Spela Swemantle! Du vet att du vill.
Ibland har jag fel, men då är det någon annans fel.
Hej har en Asus Zenbook prime UX31A -
http://www.dustin.se/product/5010666599/asus-zenbook-prime-ux31a-ci7-1-9-8gb-256-ssd-touch-fhd-13-3-w8/#intcmp=searchProvider_SiteSeeker
Jag ska nedgradera till win7
Problemen bara söker upp mig på denna.
Har extremt stora problem att hitta extern CD läsare. Har hittat att man kan ändra lite i bios så man iallafall kan hitta CD läsaren, men vid uppstart ( startar via cd läsare med win7 skiva i ) så kommer man till första loading screenen sen fastnar den där i flera timmar och några dagar ( har låtit den stå på ).
Sen så startar man om men då hittas inte CD läsaren så man måste gå in i bios ändra tillbaka inställningarna , starta om -ändra igen , starta om - 50/50 om den hittar CD läsaren igen. Sen hålla på så i en ond cirkel.
Har testat med en bootbar USB där jag fört över win7 skivan på men då får man exakt samma problem.
Har vart i kontakt med ASUS support tidigare och dom hade inte vart med om något liknande och beskrev mig igenom BIOS ändringarna.
Har ingen vanlig hårddisk så vet ej hur man kan rensa den ( rensa och installera clean ). Men då har jag ju fortfarande problemet med booten.
Någon som har en lösning på detta problem ? eller vet vad som kan vara fel ?
Mvh Marcus
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.