Permalänk
Medlem

Min första laptop

Hejsan,

Har alltid haft stationär dator, men har nu sålt min senaste och vill gå över till laptop.

Spelar väl egentligen mest Counter-Strike GO samt Starcraft 2, men vill även kunna spela lite tyngre spel med helt okej grafik (Exempelvis Battlefield 3).
Vill även kunna spela upp 1080p till TV'n via HDMI kabel utan att det hackar.
Min budget är runt 7000:- som maxgräns.

Har spanat in dessa laptops än så länge:

Samsung 7-serien:
http://www.inet.se/produkt/1970328/samsung-7-series-np700z5c-...

Asus K55VJ:
http://www.inet.se/produkt/1969541/asus-k55vj

Samsungen får bättre poäng i 3d-mark i det här fallet och har ett aningen vassare grafikkort, samt bättre upplösning. Medans Asusen får sämre i 3D-mark men har en betydligt bättre processor i sig.

Sen funderar jag på om den här kanske skulle duga för mig egentligen:

Asus K55VM:
http://www.inet.se/produkt/1969482/asus-k55vm-sx144v

Vad tror ni?

Permalänk
Medlem

Vill du kunna spela bf3 så får du gå upp lite i prisklassen. Vad sägs om denna?
http://www.webhallen.com/se-sv/hardvara/159597-medion_x6821-i...

Visa signatur

Clevo P170EM: i7 3610QM - 8GB RAM - Nvidia GeForce GTX 680M - Plextor M3 Pro 128 GB SSD, 750 GB 7200 RPM - IC Diamond 7

Permalänk
Medlem

Kunde inte tänka på något annat pga trådnamnet och behövde få ur mig den där. Sorry, men jag måste få trolla någon gång ibland jag också.

Hur som helst, på den seriösare fronten.
ASUS har oftast väldigt bra kylningslösningar i allmänhet, vilket även gäller för deras laptops. Då värmeutveckling är ett större problem på mobila plattformar än stationära så är det något som du bör lägga med som en viktig faktor vid köpet. Detta speciellt om datorn ska användas till spel.

Medans dem datorerna du överväger kommer att kunna spela tex. BF3 med helt okej grafik, så kommer du inte få ut helt okej FPS med dem. Tyvärr. Lägger du samma pengar på en stationär kan du bygga någonting som kan ta spelet på maxinställingar med acceptabel FPS, men för mobila plattformar så är du och letar i fel prisklass för den prestanda du söker.

Jag menar inte att vara otrevlig eller så, försöker bara lägga fram det rakt.

Personligen skulle jag spara en månad eller så till, dra in på alla onödiga inköp, och köpa en laptop som faktiskt är gjord för gaming, exempelvis http://www.inet.se/produkt/1969551/asus-g55vw . Det är ingen värsting, men den klarar "okej" inställningar, med acceptabel FPS.

Datorn som länkades i posten ovan har bättre prestanda (670m), dock är den tillverkad av ett företag jag faktiskt aldrig har läst någonting om. En googling eller två kan vara på sin plats.

Visa signatur

Jag ansvarar för vad jag skriver, inte för vad du förstår.
Förlåt, jag hörde inte vad du tänkte säga.

Permalänk
Medlem

Hehe mina barn har en liknande "laptop"

Har inte heller hört talas om det märket förut som ocr123 tipsar om, ska googla lite på den.

Nanae: Tar det inte som att du är otrevlig, snarare tvärt om. Jag har kollat lite youtube-klipp när dom spelar olika spel med specsen som är liknande de laptopsen jag tog fram och tycker dom får bra fps på high. Men du tror inte att det räcker till att spela med medium ens med någon av de datorerna jag listat? Mjo vet inte vad jag känner för Samsung som laptop, Asus känns stabilare på något sätt.

Permalänk
Medlem

Det är klart att medium kommer att gå, men det kan vara jag som är för kräsen med FPS som gör att jag inte anser dem datorer du listat som dugliga. Nog kan du köra det med lagomt flyt, multiplayer på dem större banorna med fordon, om vi ska ta BF3 som grundstapel här nu, är inget du kan hantera utan drops på den där hårdvaran.

Acceptabel FPS för mig är när jag inte märker av att den droppar. Om jag får ett krashande flygplan i huvudet mitt i en eldstrid, vill jag ha ett krashande flygplan i huvudet. Jag vill inte se att jag ska få ett flygplan i huvudet, för att sedan få närmast freezescreen och sedan se flygplansvraket ligga bakom mig.

Om ovanstående låter som något du kan hålla med om så kan jag inte rekommendera någon av dem du länkat. Samsungen har övertag i ren spelprestanda pga grafikkortet om du känner att du vill ha någon a dem, men var säker på att kolla upp temperaturer på den först.

Visa signatur

Jag ansvarar för vad jag skriver, inte för vad du förstår.
Förlåt, jag hörde inte vad du tänkte säga.