Bildgalleri som är responsive - behöver snabbt hjälp.
Hej,
Jag gjorde en sajt åt en kompis för några år sen, som en tjänst och för att det var kul. Den är enkel och har ett bildgalleri med en thumbnails-rad som kan klickas för att visa en större bild vid sidan. Ingen lightbox alltså.
Nu frågar han om jag kan uppdatera den snabbt till imorgon så att den blir responsive och funkar på smartphones och paddor. Jag sa att två dar är ganska tajt, men att jag kunde försöka hitta nåt ready-made theme för wordpress eller kanske använda en biolerplate eller nåt. Jag kikade lite på HTML5 Boilerplate men tyckte ändå att den verkade lite komplicerad.
Är det nån som har några tips på ett lättanvänt tema eller boilerplate eller annan lösning?
Jag använder jQuery Masonry för att lista alla mina fotografier på startsidan och även på andra sidor, på mitt galleri. Det är mycket flexibelt och man kan göra så att jQuery Masonry anpassar sig efter skärmens storlek, som du kan se på deras webbsida.
Det finns några jquery carousel för swipe, men swipe funkar lite sisådär i html.
Du skulle kunna skriva en javascriptfunktion som räknar på sidans bredd, sen vid onscroll om scroll är mer än t.ex. hälften, snappar man resten på plats, d.v.s scrollar sidan lika mycket som sidans bredd. Typ. Är ganska lätt att koda, sen om det kommer vara en smidig animation, det är ju frågan hehe.