Battlefield 3 blånekar att starta

Permalänk
Medlem

Battlefield 3 blånekar att starta

Hej!

Ända sedan i går blånekar Battlefield 3 att starta från Battlelog (vilket är ett krav, såklart). När jag har valt en server, så dyker ju den där lilla rutan upp längst ner till vänster. Sen öppnas Origin (2 fönster; huvudfönstret och molndata-fönstret) och texten "Joining server..." dyker upp i rutan. Sen händer det absolut ingenting mer! Detta gäller även för kampanjen.

När jag köpte spelet för någon dag sedan, klickade jag på en server, den laddade lite och Battlefield 3 startades - inga konstigheter! Dock buggar anslutningen till en server rätt så mycket; oftast står den bara och tuggar inne i spelet och ingenting mer händer. Jag är då tvungen att antingen trycka Alt + F4 eller Ctrl + Alt + Delete för att ens komma tillbaka till Windows.

Är det någon mer som har haft det här problemet och som har löst det? Snälla, berätta hur ni löste det!

Tack på förhand.

Visa signatur

Citera mig om du vill att jag ska hitta till ditt svar.
airikr.me /device:desktop

Permalänk
Medlem

Prova en annan webläsare
Samt reparera spelet i origin genom att högerklicka på på BF3 ikonen

Visa signatur

CITERA FÖR SVAR

Ah, MX Blues, the power of nuclear bombs at your fingertips!

13700KF / Gigabyte Z790UD / 32gb DDR5@6000mhz / Powercolor RX 6700 XT 12Gb / NZXT HALE90 750 / NZXT H2 White

Permalänk
Medlem

vilken webläsare ?
kör själv nyaste firefox med lite diverse tillägg och det funkar fint ^^

Visa signatur

Ryzen 5 5600, MSI B450 Tomahawk Max, 2x8 gb kingston reaper 3200 mhz @ 3000 Gigabyte GTX 1660 Super OC och nätagg be quiet 700w SSD: 120 gb pny cs 900, Kingston Fury 1 tb, wd blue ssd 500gb

Permalänk
Medlem

Installera/ominsatllera Punkbuster.

Visa signatur

Speldata: 10700KF | 32GB DDR4 | 2070 Super
HTPC: Asus MiniPC PN50
NAS: OMV 6 + 9TB

Permalänk
Medlem

Vad Ang3r säger. Testa att "reparera" spelet i Origin. Flertalet gånger har jag själv blivit tvunget att göra det efter BF3 uppdateringar.

Visa signatur

Asus Delux X79 - Intel i7 4820k OC 4.8GHz - 32GB Kingston Beast @2400MHz - 2x EVGA GTX570HD 2.5GB SLI - EK Watercooled

Permalänk
Medlem
Skrivet av Ang3r:

Prova en annan webläsare
Samt reparera spelet i origin genom att högerklicka på på BF3 ikonen

Skrivet av Nisse86:

Vad Ang3r säger. Testa att "reparera" spelet i Origin. Flertalet gånger har jag själv blivit tvunget att göra det efter BF3 uppdateringar.

Jag har försökt att reparera installationen 2 gånger och även startat om Origin en gång, men jag får följande fel varje gång:

"Ett ospecificerat nedladdningsfel har inträffat. Avbryt och starta om din nedladdning. Fel: 7049:403"

När jag Googlade på felets nummer, så att säga, så verkar detta problem dyka upp när man har en VPN-anslutning. Saken är den att jag inte ens har något VPN-program installerat. Det kan även bero på att jag inte har BETA-versionen av Origin, men det ska de verkligen inte kräva av mig!

Enligt Origin, så har jag den senaste versionen av Battlefield 3. Jag ska inte behöva avinstallera och installera om spelet.

Skrivet av mini-z1994:

vilken webläsare ?
kör själv nyaste firefox med lite diverse tillägg och det funkar fint ^^

Jag använder Google Chrome. Firefox hänger sig bara hela tiden vid uppstart och tar mycket prestanda, så... nej, tack xD Jag testade dock Firefox lite snabbt och jag fick samma fel.

Uppdatering
Jag har testat att starta om datorn och genomföra en ren installation av Battlefield 3 (avinstallera > installera). Problemet är inte löst! Ska testa reparera installationen igen i morgon, för jag orkar inte med den här skiten i kväll -.- Ångrar nästan att jag köpte spelet! Jävla EA!!

2013-04-25, 01:05: Uppdatering #2
Jag pratade med EAs support tidigare i går (det är torsdag nu *pekar på klockan*) och vi testade alla möjliga vanliga problemlösningar som inte funkade. Han som jag pratade med mig skickade ett e-postmeddelande till mig om ett program som heter UO Trace och så ska han ta upp detta ärende med EAs experter, så nu väntar jag bara på svar från dem.

2013-04-26, 17:29: Uppdatering #3
Jag orkar egentligen inte vänta en enda dag till, så jag ringde till EAs support och frågade om de har tittat på mitt problem. Det hade de tydligen inte, då han skickade ett till e-postmeddelande till mig. Denna gången om hur man öppnar alla deras 10 portar. Det gick inte, så jag ringde till Bredbandsbolaget och de hittade inga problem, så de bjöd mig på 6 minuter för att prata med Bredbandsexperten (vilket jag höll med några sekunder ). Även de kunde inte hitta något, så vi testade att brygga min router (låta routern agera som en vanlig switch) - samma fel åter igen.

Jag har nu skickat ett e-postmeddelande till EAs support då de "krävde" ett svar genom e-post, så jag får snällt vänta tills i morgon -.- Jag säger det då bara, aldrig mer ett spel från EA för min del! Jag har aldrig haft såhär mycket problem med ett enda spel under hela mitt liv, som jag har nu med Battlefield 3. Alltså! Jag blir galen!! >< Sluta skapa en massa krångel, EA!!

2013-04-27: Uppdatering #4
Jag inaktiverade Kaspersky Internet Security 2013 helt och försökte starta spelet. Den här gången lyckas spelet att starta, men det kraschar direkt när det väl ska bli aktivt på skärmen. Jag ska nu felsöka. Äntligen alltså! Förhoppningsvis får jag igång det och jag kommer såklart hålla er uppdaterade om vad som har hänt.

2013-04-30: Uppdatering #5
Jag ringde till EAs support och skällde ut dem rätt så grovt. Han som tog emot mitt samtal, stod på sig och skällde ut mig. Han var dock mer kunnig än vad de andra 2 jag har pratat med, när det gäller felsökning. Vi testade alla möjliga saker, han pratade med sina kollegor, bad mig kolla saker och sånt. Till slut fick vi skiten att fungera - äntligen!! Problemet var att något program stördes i bakgrunden. Vi testade nämligen att inaktivera alla tjänster som inte tillhörde Microsoft i msconfig > Tjänster. Efter omstarten, startades spelet.

Problem solved! <3

Visa signatur

Citera mig om du vill att jag ska hitta till ditt svar.
airikr.me /device:desktop

Permalänk
Medlem

vad var det för program som stördes? min kompis har samma problem nu

Visa signatur

CPU: Intel Core I5 3570K | Moderkort : Asrock Extreme4 Z77 | GPU: Asus GTX 760 Striker Platinum | RAM: 16 GB Corsair Vengeance | HDD: 1 TB Seagate Barracuda | Chassi: NZXT Lexa S | HDD: Kingston HyperX 3K 240GB
PSU: Corsair HX650 650W | Kylare: Antec Kühler H2O 620