Älskar verkligen detta spel! Spelat det sedan Trackmania Nations. När ni provar att spela så kom ihåg att detta är en Beta och väldigt mycket kommer att bli bättre tills när dom släpper hela spelet. (Grafikmässigt och spelmässigt, också varit snack om att kameravinkel 2 måste göras om så den matchar den i Trackmania Nations/United Forver)
Kan säga att Nadeo inte lyckats helt perfekt med grafikmotorn till detta spel så jag skulle inte rekommendera att pressa grafiken till max och köra så. Jag tycker oavsett dator smålaggar det och Blur och Bloom effekterna gör ju bara att man ser mindre av vad som händer.
Jag kör dessa inställningar i launchern oh jag har över 100FPS konstant och tycker det höjer spelkänslan extremt mycket:
Resolution: 1024x768
Advanced - > Sätt en Preset på Very fast eller Fast. Det ska inte lagga!
Antialiasing: 8 samples (kan t.o.m vara skönare med 4 samples imo men får konstigt nog lägre FPS i TM2 med 4)
Max Filtering: Anisotropic 8x (ha samma på båda. 4sample4x, 8samples8x)
Se till att Motion Blur är OFF och Bloom är None, det ska det bli automatiskt när man ställer in Preset har jag för mig dock.
Sen ska det inte vara något mer som krävs. In och gasa på!
Justja! Rekommenderar också starkt att ändra så att man bromsar med "W" istället för "Pil ner" , då kan man Drifta/Slidea med mycket bättre kontroll på bromsen!
Skrivet av leafbranch:
Stör mig på alla blir och namnen på andra spelare som är framför mig hela tiden. Verkar inte kunna ta bort eller göra det mindre i vägen.
Om du trycker på "O" så her du av/på bilar+namnruta och du trycker § för att ta bort namnskylt men ha kvar bilar.
Och om du går in på Configure -> Advanced -> Game i Launchern så kan du ändra där (Player info. display type/size)
Skrivet av isakenglund:
Det visade sig att dem hade satt upp en öppen BETA för Trackmania 2 Stadium, det ska tydligen vara som Trackmania 2 Canyon fast Stadium då förstås.
Nja skulle säga det är som Stadium var i Trackmania Nations/United Forever.