Permalänk
Medlem

Mekaniska brytare, mer hype än sanning?

Tjena!

Kortfattat så köpte jag för ca en vecka sedan nu ett nytt mekaniskt tangentbord från Inet, har haft ett standard Logitech 100kr-klassen tangentbord förut(K230 tror jag det hette). Jag valde efter mitt egna behov ett mindre utan numpad men som ska vara ett av de bättre mekaniska på marknanden gjort av Filco, Quickfire Rapid från CM Storm.

Nu till punkt, det är 600krs skillnad på dessa tangentbord då förväntar man sig mycket, kanske för mycket. Jag valde röda brytare hade ingen tillgång till att testa olika brytare i affär. Efter ca en vecka så kan jag säga att jo kvaliteten på tangentborden är som natt och dag i design/byggnad, funktionerna/snabbfunktionerna är ungefär dom samma fanns ljudreglering osv på det gamla och tangenterna i sig är såklart bättre men för 600kr extra är det verkligen värt det, nu när jag provat så undrar jag kan man säga att detta är en stor hype?

Kan ta ett exempel, man börjar onanera vid ca 10-årsålder och får sedan ha samlag först vid 15-18 och alla som har gått igenom detta vet ju vilka förhoppningar man har "detta ska bli så mycket bättre än det jag ägnat hela mitt liv åt varje dag sedan jag fyllde 10 år och vilken jävla besvikelse".

Min slutsats, jag är imponerad men ändå inte det är inte värt dom 600kr extra i mitt tycke som man lägger och detta är ett av de billigare tangentborden med mekaniska brytare.. Vad är era åsikter?

Permalänk
Medlem

Jag gick också från ett tangentbord i 100kr-klassen till ett mekaniskt, lätt värt 5-600 kronor. Visserligen provade jag typ ala brytare innan jag köpte mitt så jag visste ju vilka jag tyckte va bäst. Se om du kan prova andra brytare för o se om du gillar nån annan sort bättre.

Permalänk
Medlem

Sex för mig var i alla fall som dag och natt från onanering, men det är väl individuellt, precis som mekaniska brytare.

Nu valde du ju dock röda, som förmodligen gör minst skillnad från rubber domes eller vad ditt gamla nu hade.
Jag gick till blåa och när jag sätter mig vid något vanligt HP-tangentbord i skolan så kan jag knappt skriva på det längre, skriver säkert två fel per ord.

Rubber domes blir ju även väldigt sunkiga efter något år, medan mekaniska i princip inte slits ut.

Visa signatur

i5 750 @ 3.9 GHz | NH-D14 | P7P55D |GTX 960 | Vulcan 8GB | Seagate 600 480 GB | Newton 650w | P280 | Dell U2515H

Permalänk
Medlem

Det är väl mycket personligt, sedan som Rydisen säger så är väll de röda de som liknar rubber domes mest.
Själv har jag klara (clear) brytare och jag kan knappt använda rubber domes längre.

Permalänk
Medlem

Vitsen med mekaniska är ju att du inte nöter ut dem på 2-3 år (eller tidigare).
Själv ligger jag på minst 1m keypress i månaden, 90% är på 10 tangenter. 1-2 år med rubberdome så är de märkbart sämre.
Har 3 tangentbord där F1, F2, F4 är slut.

Visa signatur

i9 11900k ||32GB 4000MHz CL15||ASUS ROG STRIX Z590-E||Noctua NH-D15s
Intel Arc a750 ||Samsung 980 pro|| EVGA Supernova G3 850W
Asus xonar essence STX|| Lian-Li O11 Dynamic XL
Asus VG27AQ 165Hz IPS, Sennheiser HD650, Logitech g502 Hero, fUnc f30r, Vortex TAB90M, Audio-Technicha ATR2500x-USB
Server: x10SL7-F, Xeon E3 1230v3, 32GB Samsung ECC ram, 6x3TB WD RED, FD Node 804.

Permalänk
Medlem

Älskar verkligen din liknelse, bra där. Jag kör själv med blåa brytare då jag suktar efter det där riktigt härliga klickljudet, likt en gammal skrivmaskin. Svarta är bland dom sämre, tunga framför allt, till spel är dom dock utmärkta.

Visa signatur

🖥️ Fractal Design Node 804 • Asrock Fatal1ty X99M Killer • Intel 5820K • Noctua NH-U12S • Corsair Vengeance 16GB • Gigabyte GTX 970 • be quiet! Dark Power Pro 550w • 2x Intel 520 120GB • 2x 1TB • 1x 3TB
💻 Microsoft Surface Pro (8GB/128GB)
 iPhone 11 64GB 🎧 SONY WH-1000XM3
🎵📲 SONY NW-ZX300 64GB [Region changed & Mr Walkman custom firmware loaded] + 256GB xtra • Audio Technica ATH-M50X

Permalänk
Medlem

Fick ett gott skratt av din liknelse, så tack för den!

Men precis som föregående skrivit så är ju röda brytarna väldigt lätta och ger inte någon feedback överhuvudtaget. Detta betyder på gott och ont att de är extremt lika de vanliga membran tangentborden, förutom att membran tangenterna oftast blir sega eller utnötta snabbt. Och dina röda brytarna kan troligtvis behålla sin känsla i många många år om du tar hand om tangentbordet. Fördelen är ju just att de är lätta och därför är väldigt bra lämpade för snabba repetativa nertryckningar som man oftast gör i spel. Nackdelen är att du inte får så himla mycket "mekanisk" känsla ifrån dem.

Men jag har också testat olika tangentbord och brytare och bytte nyligen över till de blåa cherry mx. Därför att just få den där skrivmaskins känslan när jag jobbar eller skriver på tangentbordet. Och som sagt jag spelar ändå mest FPS spel på datorn när jag väl spelar, och de har fungerat över förväntat trots att de blåa inte är optimala för FPS spel. Men just känslan att använda brytare som ger någon form av feedback gör att det blir en helt annan känsla att använda tangentbordet. Förutom just detta så finns det ju massa andra fördelar med de mekaniska tangentborden, tex när det kommer till "antighosting" där du som regel kan sluta tänka på detta överhuvudtaget då NKRO(alla knappar samtidigt) mer eller mindre är standard för de flesta mekaniska tangentbord.
På de vanliga membran tangentborden hittar man oftast ganska snabbt knapp kombinationer som inte fungerar samtidigt, och får därefter vänja sig vid diverse tekniker när dessa kombinationer måste användas(tex, släppa en av knapparna för att få tillgång till en annan).
Så man slipper verkligen den där anpassningen samt att man slipper kanske köpa ett nytt tangentbord inom 1år pga knappar som blir svampiga eller slutar fungera.

Sedan är det upp till var och än vad man tycker dessa fördelar är värt att betala för. Vissa tycker nog att det är okej att köpa ett tangentbord för 100kr och sedan helt enkelt bara kasta de gamla och köpa ett nytt lika billigt efter man slitit ut de. Men för min del så ger blåa, bruna brytare mig ett bättre flyt när jag skriver och spelar. Och har man ett intresse som man brinner för, så kan det vara värt att ge lite extra för kvalité och funktionalitet.

Visa signatur

Asus ROG STRIX B550-A GAMING | Gigabyte Geforce RTX 3070 OC edition| AMD Ryzen 7 5800X3D | Arctic Liquid Freezer II 280mm | Corsair 16GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz LPX | Corsair 780T Big Tower Vit | Cooler Master V650 80 Gold | WD BLACK SN750 SE 1TB NVMe™ SSD | Segate Barracuda 3TB | Alienware AW2721D 27" G-Sync 1440P@240hz |
It aint about power, it's about balance!

Permalänk
Tangentbordskonnässör

Det hela beror ju helt på hur mycket du använder ditt tangentbord. Är det så att du bara sitter och spelar lite och inte direkt använder tangentbordet mycket så är det ju klart du inte tycker att det är värt det.

Men är det så att man sitter vid datorn X antal timmar om dagen och faktiskt använder tangentbordet så är det bättre både ergonomiskt och effektivitetsmässigt med tanke på att man blir van med hur ett tangentbord fungerar och känslan är den samma tills brytaren dör i princip, speciellt med röda och svarta brytare, blå, bruna, clears mm som har taktil feedback kan faktiskt ändra känsla efter 10~ års användande.

Men det är ju som med allt annat, vissa väljer att pressa in X antal tusen kronor för att få bra prestanda i datorn, sen sitter man med sunkig skärm för att man var tvungen att offra pengar någonstans, vad har man för nytta av bra grafik om man sitter med en skärm som ändå inte kan göra grafiken till rätta?

Sen sitter ju jag med 2st Filco, 2 Ducky, ett Phantom, ett HHKB2 PRO och X antal Cherry tangentbord så jag kanske inte är rätt person att prata om just tangentbord och deras prisvärdhet.

Permalänk
Medlem

Jag klarar inte av längre att använda rubbet dome tangetbord utom i nödfall högst tillfälligt, så för mig är ett bra mekaniskt värt 600 mer eller för den delen 1000+
För min del med blå eller bruna brytare, röda kan funka men helst inte, och svarta brytare borde det vara varningstext på, dessa brytare kan endast tryckas ner med hjälp av domkraft

Visa signatur

Acer Predator Helios 300

Permalänk
Hedersmedlem

Rubber dome i form av Keytronics Ergoforce har jag några och de är faktiskt riktigt bra med långt, tydligt slag och håller länge. Ingen skillnad alls efter ett par tre år. Dock är mekaniska definitivt bättre. Har ett nytt K90 liggandes (med red) som jag fortfarande inte kopplat in. Hmm, borde ta mig samman snart.

Rubberdome på Micorsoft X6 är däremot en katastrof och jag har fått byta ut fyra stycken på lika många år. Tur att det gått på garantin, men nu är det sista också kass, så aldrig mer sådant microsoftskräp. Andra, som Logitech, klarar iaf av att bygga billiga saker som håller, även om känslan inte är den bästa.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Entusiast

Jag har MK-85 med röda brytare, det är kanske ingen höjdare att skriva på men jag tycker det gör stor skillnad i spel. Vågar lita mer på tangenterna. Och att de triggar innan de bottnar är för mig guld värt. Det gör att det känns extremt responsivt jämfört med rubberdome som triggar när man pressar gummiplopparna mot ledarna i kretskortet.

Jag har också stora problem med skräpet till tangentbord på jobb, det är riktigt äckligt att skriva på efter att ha vant sig vid mekaniskt