Tappar delar av internet när trådlösa är på!
Hej, för några dagar sen började mitt internet tappa anslutningen mer eller mindre.
Detta kan hända när jag sitter i skype, teamspeak3, dota2, etc. Då jag blir utkastad från följande spel/von program så funkar det utmärkt att surfa in på webläsaren, får ut samma hastighet som jag ska få ut. Tar kanske ca 1-2 minuter innan jag är tillbaks och allt funkar igen. Sen är det bara en tids fråga innan jag blir utkastad igen. Det kan vara allt från 1 minut till flera timmar innan de sker igen.
Jag själv sitter på kabel.
Går jag in i router och slår av det trådlösa totalt så funkar allt utan problem.
Första tanken är att nån annan i familjen sitter och laddar ner osv. Men nej, detta kan ske vilken tid som helst på dygnet.
Har kollat alla prylar som är anslutet med det trådlösa under tiden det händer.
Datorerna har varit avstängda, endast telefoner samt min dator har varit anslutet.
Så då kanske nån utomstående smygtar mitt internet? Väldigt tveksamt då jag inte ser något annorlunda i clientlistan än de IPn våra datorer/telefoner har. Har dessutom bytt lösenord på de trådlösa bara för att vara på den säkra sidan. Dessutom kan de ju som sagt ske mitt i natten när endast jag använder internet. Och då stängar jag av det trådlösa och inga problem alls!
Detta har aldrig hänt förut på ca 10 månader då jag införskaffade mig bredbandet.
Vi har ett ZyXEL P-2601HN-F1, med Bredband telefoni och TV paketet från Bredbandsbolaget, 24 mbit via telejacket.
Telefonen är inte inkopplad utan köpt endast pga billigare pris pga rabatt.
Tv funkar som den ska hela tiden. Inget som stör den då internet "begränsas" för mig och andra.
TV och min dator är de enda som kör kabel. Resten är trådlöst.
Har inte möjligheten att testa en annan router, men har tänkt att kontakta supporten för att få ett nytt då jag gissar på att det är routern som gjort sitt.
Men innan jag gör de tänkte jag se om någon här kanske vet vad felet är!
Tack på förhand!