Tangentbord och mus svarar inte hela tiden!

Permalänk
Medlem

Tangentbord och mus svarar inte hela tiden!

Tja! Vet ej om detta hör hit eller ej men flytta tråden om den ska någon annanstans.

Även tangentbordet precis som musen brukar ibland inte riktigt svara när man skriver något, men det är som sagt väldigt ovanligt att musen eller tangentbordet gör detta men det händer typ en gång varje 10 min, jag märker det inte på internet eller så utan bara när jag spelar fps spel eller typ Dota 2. När jag skriver så har dock inte tangentbordet skippat något utan det skippar bara ibland när jag använder hotkeys i dota. Är inte helt säker på att tangentbordet gör detta dock, men är 100% säker på att musen brukar hoppa över klick ibland.

När jag klickar med musen så händer det att den inte reagerar korrekt, den skippar klick ibland, jag har uppdaterat drivisarna och musen är relativt ny: Razer Deathadder. Musen funkar ofta utan problem men ibland bara random skippar den ett klick av typ 100 o sen fortsätter den att vara normal igen, musen är ej smutsig eller så btw.

Har även ett till problem, när jag laddar ner något på google chrome så står det: "Misslyckades - hämtningsfel" Och när jag byter webbläsare och istället laddar ner något från explorer så går nedladdningen till bit comet där det sedan blir ett kryss typ. Så då kan jag ändå inte ladda ner helvetet.

Har även läst lite om att v-syncen kan ha något med detta att göra? Jag har just nu v-sync på och trippel buffring på.

Någon som vet vad som kan vara fel? Det största problemet är med musen som skippar klick ibland.
Tack.

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av NERO15:

Tja! Vet ej om detta hör hit eller ej men flytta tråden om den ska någon annanstans.

*Tråd flyttad*