Permalänk

Epost till Forum?

Hej
Jag gillar forum, tycker de är enkla och bra för att bedriva diskussioner, söka information och sortera upp saker i. Jag använder det i flera projekt och för det mesta jag håller på med.

Nu har jag funderat över om det är möjligt att importera alla mina mejl till en forum struktur.
Dvs att alla mina mejl kommer till en sektion av ett forum och varje mejl sparas som en ny tråd. Konversationer sparas som svar i varje tråd.

Sedan sorterar jag själv varje mejl i olika forum sektioner beroende på vad mejlet handlar om.

Det är ju lite så mejl på webben fungerar. Fast jag söker något ännu tydligare så det verkligen blir som ett forum....

Jag kan se flera möjligheter till specialanpassade lösningar för just detta...

Är jag ensam om denna tanke eller är det någon som håller med?
Det kanske redan finns??

Permalänk
Medlem

Så det du vill ha är gmail och kategorisera olika mejl där i? För det är ju så ett forum är uppbyggt

Visa signatur

För övrigt anser jag att Kartago bör förstöras

Permalänk

har gmail, och det är trevligt
man kan sortera etc.

men jag tycker ändå forum är ännu bättre... eller jag tycker gmail är rörigt trotts många bra funktioner.

ett simpelt forum känns tydligare .....

Permalänk
Entusiast

Jag gillar din ide, särskilt om man har automatiska regler för hur mail kategoriseras. Och man måste kunna svara därifrån.
Jag önskar jag kunde hjälpa dig men jag har ingen aning, ska ge mig ut på jakt i de googleianska vildmarkerna imorgon!

Permalänk
Hedersmedlem

Jag tycker fortfarande det låter identiskt med Gmails standardvisningsläge. Vad skulle vara skillnaden? Du kan ha olika labels på olika konversationer (som kan sättas både automatiskt och manuellt), det motsvarar forumavdelningar. De konversationer som senast varit aktiva ligger högst upp i listorna. Emailkonversationer visas redan likt en tråd på SweClockers.

Vad skulle vara den praktiska skillnaden?

Visa signatur

Nu med kortare användarnamn, men fortfarande bedövande långa inlägg.

Permalänk

Ja men labels är ju inte samma sak som "mappar" som då en forum sektion skulle vara.
Jag förstår att det finns likheter, men jag söker mest nytänkande och tänkte då på forum.
Gmail är bra, men jag är alltid ute efte rnågot "bättre" som kan hjälpa mig hantera den stora mängd mail som trillar in varje dag.

Permalänk
Medlem

Testat Outlook? Du kan köra mail som diskussioner och få "träd", sätta upp automatiska regler som sorterat i mappar och kategorier efter t.ex. innehåll på ord eller avsändare osv osv. Du får uppföljning och kan enkelt hoppa till andra konversationer med folk i konversationen osv osv.

Visa signatur

På tok för många datorer för att skriva här

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av hjarterkung:

Ja men labels är ju inte samma sak som "mappar" som då en forum sektion skulle vara.
Jag förstår att det finns likheter, men jag söker mest nytänkande och tänkte då på forum.
Gmail är bra, men jag är alltid ute efte rnågot "bättre" som kan hjälpa mig hantera den stora mängd mail som trillar in varje dag.

Jag har en lista till vänster i Gmail där jag kan trycka på en "Label" för att få upp bara de mail som har den labeln. Jag flyttar också automatiskt över vissa mail till rätt label beroende på t ex avsändare eller subject, och de behöver inte ens synas i inboxen. I praktiken fungerar det ju på samma sätt som ett forum. Man behöver inte ha några mail alls som landar i ens globala inbox om man inte vill (men det är nog bra att ha den som uppsamlingsplats).

Listan till vänster är analog med en listning av olika forumdelar. Trådning av konversationer sker redan som i ett forum, etc. Citering görs automatiskt om man trycker "Reply". Den största skillnaden är att man kan välja vilka andra som ska se vissa fortsättningar på konversationer, genom att bara ange dessa som mottagare.

Visa signatur

Nu med kortare användarnamn, men fortfarande bedövande långa inlägg.

Permalänk
Medlem

FUDforum stöder maillists och sånt. Det är det enda forumet jag vet om som hanterar emails riktigt bra och där man kan koppla ihop e-posten med mailinglisten, så folk kan antingen maila in till trådar, eller posta på forumet till tråden.