Hjälp med nätverk i stort hus
Hej
Behöver lite tips och assistans med hur jag lättast kan lösa mitt lilla internet problem jag har framför mig.
Min syster och hennes kille har precis köpt hus och i anslutning till huset ligger en stor gammal syfabriks lokal som jag skall bo i. Mitt problem är då att jag inte riktigt vet hur jag skall göra för att få internetanslutning till hela bygget. Min syster kommer egentligen bara behöva internet till sin iPad och telefon då det är det enda hon använder för att surfa. Jag däremot har flera saker som behöver internet, stationär dator, iPad, telefon apple tv, xbox etc etc. Har heller inget trådlöst nätverkskort i min stationära dator så jag skulle föredra en lösning där jag kunde koppla kabel direkt in till datorn, vill egentligen inte ha trådlöst till den då jag tycker att det försvinner för mycket bandbredd med att köra trådlöst.
Vet dock inte hur rätt jag har i det påståendet!?
Skall tilläggas också att första jacket finns på andra våning i min systers hus och där jag skall bo saknas telejack
Då till den stora frågan, vilken lösning tror ni är smartast:
Skall jag dra en kabel från deras hus ut till mig direkt från första jacket och sätta upp modem och router direkt där, tror nämligen att wifi signalen isåfall når upp till deras hus därifrån så att dom kan använda sina prylar.
Eller skall jag sätta modemet uppe i deras hus och dra en lång nätverkskabel till en router inne hos mig?
Eller finns det någon lösning där jag kan ha modem och router ikopplat där första jacket är och sedan använda en Accesspunkt / Repeater där jag skall bo?
Helst av allt vill jag ju slippa dra för mycket kablar då ytorna emellan varje del av kåken är rätt stora.
Kanske är lite krångligt/luddigt beskrivet men hoppas att någon förstår vad jag menar ändå!?
Bifogar även en bild på ungefär hur det kommer att se ut