Kan inte partitionera 80gb HD

Permalänk
Medlem

Kan inte partitionera 80gb HD

Min dator är utrustad med två hårddiskar varav den nyaste införskaffades i höstas och ligger på 80gb (IBM). Nu när jag vill slänga ut den äckliga gamla samsungdisken som tjuter värre än grannens trimmade javamoppe, stöter jag på ett otrevligt problem.

Jag vill partitionera disken (av naturliga skäl) men nekas i partition magic pro 7. I wizard-läget säger ett felmeddelande att disken innehåller partitioner som inte kan flyttas och jag hänvisas till "operations menu" men där är alla alternativ gråmarkerade (alltså de går inte att välja). På den gamla disken, den som ska dumpas, går partition magic med på att göra vad som helst helt utan problem.

Är det någon som vet vad jag kan göra åt saken annat än att formatera om skiten (vilket känns dumt då jag har 60 gb filer jag gärna vill ha kvar)? Disken är NTFS-formaterad.

Permalänk
Medlem

Kan du specifiera vad du kan göra med den nya disken.

1. Vad säger BIOS vid uppstart.

2. Sitter båda diskarna på samma kabel? Har du satt den som master eller slave?

3. Är den nya disken redan sedan tidigare körd och därmed partitionerad?

4. Kör du DOS-versionen av Partition Magic (PM) - om inte GÖR DET!

5. Om inte PM funkar, vad säger FDISK?

3.

Permalänk
Medlem

vilket OS kör du? i win2k och XP kan du ju partitionera inne i windows med windows egna 'verktyg'. gå in på datorhantering i administratörsverktyg och tryck på 'diskhantering'...

man behöver inte göra det jobbigare för sig själv än man måste...

Visa signatur

In a world without walls and fences, who needs Windows and Gates?

Permalänk
Medlem

Jag kör XP och vad jag vet kan man inte hålla på med ntfs i dos (eller kan man?) Om man kan hur skaffar jag PM för dos?

Bios säger inget dumt eller dåligt vad jag kan se.

Hårddiskarna sitter på samma kabel, den ena är master och den som jag försöker partitionera är slave.

Jag har kört med disken i ungefär ett halvår så den fungerar bra och är ntfs-formaterad.

Fdisk säger att disken är fullt fungerade.

Jag hittar inget som jag kan ändra på i diskhanteringen (hittar inte inställningarna för partitionering).

PM säger för övrigt att disken är dynamisk (jag är inte insatt nog att förstå exakt vad den menar med det) och att den är "extended", dessutom säger PM att disken är full trots att jag har runt 25% ledigt utrymme.

Tacksam för ytterligare svar.

Permalänk
Medlem

Ok, jag ser problemet nu. Dynamisk disk, varför formaterade jag till en sån? Jaja, jag är tacksam för att folk försökte hjälpa, trots att jag utelämnade den stösta och avgörande biten. Antar att jag måste formatera om till vanlig disk och därmed förlora allt på disken. *suckar* Men nu har jag lärt mig något iaf.

Permalänk
Medlem

Ganska säker på att du kan konvertera dynamic till basic disk i Windows XP utan att förlora innehållet.

Kolla Microsoft Knowledge Base sajten!

Lycka till!

Permalänk

ska du köra Fdisk ska du ladda hem en Senare Fdisk. efter som äldre W98 start disk inehåller en Fdisk som flippar ur med diskar över 65gigg tror jag det är. min 80giggare blir 12gigg i äldre Fdisk så då får man köra i "%" istället för att skriva in Mbyten som utrymmen ska vara. Ett litett tipps bara om du ska köra Fdisk.