Ultrabook 13,3" SSD Enbart studier [8000kr]

Permalänk

Ultrabook 13,3" SSD Enbart studier [8000kr]

Hejsan

Då var det dags att inhandla en ny bärbar då jag förhoppningsvis ska börja studera i höst. Jag kommer inte att behöva köpa datorn för ens i början på augusti så om det finns något där ute som är värt att vänta på så är det inga problem.
Jag hört talas lite om Haswell men vet inte riktigt om det är något som kommer påverka mitt val pga när jag kanske köper den samt budget.

Då jag enbart ska ha datorn för studier så bör den vara så lätt och smidig som möjligt. Då den även ska vara snabb är SSD ett krav, minst 128GB. Skärmen ska självklart vara så pass bra som möjligt för min budget. Jag har inga direkta krav på upplösning men så hög som möjligt är ju ett stort plus.

Min fråga är då, om man sätter en maxbudget på 8,000kr vad har man då för alternativ?
Har för tillfället inga direkta favoriter så förslag uppskattas mycket, äger ni en dator kring denna prislapp och som stämmer in på kriterierna vore det kanon om ni kunde bara skriva en kort sammanfattning va ni tycker om eran modell.

Tackar redan på förhand då jag vet att man alltid får bra respons här på sweclockers!

Mvh Emil

Permalänk

Asus Zenbooks är rätt trevliga. Jag har en själv!

Den här ligger 900kr över din budget, men du får en helt underbar full HD IPS-skräm, ett bra tangentbord och runt 4-5h batteri. Mina 0.2 dollar!

http://www.inet.se/produkt/1970614/asus-zenbook-ux32vd-fullhd...

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Om du ska använda den i höst så vänta för guds skull. Haswell-laptops kommer som förhoppningvis ger 2-3h batteritid överlag samt bättre grafik osv. Måste du ha någonting nu så finns det Macbook Air för 8800kr (http://www.macoteket.se/Categories/Datorer/MacBook_Air/MacBoo...)

Bra tajmade tider att köpa en Ultrabook i juli/augusti 2013.

Visa signatur

MSi GT780R
MacBook Air 13.3" Mid 12
Nexus 4

Permalänk
Medlem

Bäst att vänta på Haswell i3 då de är extremt energisnåla och passar utmärkt för studier. Någon Mac rekommenderas dock inte.

Annars kan man ju bara vänta på Samsung Ativ Book 9 Lite eller Samsung Ativ Book 9 då det har extremt hög upplösning och jag tror priset är runt 8000kr. Vet inte däremot om den har SDD.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 3700X | EVGA GeForce RTX 3080 10GB FTW3 ULTRA | ASUS ROG Strix B450-F Gaming | Corsair RM750X V2 | Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz 16GB | Samsung 980 Pro 1TB | Crucial MX500 2TB | NZXT H500

Permalänk

Tackar för dom snabba svaren! Blir förmodligen till att vänta ytterligare någon månad innan det blir köp för att se vad haswell har att erbjuda. Är lite fundersam på hur jag ställer mig till macbook, det känns rent spontant som ett gediget bygge där man kanske förlorar lite i prestanda men får ändå punga ut för att det är just apple. Rätta mig om jag har fel.
Hur tror ni de nya haswell kommer sig stå sig mot apples macbooks? Det lutar rätt mycket åt att det blir windows men det är alltid kul att se sig omkring!