Problem Logitech mus/tangentbord
Hej!
Hoppas någon här kanske kan hjälpa mig att komma på varför det beter sig så konstigt som det gör.
Här är 2 problem igentligen. Detta är urklipp av det jag nyss skickat till Logitechs support.
Problem 1.
Jag har precis köpt en mus "Logitech g700" till min nya dator men använder mig av mitt gamla tangentbord "diNovo Edge" som jag har haft ett par år.
- Windows 8 64-bit
- SetPoint (nyaste versionen) till tangentbordet
- Logitech Gaming software (nyaste versionen) till musen.
Jag har stött på ett par problem med denna kombinationen.
1. När jag startar datorn så startar varken "SetPoint" eller "Logitech Gaming software" i Aoutostart.
2. När jag startat dem så går det ett par minuter/ibland upp till en timma, så kan jag inte vänster eller högerklicka, men alla andra funktioner funkar. (MUSEN)
3. När jag spelar ett spel (GuildWars 2) så använder jag macron som jag skapat i Logitech Gaming software, då slutar vissa knappar att funka på tangentbordet. Då brukar det funka att tabba ner och upp spelet igen, så funkar allt igen.
Läst lite på nätet om folk som påstår att dessa drivrutiner/program krockar med varandra? Kan detta vara möjligt med samma tillverkare?
Problem 2
Jag köpte mig ett "Logitech diNovo Edge" tangentbord för några årsen, vet inte exakt när dock. Men nu har jag en ny dator och det har krånglat lite med min nya mus "G700"(tangetbordets vissa funktioner lägger av när jag använder macro på musen).
Men nu är problemet att det är några tangenter som har slutat fungera helt (n,b,del,space,pilhöger,pilvänster).
Jag har testat och ta bort tangeterna och gjort rent men det var inte det som va problemet.
Är det någon som har förslag vad jag ska göra eller ska jag bara
ge upp allt va Logitech heter? Jag som alltid har gillat logitechs prylar