Permalänk
Medlem

Gaming ultrabooks

Frugan har tagit över TV:n med Hollywoodfruar och jag vill inte ha stationär med stor skärm. Vad gör man då? Jo man köper en smidig liten laptop som man kan sitta med i fotöljen. Har ni förslag på smidiga lätta ultrabooks (inget tungt plastblock) som klarar spel som Simcity 2013, Cicilization 5 och kanske Skyrim på lägre inställningar? Jag vill gärna ha >250 SSD och touch. Jag funderar på följande:

Lenovo Yoga 13 (Jag älskar ergonomin på denna)
Asus Zenbook UX32VD (har tyvärr inte ssd)

Har ni erfarenhet av att spela med dessa laptops? Har ni andra förslag?

Om inte ovanstående laptops funkar för spel så måste jag kanske köpa Asus Zenbook U500VZ. Men 15" är lite för stort för min smak.

Ett alternativ vore kanske att ha en stationär pc som man spelar på via remote desktop från laptopen. Är det möjligt? Kanske kommer med nya Xbox?

Permalänk
Medlem

Av de spel du nämner hade jag i så fall tagit Asus Zenbook U500VZ 15" för de andra kan vara snäppet klena på grafikkortsfronten. Jag har en betydligt bastantare 15" laptop som jag har i knät våd TV-soffan så jag tycker inte det är allt för stort. Där dock väldigt personligt men jag tror inte Asus Zenbook U500VZ är för stor i jämförelse med andra ultrabooks eller 15" laptops.

Visa signatur

Desktop: MSI MPG X570 GAMING PLUS, AMD Ryzen 9 5950X, Be Quiet Dark Rock Pro 4, 32GB G.Skill Trident Z RGB 3200,
ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1080 8GB GAMING, Samsung 970 EVO Plus 500GB
Notebook: Macbook Pro 14" M1 Pro

Permalänk
Medlem

Det här tror jag just nu, är det som är den kraftfullaste datorn som ändå är "ultrabook" http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1383281

Visa signatur

Ryzen 3600X, PRIME B350-PLUS, 32GB DDR4 3200, Samsung EVO 860, Radeon RX 5700 AMD Reference, ViewSonic VA2719-2K https://xbox-series.se/

Permalänk
Medlem
Skrivet av SilenceLotto:

Det här tror jag just nu, är det som är den kraftfullaste datorn som ändå är "ultrabook" http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=1383281

Den ser helt klart intressant ut. Gigabyte verkar göra fina gaming ultrabooks. Men ingen av dem har touch va?

Permalänk
Medlem

Gigabyten har fått ganska dålig kritik för dassig skärm och halvbra tangentbord. Jag har U500VZ och är sjukt nöjd. Touchpaden är inte lika bra som en Mac under OSX men bland de bättre jag använt på en windows-laptop. Tangentbordet är grymt med full numpad och bakgrundsbelysning och skärmen är klockren i färgåtergivning, även om ljusstyrkan är ganska avg.

650m med GDDR5 är väsentligt snabbare än det 640m med GDDR3 som sitter i Gigabyten så spelprestanda borde vara 15-20% åtminstone.

ASUS:en är mer än värd sitt pris.

Permalänk
Medlem

Jag har UX32VD och samtidigt som det inte är något jag spelar på så har jag testat det tidigare och funkar gör det absolut. Var beredd på att du får köra på lägre inställningar dock. SSD kan du stoppa in själv.

Permalänk
Medlem

Hejsan, lånar tråden lite smått, vad finns det för alternativ när det gäller 14" och gaming möjligheter? Såg gigabyten men om den inte riktigt håller måttet vad finns det då? Frågar eftersom jag ska plugga senare och behöver en laptop men samtidigt vill kunna spela.

Visa signatur

i5 3570k 3.4GHz | GTX 780 3GB | Corsair 8GB RAM | Intel 520 120GB SSD | Samsung 840 Pro 512GB SSD | Seagate Barracuda 1TB 7200rpm | Corsair CX 600W | MSI Z77-GD55 1155 | Fractal Design R4

Permalänk
Medlem

Jag funderar på en också på en ultrabook. Efter att kollat runt lite så tycker jag att det bara finns två alternativ, om det nu är formatet ultrabook man vill ha. Antingen Mac Book pro eller en ASUS Zenbook U500VZ. ASUSen kommer med touch i april och det verkar inte som priset kommer att bli högre för den. Resten av ultrabooksen verkar inte riktigt hänga med i spel.

Permalänk
Medlem

Jag har både UX32 med 620m och U500 med 650m.
U500 är bättre i spel men samtidigt kan jag köra tex wow på fair settings i raider utan problem på UX32 så om du inte ska spela några tyngre spel kan UX32 fungera. SSD ska jag sätt in i UX32 när jag kommer hem efter min resa, ska bli spännande och se hur pass mycket rappare den blir med det i (och lite mer minne).
Jag skulle nog tänkt en gång extra innan jag köpte en gigabyte dator då det jag läst inte varit så superpositivt. Skärmen verkar inte var i närheten av den på ASUS motsvarigheter.

Touch ser jag inte riktigt nyttan av, kladda med fingrarna på skärmen på en bärbar dator? Tycker helt personligen det mest verkar vara en rolig grej.

Permalänk
Medlem

Vad tror ni om Haswell då? Är det värt att vänta tills i sommar för att få haswells i 13"? Om det nu kommer Haswell-ultrabooks redan i sommar. Intel ska tydligen släppa Haswell 2 juni men det kan kanske dröja innan de kommer i Ultrabooks i Sverige.

Permalänk
Medlem

Kör Civ5 på min UX32, tjejen kör Skyrim på sin. Funkar fint, jag har SSD och 10 gig ram i min, frugans är original. Kort och gott en finfin liten laptop som det går riktigt fint att spela på.

Visa signatur

Stulen slö sked