Det tycker jag inte. Man får inte uppfattningen att något "suger" utan anledning, och jag anser inte att jag har någon bevisbörda. Men du skall ändå få några exempel.
Exempel 1) Varje gång våra tekniker ringer IBMs support för att felanmäla trasig hårdvara påpekar IBMs support att vi inte har 24/7 avtal på just den hårdvara det gäller. Både vi själva och IBM vet dock att vi har det, och IBMs supportkille lovar att kontrollera och återkommer sedan med en ursäkt och säger att vi visst har 24/7-avtal. Detta har hänt hundratals gånger.
Exempel 2) End of lease-hanteringen är totalt vilsen. Vi begär lista på vilka maskiner vi måste skicka tillbaka. Listorna vi får är ALLTID totalt felaktiga och listar såväl felaktig hårdvara(ofta blad istället för rackservrar, eller tvärtom) som felaktiga serienummer. Vi skickar tillbaka hundratals maskiner varje månad, och det är ALLTID strul.
Exempel 3) Problem som inte är av kritisk art kan ta flera år att åtgärda. Tex hade IBMs 3850 X5 modell 7143 problem med QPI-länkarna, vilket rapporterades som ett kritiskt fel av RSA/IMM, och i sin tur av vår övervakning. Servrarna fungerade ändå, men eftersom larmen inte gick att filtrera bort samt att servrarna kraschar om man lägger på ny firmware så var de problematiskta att hantera. Dels var det svårt att urskilja om/när servrarna fick något annat kritiskt fel, eftersom de konstant larmade att det var kritiskt fel. Dels kunde vi inte uppgradera firmware enligt våra standardprocesser, utan fick undanta dessa maskiner. Vi anmälde först detta fel i april 2011 och har till slut nu i mars 2013, efter flera möten med deras kundansvariga, fått det åtgärdat. Vi tvingade IBM att driva en complaint process, och det ledde till att QPI-wrap-korten byttes.
Exempel 4) Reservdelar i annat land. En stor andel av all trasig hårdvara som måste bytas kan inte bytas samma dag, eller ens dagen efter, trots att vi har 24/7 avtal med 4 timmars inställelse. Varför? För att IBM inte har reservdelslager i Sverige. Tydligen är de där 4 timmarna inte värt ett jota, det enda det betyder är att de behöver ändra status på vårt rapporterade fel till "processing". Dvs i praktiken blir det likadant som supportleveln "next business day", bara att det kostar betydligt mer.
Det finns naturligtvis många fler exempel på hur dåligt IBMs, åtminstone svenska, verksamhet fungerar. Detta är bara några som poppar upp på direkten. Med tanke på att vi köper hårdvara av dem för tiotals miljoner varje år, hundratals globalt, så kan man tycka att de borde förstå att de måste sköta sig bättre. Men icke. Många av våra avdelningar har som sagt infört säljstopp på IBM System X, och inom kort kommer vi totalt ha avvecklat IBM som leverantör för x86-servrar.
När du ger såna där exempel tycker jag att du har belägg. Missförstå mig rätt; om du läser om det du skrev förut och kisar lite är det väldigt likt alla som bara skriker utan att ha belägg.
Det låter ju helt sjukt att ni inte får 24/7 om ni har sådant SLA. Jag har bara haft med HP och Dell att göra och där har jag inte alls såna problem. Vi ger serienummer på maskinen i fråga och de ser att vi har 4 timmar on-site eller vad det nu kan vara.
Eller ptja, det står kanske nån XIV där men den sköter dom ju själva
i7 10770K, NH-D15. 16GB corsair. RTX 3080. 3TB nvme. Samsung G9. Fractal Torrent Compact. Corsair RM850.
Logitech G pro wireless mouse. Logitech TKL915 wireless. Logitech Pro X Wireless.
Macbook pro M1 (16GB, 512GB). HP Reverb G2.
www.bamseclockers.com