Permalänk
Medlem

Min kompis har lite problem

Jag o min kompis tänkte lana men så när vi kopplat in allt så står det att han inte har något internet, vad ska vi gör för något? det är ett kryss nere på ikonen på W7 då.

Hjälp söker snarast. Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

behövs nog lite mer info än så.

hur har ni kopplat med vad har ni kopplat osv.

Permalänk
Medlem

Hjälper om du berättar hur ni har kopplat in allting.
Säker på att det är rätt kopplat? Har ni kopplat allting likadant innan och fått nätverk?

Visa signatur

i5 750 @ 3.9 GHz | NH-D14 | P7P55D |GTX 960 | Vulcan 8GB | Seagate 600 480 GB | Newton 650w | P280 | Dell U2515H

Permalänk
Medlem

vi har satt in nätvärks kabeln från routern till hans dator, men det händer inget, han har ingen nätverksgrupp heller, han har bara kört på trådlöst innan sen han formmaterade om den. duger det?

Permalänk
Medlem

Han måste installera drivrutiner för nätverkskortet!

Visa signatur

Chassi: Fractal Design 7 Compact TG Moderkort: ROG STRIX B550-E GAMING Processor: Ryzen 9 5900X Processorkylare: Dark Rock Pro 4 Grafikkort: Reference Radeon RX 6800XT Minnen:G.Skill Trident Z RGB 2x16 3200/14.14.14.34 SSD: WD Blue SN550 1TB Lagringsenhet: Seagate Barracuda Q1 960GB Nätagg: EVGA Supernova G2 850W Ljudkort Sound BlasterX AE-5 Tangentbord: Logitech G413 Headset: DT 990 Pro + ModMic-V4 Mus: Logitech G PRO Wireless

Permalänk
Medlem

Testa att koppla datorn direkt till modemet. Fungerar det direkt i modemet kan det vara inställningar i routern som inte är inställda som de ska.

Fungerar det på en annan dator som är ansluten till routern kan du bortse från det jag skrev ovan och i stället kontrollera hans nätverkskort som de andra skrev innan.