Hej
Jag har sökt under en längre tid efter ett snyggt och bra tema till wordpress för att göra en enkel sida som ska funka som ett business card.
Dvs, rätt lite information. Kort och konsist, inte massa grafik och bilder, enkel och snygg presentation av mig... lite som en plattform för att länkas vidare till alla sociala medium etc.
Tänkte höra om du har några tips på andra. Är alltid öppen för nya förslag.
En till fråga.
Jag har inte bestämt mig för domän namn än.
Jag har en domän som är "förstaboktav i förnamn och sedan efternamn" (Johan Eriksson = www.jeriksson.com)
Jag funderar dock på att köra förnamn och efternamn i ett (www.johaneriksson.com)
Dock har jag ett unikt efternamn, som inte en jäkel kan stava till. Vilket gör att jag inte gillar att använda det i adressen.
Ett tema jag tycker är snyggt, och också där man har stor frihet att styla den som man vill ink alla googles webfonts som kan specas i detalj var i färg och storlek + även normal brödtext om man så vill, och att den också är enkel att hantera, är denna
Håller på att utveckla en site med just denna nu, är bland det bästa tema jag jobbat med.
Temat du har hittat är dock bra enkelt och snyggt + gratis vilket inte Karma är.
Tycker att det förslaget med domän var bra, domännamn ska vara enkla att utläsa och stava till, men samtidigt spegla lite vad det är för typ av site, tex din blir om dig själv då passar namn bra.
jag heter något annat i efternamn som är unikt och stavas som ingen tänker sig.
därför tänkte jag att det kan vara dumt med det som adress... då jag inte bara kan säga det till folk.
men mitt förnamn är vanligt och då är alla domäner tagna.
nackdelen med ditt tips är att det kostar.
jag vet inte om jag vill och har råd att köpa ett tema utan att ens veta om det kommer funka för mig.
350kr på något sådant är ändå mycket pengar för mig.
Krångliga domännamn ska man helst undvika, speciellt när det är en väldigt personlig site om dig själv.
Så enkelt och kort som möjligt, så du bara kan säga domänen till nån och dom kommer hitta den omgående.
Tack, synd igen att de kostar. Så många som ser bra ut... Men jag har inte råd att sattsa pengar på något som kanske inte blir som jag tänkt.... Ja även 50-100kr.