Permalänk
Medlem

Filco vs Ducky

Hur ligger det till med kvalitén? Har läst att dom är lika bra byggda, har samma tillverkare, och även att Ducky känns billigare och är sämre byggt.

Någon som har både ett Filco och Ducky som kan säga något om detta?

Visa signatur

Intel i7 2700k | Asus P8Z77-V PRO | Noctua NH-D14 | Gigabyte GTX 670 | Corsair 8GB LP | Samsung 830 128GB | Define R3 | Corsair HX 650W
Thinkpad X41 | Thinkpad X200 - RIP | Thinkpad X220 | Thinkpad T480s | Fri frakt - Inet.se | Dagens fynd

Permalänk
Medlem

Bump - Jag är med intresserad av frågan som trådskaparen ställer. Sitter och väljer mellan filco och ducky själv.

Visa signatur

i5 2500k, GTX770SLI, 8GB RAM

Permalänk
Tangentbordskonnässör

Jag har och har haft flera Filco samt Ducky tangentbord.
Tycker Ducky känns stabilare än Filco.

Med det sagt så är båda tangentborden en klass för sig, men med Ducky får man mer funktioner för pengarna plus att de känns aningen bättre byggda så jag tycker helt klart att det är Ducky man ska ta om något.

Men kvalitétskänslan i Ducky Vs Filco sitter nog mest i stabilisatorerna, de som sitter på Ducky är tillverkade av Cherry, och de som sitter på Filco är Costar stabilisatorer. Costar är rassligare och tangenterna rör på sig mer med dem. Cherrys nackdel är att tangenterna med stabilisatorer känns aningen annorlunda mot de som inte har det, annars är Cherrys stabilisatorer både robustare och håller tangenterna bättre.