Permalänk

Söker en bra quadcopter!

Hej jag har helt fått upp ögonen för drones. Jag letar just nu efter vart jag skulle kunna köpa lösa delar för att bygga min egen, typ som http://www.hobbyking.com/, fast vet inte riktigt vad jag ska ha. Det jag vet är att den ska ha minst 4 propellrar.

Min budget ligger på c 4000:- och då ska jag försöka köpa en begagnad Go Pro hd3 också.

Brukar man få med fjärrkontroll eller hur fungerar det?...

All hjälp uppskattas, är ny in i detta, verkar vara en perfekt "nördig" hobby

MVH Philip

Permalänk
Testpilot

Det finns vad jag vet inte så många helt färdiga kit med kontroll och allt utan vanligast är att man plockar ihop sitt egna system av lösa komponenter:
Chassi/ram (frame)
Styrenhet (flight controller)
Radiostyrning (sändare + mottagare)
Motorer
Fartreglage
Batteri

Vill du ha ett helt färdigt system som funkar direkt från början utan direkta kunskaper kan du köpa exempelvis DJI Phantom men den får du inte för 4000kr: http://www.dji-innovations.com/product/phantom/
http://mikrokopter.nu/product.html/dji-phantom-rtf

Vilka komponenter man ska ha om man bygger allt själv är svårt att säga då det finns så mycket att välja mellan, ett tips är att läsa på forum om vad andra har valt, RC Groups är ett bra ställe att börja på, här är multirotoravdelningen: http://www.rcgroups.com/aircraft-electric-multirotors-790/

Angående affär att köpa från så är nog Hobbyking överdrivet billigast, iallafall om du jämför med svenska affärer men de har även väldigt stort utbud. Jag har handlat av Hobbyking flera gånger utan problem så du behöver inte oroa dig, det enda nackdelen är väl att det tar lång tid att få sina saker (två veckor om man har tur) så man får planera lite och köpa flera saker samtidigt.

Visa signatur

Kolla gärna in min RGB-LED-ljusstake i galleriet
[Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5][Intel Core i5 4690K][Corsair XMS3 16GB][Asus GeForce RTX 2060 Super Dual Evo OC]