Visa signatur
Lägenheten: i72600k @ 3.4 GHz; HD 7970; 8 GB ram; Cooler Master HAF 922.
Frugans: AMD phenom2 X4 955 @ stock; HD5850; 4GB ram; antec skitchassi
Sommarstugan: i3 540 @ 4.3 GHz; HD 5850; 4 GB ram; Cooler Master CM storm
Köpt en ny samsung 9-serie med 13,3" skärm. Problemet jag upplever är att de första 10 minuterna när jag slår på datorn så flimrar skärmen en hel del, alltså hoppar upp och ner några hundra pixlar 10ggr per minut. Det är ganska irreterande men går över när datorn blivit varm. Flimret kanske kan förklaras som en degauss på skärmen fast upprepade degaussningar.
Nu funderar jag på om detta kanske kan vara någon autjustering så löper amok men lugnar ner sig eller om det är hårdvarufel och därmed bör lämnas in till leverantören. Det sitter en i5 3517U med HD4000 grafikchip i min samsung.
Datorn är inköpt för bara två veckor sedan och fungerade bra de första 3-5 dagarna men fick problem efter transport till min sommarstuga 30 mil bort. Transporterade den i min datorryggsäck i bagaget på bilen så knappast en traumatiserande upplevelse för datorn, dock kan den blivit aningens kall om detta kan påverka. När jag startar upp den är den relativt kall varje gång här på sommarstället så är det det som är problemet? Det hade ju kunnat förklara varför problemet försvinner efter 10 min ungefär.
Jag vill nog inte ha detta problemet med en bärbar dator för 8000 dock.
Någon som haft liknande problem och har lösning eller lämnade in den till återförsäljare. Köpte min hos Inet när deras bundle var så billigt, tror inte Inet har något problem med att ta in den på garantin.
Lägenheten: i72600k @ 3.4 GHz; HD 7970; 8 GB ram; Cooler Master HAF 922.
Frugans: AMD phenom2 X4 955 @ stock; HD5850; 4GB ram; antec skitchassi
Sommarstugan: i3 540 @ 4.3 GHz; HD 5850; 4 GB ram; Cooler Master CM storm
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.