Permalänk

Hjälp med setup för DS213+

Hej alla,

Har precis köpt mig en Synology DS213+ och har fastnat helt på setupen. Läste en massa recensioner innan köpet och den stora USPen verkade vara att folk tyckte den var så grymt lätt och intuitiv att installera och använda. Är verkligen inte oteknisk, men har i ärlighetens namn dålig koll på nätverk och sådant. Har kört fast gällande ett par moment då jag försöker göra den tillgänglig via Internet (utanför mitt egna LAN) som jag hade velat höra med er om hjälp med:

1) Port Forwarding. Hur funkar det med min setup nedan?
2) Installationspaketet EZ-Internet
3) Cloud Station vs Shared folders

Mitt setup ser ut som följande:

- Kör bredbandsbolaget via telejacket, 24 mbit (+fast IP)
- Kör DS213+ m 2st WD Red 3 GB
- Kör en TP-LINK W8968 modem/router

Har tidigare utgått från Synologys tutorials och instruktioner, men då mitt modem inte finns med i deras lista över stödda enheter rekommenderar de att jag gör manuella inställningar för den.

Mina frågor:

- Hur fasen funkar Port forwarding ? Finns det någon bra steg-för-steg-manual som beskriver detta? På Synology.com bollar de bara över det på användaren (liksom Bredbandsbolaget gör eftersom den inte är deras standardrouter).
- Fixar EZ-Internet alla inställningar? Fick känslan av att det var en massa olika ställen man behövde göra andra inställningar för att få åtkomst till NASen via FTP och WebDAV. Eller löser EZ-Internet åtkomsten till de ytorna med?
- Hur förhåller sig Shared folders gentemot Cloud Station? Jag kör flera olika projekt med olika samarbetspartners som jag dels vill synka foldrar med, är då Shared folders rätt sätt att göra det på? Eller ska man bjuda in dem till Cloud Station alternativt Bittorrents Sync-app?

Mycket tacksam för svar!