Chassi, vinkelslip, ekskiva, CAD/CAM, CNC fräs.

Permalänk
Medlem

Chassi, vinkelslip, ekskiva, CAD/CAM, CNC fräs.

Då vi skaffade en smart TV som trots allt var rätt dum så fick den gamla datorn bli den smarta biten, men den rätt stora burken var inte så snygg på golvet bredvid TV möbeln så när jag ändå skulle köpa en ek skiva för att bygga en liten hatthylla så tog jag en stor så det räckte till detta också.
Botten är 12mm plywood med ett 120mm hål för fläkten i nätagget. Resten är i 18mm linoljad ek. Chassifläkten är infälld 15mm från insidan.
All ventilation och urfräsningar för fläkt och DVD mm är ritat och CNC fräst i det CAD/CAM system som jag har på jobbet.

DVD brännaren är infälld med 4mm ek limmat på släden samt en liten ek knapp.
Har redan en Blu-ray spelare så det får duga med DVD så länge.
Återstår att fixa en strömknapp i ek.

Jag är kanske knäpp som sätter ett CX agg i en linoljad trälåda men det har funkat fint i 2år så jag litar på det.
Ett modulärt hade helt klart varit både snyggare och bättre men dom pengarna försvann i mitt andra datorbygge.

Nu fattas bara en matchande TV möbel!

Visa signatur

be quiet! Silent Base 601 l Asus ROG strix B450F l Seasonic Focus GX 750W l AMD Ryzen7 5800X3D l Zalman CNPS17X l G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600Mhz 2x16GB CL16 l Gainward RTX 3080 PHOENIX V1 LHR l Kingston A400 240GB M.2 SSD l SSD OCZ ARC 100 240GB | Seagate Barracuda 2000GB l DIY simracing rigg l Oculus Rift l Asus 27" VE278H l

Permalänk
Medlem

Gillar 3dje bilden!
Bra jobbat

Visa signatur

"They took my stain!"
Anonyma Jonas