Är det för att du blir begränsad i storlek och antal på fiskarna som du tänker dig ett större kar?
Det är inget fel med små kar som sådana, men det ÄR svårare att få en fungerande biotop och det är lätt att överbefolka ett mindre kar eftersom man kanske gärna vill ha ett par tre olika arter och dessutom behöver man, i många fall, ha några stycken av varje art för att de ska trivas.
Har man för många fiskar får man räkna med att byta vatten rätt ofta, vilket åxå är något som ökar risken för att dra in sjukdomar i karet.Har man inte tillräcklig rening i det biologiska filtrer och/eller byter vatten tillräckligt ofta är det lätt att få problem med alger.
Med för mycket underhåll med täta vattenbyten eller algproblem osv är det lätt att man tröttnar.
Att man får en del alger i ett helt nystartat kar är dock nästan oundviktligt. En bra grej är att plantera ganska mycket snabbväxande växter och gärna låta dem växa i karet ett tag innan man släpper i de första fiskarna.
Generellt kan man iaf säga att ju större kar, desto lättare att få det att funka så att det (nästan) sköter sig på egen hand.