Permalänk

Öka hastigheten

Hej. Kanske det är en dum fråga men det är därför jag frågar

Jag har 10Mb internet (10M/1M FullRate) med en sån här router
http://www.huuto.net/kohteet/bewan-iad-a2100n-adsl_wlan-modeemi/256731316

Sen har jag ett mobilt internet som jag knappt använder (ingår i paketet)
Det är en USB-sticka http://www.elisa.fi/saunalahti/asiakaspalvelu/530.25/huawei-e1820/

Finns det någon möjlighet att koppla ihop dem så att ett WIN7 kan använda båda samtidigt?? så att jag skulle kunna använda teoretiskt 10+8Mb??
Jag tror att man kan inte vara ansluten till båda men finns det möjlighet att koppla den till routern?? Eller ett annat sätt?

Eller är det omöjligt att använda båda samtidigt?

Permalänk
Medlem

Ingen möjlighet för detta önskemål..

Permalänk
Medlem

Mer påkostade routrar kan ha stöd för två WAN anslutningar. Jag vet folk som kör två ADSL modem (på två olika ledningar då) genom en router exempelvis. Med fiber är det nog vanligast dock. Ofta är det årimära att få redundans, men även smart nyttjande av de två anslutningarna funkar. Dock kostar ofta dessa routrar en del och teoretiskt sätt bör man inte få ut exakt dubbla hastigheten då den rimligtvis inte bör kunna kommunicera med en och samma TCP anslutning från två håll. Utan det är mer om man har många uppkopplingar igång sammitidgt som det kan hjälpa till.

Visa signatur

Gigabyte Aorus Master | 32gb DDR4 3466MHZ CL14 | Ryzen 3950X | 3080Ti
En lång rad Intel system som barnen fått som speldatorer, VR-dator, massa bärbara, servrar, RPi's och andra boxar :P

Permalänk

Det går att lösa med mjukvara på datorn, men då med begränsningen att inte alla dator er på nätverket kan nyttja den högre kapaciteten.

http://www.connectify.me/dispatch/

Kostar dock en liten slant men inte så värst mycket om du värdesätter den högre kapaciteten och inte har några andra enkla alternativ.

Permalänk

Det var synd att det inte fanns något enkelt men jag ska inte klaga... 10Mb räcker långt!

Tack för svaren, kan sluta fundera på detta nu.