En Video8 eller Hi8 kamera spelar in analogt på ett Hi8 band. Hi8 ger bättre bild än Video8.
Övriga system spelar in digitalt på banden.
En Digital (D8) kamera spelar in digtalt på Hi8 band som är större i formatet än Mini-DV kassetter.
Micro-DV kassetter är ännu mindre än Mini-DV.
DVD kamera spelar in på DVD-skivor som oftast är mindre än vanliga DVD-skivor.
Ska du föra över en analog bild till datorn går du det via graikkortet eller en annan analog videoingång om datorn har det.
Digitala kameror har Firewire utgång och då måste du ha en motsvarande ingång eller firewirekort i datorn.
Tänk på att man ibland vill föra tillbaka sin film från datorn till kassettband igen och då måste kameran ha Dv-in också, vilket en del inte har på grund av att det då är en videobandspelare som då ska beläggas med videoskatt.
DVD-kameror använder oftast USB eller USB2 för att ansluta till datorn.
För att spela upp filmen på tvn använder man de kablar och adaptrar som följer med kameran, vilka man använder beror på vilka ingångar tvn har, vanlig Komposit-signal eller S-video om tvn har en sån ingång.
Man kan då självklart också koppla in detta till videon för att föra över inspelningen till VHS-band.
DVD-kamerorna är än så länge i sin första generation och är än så länge lite mer klumpiga och ovanligare än Mini-DV som säljer rätt bra nu pga att priserna har dalat en del.
På Mini-DV sidan finns det många bra att välja på, Panasonic har bland annat börjat sälja en del NV-GS3 och 5 som ligger bra i handen och då ger en stabil bild.
Hoppas att jag har fått med allt.
En bra sida med många olika kameror på:
http://www.cyberphoto.se/pri_videokam.php