Studie/gaming laptop, köptråd :)

Permalänk
Medlem

Studie/gaming laptop, köptråd :)

Tjena!

Ska börja plugga till hösten, systemvetenskap, vilket innebär att jag kommer börja programmera lite och tänker att det då kan vara händigt att ha en bärbar dator. Sen är det också så att flickvännen funnit att gaming ändå är rätt så skoj så tänker att man kanske kan slå 2 flugor i en smäll och köpa en bärbar dator som man både kan bära med sig till skolan men som tjejen också kan sitta och spela på. Hon kommer då sitta och spela samma spel som mig själv vilket är då D3, wow och liknande så vi har inga krav på att kunna spela senaste crysis på bästa grafik eller liknande så finns det något naturligt val just nu som är bra för både just gaming och studier eller bör jag vänta någon månad ifall det är något nytt på g? Tänkte mig att min budget är på max 10k men kommer jag billigare undan för mina krav så är det ett stort plus

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

http://www.prisjakt.nu/kategori.php?l=s135786263&o=produkt_pr...

Jag hade tittat på denna listan och börjar leta efter vad du vill ha. Alla här bör uppfylla dina krav, har filtrerat på minst en Intel i7 CPU, över 6GB RAM och ska ha åtminstone ett dedikerat Nvidia GTX grafikkort (finns givetvis motsvarande för AMD också men är inte lika insatt i dem).

Permalänk
Medlem

Du måste fundera på balansen mellan en smidig och lätt dator med bra batteritid mot dina behov att kunna spela på den med ofta större skärm. Är det en Ultrabook du är ute efter, eller en media eller gaming? Tänk på att det är jobbigt att bära runt 3 kg dator fram och tillbaka samt att du förmodligen måste leta upp strömkälla eftersom batteritiden inte är så bra på datorer med högre prestanda.

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Tack för svaren! Har kollat runt en del och har fastnat lite för http://cdon.se/hemelektronik/thor_einride_intel_core_i7-4700m... då den ger det jag behöver + SSD, samt att vikten är under 3kg där andra har varit 4-4.7+ vilket jag inte sett på andra bärbara i den prisklassen men läste här på en tråd att aldrig köpa en dator med ett grafikkort som slutar på 5 som denna (765m). Men mina krav är som sagt inte bf4 på ultra men den kanske har värmeproblem? ja finns det några nackdelar med den här datorn?