mig. Själv dricker jag så gott som ingen alkohol, vilket jag trivs med och är stolt över, även om det kan få en att känna sig lite ensam ibland.

Permalänk

Det handlar om att vara social. Om man är ute så brukar man alltid hitta något samtalsämne som är roligt att diskutera. Sen om man går till ett ställe som heter White Trash, ja då får man skylla sig själv att ''folk i linne'' tränger sig före.

Permalänk
Hedersmedlem

Du är knappast ensam.
Festande är med få undantag roligast ihop med ett mindre gäng kompisar och då helst hemma hos någon, god mat, skoj samtalsämnen och sysselsättning och nån bra film.

Visa signatur

|| SWECLOCKERS.COM || oskar@sweclockers.com || OSkar000.se || Fototråden ||
|| Gundeman || Bartonofix || GundemanX2 || Obelinux || Nexofix || Filofix || Ircofix ||
|| Tillse att hjärnan är inkopplad innan fingrarna vidrör tangentbordet ||
|| D300 | D700 | 24/2,8 | 28/2,8 | 35/2 | 50/1,8 | 55/2,8 | 85/1,8 | 105/2,5 | 200/4 | 300/4,5 | 10-20 | 24-70/2,8 | 75-150/3,5 | 80-200/2,8 ||

Permalänk
Medlem

Vissa platser och vissa grupper under vissa tider i vissa kombinationer passar man inte in i helt enkelt. En dag på krogen kan vara hur lajbans som helst, trots träsmak och ljummen öl på Nivå 22. Precis som en hemmakväll med senaste snackisfilmen, sötaste slickan och roligaste polarna kan vara lite seg emellanåt.

Professionellt gratistips: Om du känner att du inte har nog roligt, gå ifrån festandet och gör vad du vill göra. Att grabba tag i en 5a feta, att ta cykeln hem eller att dra vidare till nästa gäng på nästa hak kommer att ge positivt utslag hos två av tre inblandade parter.

Visa signatur

It's not that you don't comprehend what's laid out before you, or that you're unable to process. It's all about what you're to live up to, your position, an identity created by the expectations of your affiliation.

Permalänk

Jag tycker det beror väldigt mycket på vart man är och med vilka. En tråkig klubb med inträde, dålig musik och ett litet men dyrt alkoholsortiment tycker jag är helt värdelöst, men på vissa ställen är det kul att pröva på nya öl/whiskey/drinkar och/eller prata med människorna man är där med.

Ibland känns det dock lite konstigt när man inser att man uppskattar alkoholutbudet mer än personerna man är där med, eftersom man knappt kan säga ett ord till dem då musiken/bakgrundsljudet är för hög...

Visa signatur

Keytronic for keyboard!
Sanningen måste döljas!

Permalänk
Medlem

Då kommer jag som 16åring (nästan 17) och tycker att hemmafester eller om någon hyr en lokal är bra mycket roligare än de "discon" som finns. Man känner så mycket mer folk. På sommaren är de skönt att ta några öl och dra ner till stranden en kväll med polarna.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

- Xbox One Series X -
- Mac Mini M1 -
- iPhone 13 -

Permalänk
Sötast
Skrivet av jimbow1234:

Är jag ensam om att tycka att gå till korgen och festa är tråkig? Visst träffa polare osv kan vara skoj men finner ingen vidare glädje att gå runt på korgen och ta en öl/drink eller vad det nu kan vara. Seriöst så finner jag ingen glädje att gå ut på krogen och då känner jag folk som festar och går ut varje helg men fattar verkligen inte hur dom orkar, är jag ensam?
Det värsta är när man står i kön och en typisk "inne människa" står och tränger och försöker komma före i kön till skräpmat-kiosken efter krogen, blir så trött på skiten...Är jag ensam? Är 20 år för övrigt.

Edit: Behövde skriva av mig lite, är i ragemode.

Du är inte alls ensam

Alla har olika preferenser och helt olika syn på vad som är underhållande eller inte.

Jag sitter hellre hemma och glor på en film/spelar något än att går ut och festar, har alltid varit samma sak för min del oavsett ålder

Ett par groggar och CS:GO däremot, går aldrig fel!. De första 4 groggarna eller så är bra för aimen, sen jävlar

Permalänk
Medlem

Absolut inte ensam. Jag har alltid kännt mig malplacerad på krogen. Jag tycker att det är trevligt att samtala över en öl eller två i goda vänners lag, på en lite mer lågmäld pub eller liknande (eller på hemmafest), men "krogen" har jag aldrig förstått mig på. Dålig musik på en nivå som gör att man måste skrika till varandra, ett utbud av dryck som består av "stor stark" eller en äckligt sötsliskig cider och fulla drägg som vem som helst kan lacka ur på... Nej, krogen är inget vidare.
Idag är jag 37, men jag har kännt såhär sedan jag var i 20-årsåldern.

Permalänk

Senast jag träffade mina vänner var runt sommaren 2011, mest för att de bor ganska långt borta och jag samtidigt aldrig ger mig ut alls, finns definitivt ingenting att göra utomhus. Sedan trivs man ganska så bra inomhus, speciellt nu på vintern.

Permalänk
Medlem

En schysst bar med schysst musik i lagom hög volym och utan skrikiga, överförfriskade 18-åringar kan vara helt underbart i rätt skitsnack-sällskap. Nattklubb med raketavfyrningsvolym packad med fulla, hormonstinna kåtbockar som överfaller ens sällskap i en desperat free-for-all som tvingar dig till en episk last stand fram till stängning är mindre roligt.

Bäst är givetvis käk, öl och whisky hemma där man styr över allt, men "vanlig" bar med bardisk och småprat är ofta en bra kompromiss för de som vill gå ut.

Visa signatur

i5 4670k 4.2Ghz 1.2v
AMD R9 290
Windows 10

Permalänk
Medlem

Du kan inte bara börja att hata krogar därför att någon trängde sig före dig i kön till korvkiosken- sånt gör man inte

Visa signatur

AMD Athlon xp 2100+ | Asus A7M266 | 512 DDR | GeForce3 | 40 GB Hdd | DVD Plextor 16X

Permalänk
Medlem

Har aldrig tyckt om att gå på krogen heller. För stimmigt och stökigt och massa okända människor, och för att inte nämna att stå i kö för att komma in. Usch!

Nä hemmafester är så mycket roligare, där man iaf känner folk och kan liksom börja lära känna en och annan ny i en lagom takt

Visa signatur

Stationära: Ryzen 7 3700X | 32GB DDR4 3200MHz | EVGA Geforce 1070 8GB | 120GB Intel 520 SSD | 500GB Samsung 850EVO |
Server/ NAS : Phenom2 X4 965 | 6GB DDR2 RAM | Nvidia 6600LE 128MB | WD Red 3TB | Ubuntu server 16.04
HTPC: Raspberry Pi 2 | 8GB class 6 SD card | 900MHz quad core

Permalänk
Medlem

Instämmer med nästan samtliga. Har nästan slutat gå på krogen. Tyvärr så måste man hänga med kompisar ut då och då men jag brukar smyga hem hyfsat tidigt.
Finns ingenting där för mig. Det enda man får ut av det är baksmälla och tom plånbok. Värdelöst.
Jag uppskattar att jag senaste 2 åren sparat säkert 100000 genom att gå ut mycket mer sällan.

Permalänk
Medlem

Jag vet inte hur jag ska formulera detta i mitt drunk mode så blir kortfattat.

Jag gillar inte äldre människor som fortfarande tror dom är 18år och röjer IE i ''whoaaaa k*ken står! Janne är bög'' Etc i den stilen
Sedan finns det ju dom där 18-22åringarna som beter sig som fjortisar fortfarande ,ni vet nog vilka jag menar dom har en speciell stil/look ''a dime a dozen''.

Inte för jag är stel jag gillar ett ''Hangover themed'' party lika mycket som näste man men ..krogen.....

Visa signatur

Motherboard:Asrock Z370 Extreme4
Cpu:Intel I5 8600K@Stock
Memory: Corsair Vengeance LPX 16Gig 3200Mhz
Gpu:PNY GTX 1080 8GB

Permalänk

Håller med! Sjukt tråkigt att gå på krogen!
Uppskattar HELT andra saker numera som fjällvandring m.m.

Visa signatur

Moderkort: MSI Z77A-G43, Processor: Intel I5, RAM: 24GB, Grafikkort: ASUS GeForce GTX 1060 6GB DUAL OC, SSD Disk: Samsung 860 EVO 500GB

Permalänk
Inaktiv

Tycker själv att krogen är tråkig och jobbig. Mycket bättre att man hamnar på en fest hemma hos någon där man då faktiskt kan lära känna andra nya människor ifred. Bara jobbigt när folk bara kommer fram helt random utan större anledning.

Har typ fått fobi för krogar, när det var killar som kom fram och raggade på mig första gången jag var på krogen...

Permalänk
Skrivet av Zalice:

Tycker själv att krogen är tråkig och jobbig. Mycket bättre att man hamnar på en fest hemma hos någon där man då faktiskt kan lära känna andra nya människor ifred. Bara jobbigt när folk bara kommer fram helt random utan större anledning.

Har typ fått fobi för krogar, när det var killar som kom fram och raggade på mig första gången jag var på krogen...

Ja, ska man titta på sig själv när man var yngre så var man ute och röjde en hel del. Hade riktigt kul då iaf, random ragga är ju helt okej, man behöver ju inte göra så stor grej av det.

Tråkigt att en kväll ute ska sabba för resten. Mycket beror nog på var man väljer att gå och med vilka, för min egen del så spelar det inte så stor roll men en härlig rotfylla på krogen så man skäms ett halvår efter.. åt vilket svin man igentligen är, är helt okej det med nån gång.

Permalänk
Medlem

Har aldrig varit en krog/festmänniska.

Min perfekta helg är antagligen en mindre privat tillställning tillsammans med några kompisar i någons hem, eller helt enkelt en lugn kväll framför datorn.

Visa signatur

CPU: i9-13900K + Cooler Master ML360L ARGB V2 || GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS.
MoBo: Asus Rog Strix Z790-F Gaming || RAM 32 GB Kingston Fury Beast CL40 DDR5 RGB 5600 MHz.
PSU: Corsair RMe 1000W 80+ Gold || Chassi: Phanteks Eclipse P500A D-RGB.
Lagring: Kingston Fury Renegade M.2 NVME 2TB + Samsung 860 QVO 1TB.
Skärmar: 27" 1440p 144 Hz IPS G-sync + 27" 1080p 60 Hz VA || OS: Win 11 Home.

Permalänk
Medlem

Sitter hellre hemma... Stinker oftast skit på krogarna och folk är allmänt dryga.

Permalänk

Vart går ni egentligen undrar jag? Hee, låter som riktiga skitställen.

Permalänk
Avstängd

Mycket gnäll här tycker jag. Krogen blir bra om man gör det bra med bra folk på bra ställe (captain obvious).

Det enda jobbiga är att man blir full -> morgondagens bakfylla, men nuförtiden blir det max en gång i veckan, kanske två ibland.

Visa signatur

Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 | AMD Phenom 9950 @ 2,6 Ghz | Sapphire Radeon HD 4850 512MB GDDR3 | Samsung 400 GB | Corsair Dominator TWIN2X8500C5DF 4096MB | Tagan 400W

Permalänk

Krogen är väl alldeles ypperligt, så länge den har ett engelskt bibliotek och minst ett hundratal öl.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Gandalf_^:

Krogen är väl alldeles ypperligt, så länge den har ett engelskt bibliotek och minst ett hundratal öl.

Detta. Finns faktiskt ställen som inte har hög musik och där det går att snacka. Låter som de flesta har annorlunda ungäneskrets som gillar att stå och dansa till hög musik.